Michal Šimečka alebo Juan Guaidó?

Keď sa predseda Progresívneho Slovenska a líder slovenskej opozície Michal Šimečka vychytil do Prahy, posivený svedok predpokladal, že pobehá po sekretariátoch spriatelených strán, spolu ponadávajú na Fica a v tichosti sa vráti.  Ako Michal Šimečka. Kým v centrále Pirátov ním ešte bol, v oficiálnej rezidencii českých premiérov nadobudol podobu nedávneho lídra venezuelskej opozície a samozvaného venezuelského prezidenta Juana Guaidóa. Zatiaľ čo venezuelský originál sa mohol oprieť o Spojené štáty a Európsku úniu – isteže, niečo za niečo –, jeho nádejná slovenská kópia iba o českú vládnu koalíciu a česko-slovenské mainstreamové médiá. Zatiaľ. Premiér Petr Fiala ani netajil, že to nebolo iba partajnícke šušušu za chrbtom slovenskej vlády. „V Kramářovej vile som privítal Michala Šimečku, s ktorým sa zhodujeme v otázkach zahraničnej politiky. Vieme, kto je agresor a kto je obeť, a tiež vieme, komu je nutné pomáhať.“ (Pravda.sk, 8. 3. 2024) Oficiálne a zásadné stanovisko predniesol aj hosť. „Český premiér je veľkým priateľom Slovenska a popredným európskym štátnikom. Ja som mu tlmočil jeden hlavný odkaz – Slovensko nie je iba Robert Fico.“ (Tamtiež.)

Posiveného svedka udivilo, že priebeh Šimečkovho výletu do Prahy nepobúril diplomata Rastislava Káčera. Počas módneho chrlenia ohňa a síry na zahraničnú politiku súčasnej vlády zrejme zabudol, že ako bývalý minister zahraničných vecí SR „kritizoval svojho maďarského kolegu, že sa v Bratislave popri rokovaní s partnermi V4 stretol aj s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.“ (spravy.rtvs.sk, 6. 12. 2022) Keby Káčer Szijjártovo stretnutie s lídrom slovenskej opozície len kritizoval! „Dosť mi to zdvihlo krvný tlak, keď som videl to avízo, že idú hovoriť o presadzovaní národných záujmov.“ (Tamtiež.)

Prostredníctvom každého Juana Guaidóa sa dá zasahovať do vnútorných záležitostí štátov, lebo na domácej pôde zatancuje, ako mu zvonka zapískajú. No jeho príbeh by mal byť varovaním pre guaidóovcov kdekoľvek na svete a v ktoromkoľvek čase. „V úřadu prozatímního prezidenta skončil. Nebyla to ale práce diktátora Nicoláse Madura a jeho ozbrojených složek. Svého mesiáše svrhla samotná opozice.“ (dennikn.cz, 23. 1. 2023) Kto z jeho zahraničných stvoriteľov a ospevovateľov si naňho ešte spomenie?

Nech sa Šimečka radšej drží Šimečku. Aj keď ani v pôvodnej podobe nie je bohvieako pôvodný.      

(Celkovo 450 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter