Komplikovaný boj s korupciou na Ukrajine

Boj Ukrajiny s korupciou je beh na dlhú trať, ktorý nemá jednoduché riešenie. Názorným príkladom, ktorý aktuálne na Ukrajine vyvoláva pozornosť, je prípad Jevgenija Borisova, dnes už bývalého vojenského komisára z Odesy.

Koncom apríla tohto roku sa v médiách objavilo obvinenie Borisova z korupcie. Za získané prostriedky mali byť nakúpené luxusné nehnuteľnosti v Španielsku a drahé automobily. Na celý prípad upozornil bývalý poslanec Igor Mosijčuk, ktorý Národnému úradu boja proti korupcii odovzdal dôkazy týkajúce sa Borisova a jeho rodiny. Nelegálne zisky Borisova mali pochádzať z predaja tzv. „bielych lístkov“, čo je potvrdenie o nespôsobilosti pre vojenskú službu zo zdravotných dôvodov. Borisov ich mal údajne predať okolo 5 000. Podľa medializovaných informácií takýto biely lístok na tri mesiace, ktorý by mal postačovať k odchodu za hranice, stojí niekoľko tisíc dolárov.

Matka Borisova sa v decembri 2022 stala majiteľkou vily v španielskom meste Marbella, za ktorú mala zaplatiť necelé 4 milióny eur. Samotný Borisov si počas vojny doviezol na Ukrajinu prémiový Mercedes G63 AMG 2022, cena ktorého je na Ukrajine viac ako 200-tisíc dolárov. Borisov bol následne odvolaný z funkcie a začalo sa vyšetrovanie. V máji bol Borisov obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a začali sa preverovať aj finančné prostriedky jeho rodiny – či zodpovedajú oficiálnym príjmom. 

Ilustračná snímka: www.pixabay.com

Koncom júna sa ukázalo, že Borisov sa vrátil do svojej funkcie, pretože interné vyšetrovanie nenašlo žiadne dôvody na odvolanie z funkcie. Súčasne bolo oznámené, že pokračuje jeho vyšetrovanie.

Krátko po zverejnení tejto informácie do kauzy vstúpil aj prezident Zelenskyj. Ten na svojom telegramovom kanáli 23. júna oznámil, že dal „…naliehavý pokyn vrchnému veliteľovi Zalužnému, aby okamžite prepustil, ako sa hovorí «vojenského komisára» Odesy – šéfa miestneho náborového strediska, o ktorom hovorí celá naša krajina“. Prezident taktiež nariadil vytvoriť komisiu, na kontrolu všetkých vojenských komisárov.

Podobne reagoval aj predseda poslaneckého klubu vládnej strany Sluha národa David Archamija, ktorý uviedol, že iniciuje kontroly všetkých regionálnych vojenských komisárov pre možné korupčné aktivity.

Borisov bol zbavený funkcie, ale z armády prepustený nebol. Podľa tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Danilova, nie je možné v čase vojny prepúšťať z armády vojakov. Vyšetrovanie pokračovalo ďalej a zistilo, že Borisovova svokra sa v posledných rokoch stala vlastníkom drahého vozového parku – Toyota Land Cruiser Prado, Mercedes-Benz G63 AMG, Toyota Land Cruiser, pričom na nákup takýchto vozidiel nemala dostatok finančných prostriedkov legálneho pôvodu. Aj  manželka Borisova v tomto období získala kancelárske priestory v Španielsku v hodnote 737-tisíc eur, pričom ani ona na to nemala legálny príjem.

Na základe vyšetrovania bolo 22. júla proti Borisovovi vznesené obvinenie z nezákonného obohacovania v hodnote za viac ako 188 miliónov UAH  a úmyselného vyhýbania sa službe (neospravedlnená neprítomnosť v zamestnaní). Informovala o tom tlačová služba Generálnej prokuratúry na Telegrame. Tomuto prípadu venoval svoju pozornosť aj prezident vo svojom tradičnom večernom prejave 22. júla, kde hovoril o nutnosti vyvodzovať zodpovednosť za tieto zlyhania.

Jevgenij Borisov ale deň pred vznesením obvinenia údajne opustil krajinu a bolo po ňom vyhlásené pátranie. O dva dni neskôr bolo oznámené, že bol zatknutý v Kyjeve a bude požadované jeho väzobné stíhanie, bez možnosti prepustenia na kauciu. Borisov sa snažil vyhnúť zadržaniu, menil telefónne čísla, autá a lokality. Za jeho trestnú činnosť mu hrozí 10 rokov väzenia.

Tento významný a aj mediálne sledovaný prípad poukazuje dva dôležité aspekty. Ukrajina na oficiálnej úrovni berie boj proti korupcii vážne, o čom svedčí aj priame zapojenie prezidenta do tohto prípadu. Súčasne sa ale ukazuje, že faktické prekážky odhaľovania a postihu korupčného správania sú komplikované a nie vždy efektívne.

Predaj takzvaných „bielych lístkov“ je na Ukrajine rozšírený nelegálny biznis a podľa niektorých názorov sú vojenskí komisári miliardármi. Za vydanie „bieleho lístka“ sa údajne platí  5 000 až 6 000 dolárov, podľa iných zdrojov až 12 000 dolárov. V apríli bola zverejnená informácia o organizovanej skupine lekárov z nemocnice v Chmeľnyckej oblasti, kde bolo zdokumentovaných viac ako 100 prípadov s  úplatkami vo výške viac ako 300-tisíc amerických dolárov. Do schémy, ktorú zorganizoval šéf lekárskej komisie, sa zapojilo vedenie nemocnice, anestéziológ, onkológ, chirurg, dermatológ, ortopedický terapeut, zdravotná sestra a šesť dôveryhodných civilistov. Výška úplatku sa pohybovala od 2 000 do 10 000 USD.

Samotný Borisov bol vo svojej funkcii od roku 1996 a obchodovanie s „bielymi lístkami“ sa začalo rozširovať už od roku 2014, keď po anexii Krymu začala ukrajinská armáda zvyšovať svoju bojovú pripravenosť. Je celkom logické, že zisky z tejto nelegálnej činnosti dosahovali nielen astronomických výšin, ale umožňovali aj ovplyvňovanie ďalších ľudí a vytvárali tak prekážky pri odhaľovaní tejto trestnej činnosti. V prípade Borisova je zarážajúce, že napriek veľkej mediálnej pozornosti, angažovanosti samotného prezidenta a toho, že veľmi rýchlo bolo zrejmé, že jeho majetok, ako aj majetok celej rodiny nemohol pochádzať z legálnej činnosti, sa mu v konečnom dôsledku darilo zostať na slobode, vyhnúť za zadržaniu a pokúsiť sa, našťastie o neúspešný, útek. Ukazuje to hĺbku tohto problému a náročnosti jeho riešenia, pred ktorým ukrajinská spoločnosť stojí.

(Celkovo 338 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Komplikovaný boj s korupciou na Ukrajine

  • 31. júla 2023 at 8:24
    Permalink

    Ukrajinu treba prijať do NATO aj do EÚ. Možno sa potom korupcia stratí.
    Lenže: Nás učili, že ak dáme hnilé jablko k zdravým… ten sled som akosi zabudol.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter