Kto je demokratický?

Minister financií, ale ani jeho „odídenec“ Ján Budaj nechcú predčasné voľby, pretože by to vraj bol koniec demokracie na Slovensku. Voľby by vraj znamenali návrat mafie a nedemokratických strán k moci. Keby vládli tak, ako sa patrí, nemuseli by sa nových volieb báť, pretože by ich opäť vyhrali. Nuž ale niektorým politikom na hlasoch voličov nezáleží, resp. záleží len vtedy, keď sa im ich demagógiou na krátky čas (pred voľbami) podarí oklamať. Do neba volajúce je však šermovanie s pojmami mafia a demokracia. Ak tri volebné obdobia vládla v našom štáte podľa nich nedemokratická strana (Smer), ako to, že nám Európska únia neposielala protestné depeše a sociálno-demokratická frakcia v európskom parlamente nevylúčia túto stranu zo svojich radov? Naši demokrati budú argumentovať problémom korupcie. Ako keby korupcia neexistovala aj za Mečiara, Dzurindu i Radičovej. Ako keby kvôli korupčným aféram nemali  problémy špičkoví politici demokratických krajín Rakúska, Nemecka, Francúzska, Talianska (Vranitzky, Kohl, Chirac a Sarközy), a teraz aj samotné vrcholné štruktúry Európskej únie.

Kresba: Ľubomír Kotrha

Koncom 19. storočia španielsky filozof Ángel Ganivet tvrdil, že najlepšou vládou je moc v rukách „osvieteného“ diktátora, ktorý kradne len pre seba a svoju rodinu, kým v demokracii kradnú všetci. Nie že by som s ním celkom súhlasil, ale historická skúsenosť i súčasnosť nás presviedčajú, že korupcia a demokracia sa vzájomne nevylučujú. Na rozdiel od nás sa však nikto v spomínaných krajinách neodváži tvrdiť, že strana francúzskych gaullistov, nemecká CDU alebo rakúska sociálna demokracia nie sú demokratickými stranami. A keď v spomínaných štátoch padne vláda, tí na odchode sa jednoducho podriadia zákonom parlamentnej demokracie a nebudú argumentovať, že ich opozícia je nedemokratická a bude znamenať koniec politickej slobody. A rovnako je to u nás so zneužívaním pojmu mafia. Zdedili sme ho v momente, kedy sme nahradili vládu jednej strany vládou rôznych strán.

Ciele mafie vo svete sú prednostne ekonomické a len čiastočne politické. Ekonomickú mafiu u nás sme úspešne (hoci nie do dôsledkov, lebo zlo je večné) zlikvidovali aj vďaka takým, akým bol nebohý generál Lučanský. Spájanie strany Smer s mafiou pustil do obehu záhadný novinár Nicholson svojou teóriou, že za Kuciakovou vraždou bol taliansky mafián (dovtedy vyzerajúci ako poctivý podnikateľ) z východného Slovenska s akýmisi kontaktmi na vtedajšiu vládu. Verzia sa ukázala ako falošná, no spájanie politickej ľavice s mafiou sa omieľa dodnes. Keby na tejto teórii bolo čosi pravdivé, ľavicové strany by už museli byť dávno zakázané a hoci sa terajšia moc o to nepriamo pokúša, chýbajú jej relevantné argumenty.

Ak chce byť terajšia vládna garnitúra dôsledná, mala by teda žiadať vystúpenie z nedemokratickej EÚ, prestať podporovať unikátne korupčnú vládu Ukrajiny a vyhlásiť, že jedine ona (veď aféra Gorila sa udiala za Dzurindovej vlády) je za tridsať rokov existencie Slovenskej republiky prvou demokratickou (a zároveň neschopnou štát riadiť) vládou, po ktorej páde príde na rad vláda obdivovateľov Hitlera a Stalina. To by jej však uveril ešte menší počet Slovákov než sú tí (ledva dvojciferní), čo by dnes vládnucej koalícii dali svoj hlas.

(Celkovo 301 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter