Hra s číslami s predvídateľným koncom 

Voľby tu máme, ako bratia Česi hovoria „co by dup“. Prieskumy sa na nás valia z každej strany, spravidla si ich objednali niektoré médiá či samotné kandidujúce strany. V každom prípade sú v prospech niekoho viac či menej manipulované. Rozhľadený človek by si mohol a mal vybrať, čo je za nimi a aká môže byť na konci dňa realita. Bol som príjemne prekvapený, keď Nový Čas 3. augusta 2023 zverejnil pomerne podrobné dáta z prieskumu preferencií bez toho, aby ich podrobnejšie komentoval.

Predpokladaný víťaz volieb je jasný

Všetky agentúry uvádzajú Smer – SD na prvom mieste s preferenciami okolo 20 percent, a tak vzniká podozrenie, či i tu nejde o skresľovanie reality a navyšovanie čísiel v prospech Smeru – SD s cieľom vystrašiť a mobilizovať voličov politických protivníkov. Druhou stranou, šliapajúcou Smeru – SD na päty, je už dlhšie Progresívne Slovensko (PS) so  16,4  percentami. Aj u PS ide o možné nadhodnotenie preferencií, pre zmenu s cieľom získania hlasov voličov pre možnú víťaznú stranu. Nuž a tretím do partie je Hlas – SD, ktorý už dlhšie ustupuje zo svojich pozícií a motá sa medzi 11 až 15 percentami. Hlas – SD má problém s tým, že volič si ho nevie dostatočne jasne zaradiť, kam vlastne patrí, aké konkrétne postoje má k pálčivým problémom, ktoré ľudí zaujímajú. Známe je i jeho vajatanie o možnej spolupráci s inými stranami a istý príklon k liberálom a progresívcom. 

Pri celkových výsledkoch volieb je predpoklad, že Smer – SD si vďaka svojim jasným a jednoznačným posolstvám voličom a pomenovanu aktuálnych problémov občanov a aj ich riešení preferencie udrží. PS, aj keď sa spolu s prezidentkou Čaputovou mimoriadne snaží mobilizovať voličov zo zahraničia, sa mierne oslabí na úkor posilnenia SaS a Hlasu – SD.

Premena čísiel na drobné je stále v prospech Smeru – SD

Prieskumy tiež uvádzajú čísla voliteľnosti strán podľa veku, vzdelania, regiónov a ďalších kritérií. Pozrime sa na ne vo vzťahu troch hlavných strán súperiacich o víťazstvo v predčasných parlamentných voľbách, a to Smeru – SD, PS a Hlasu – SD. 

Pri voličoch podľa veku sa ukazuje, že u mladých ľudí do 30 rokov by síce zvíťazilo PS s až 24 percentami, čo však z toho, keď týchto voličov je výrazne menej ako v strednej, a najmä staršej generácii, kde Smer – SD výrazne, až s 34 percentami, dominuje. Práve u mladých sa dostala na druhé miesto problémová Republika so 16-timi percentami, možno práve pre sklon časti mládeže k radikalizmu. Navyše mladí ľudia chodia voliť nepomerne menej ako tí starší. Hlas – SD je aj v tejto kategórii až tretí a ďalšie strany výrazne zaostávajú. 

Preferencie podľa vzdelania majú podobný charakter a ľudia s vyšším vzdelaním skôr volia novšie, proeurópsky zamerané strany. Tí s nižším vzdelaním skôr tie overené, ktoré im prinášajú isté sociálne istoty a benefity. V kategórii občanov so základným a stredným vzdelaním  dominuje Smer – SD a Hlas – SD, u voličov s úplným stredoškolským vzdelaním je to znovu Smer – SD, len v tomto prípade pred PS a v kategórii vysokoškolsky vzdelaných občanov vedie PS s odstupom pred Smerom – SD a Hlasom – SD. Aj v tomto prípade je však väčšina voličskej základne jasne na strane Smeru – SD.

V krajoch sú tiež rozdiely, ale sumárny výsledok je obdobný ako pri predchádzajúcich dvoch kategóriách. V Bratislave výrazne dominuje PS s 34 percentami voči Smeru – SD so 17 percentami. Vo väčšine ostatných krajov však vedie Smer – SD nad PS; najvýraznejšie v Prešovskom kraji (23 ku 8 percentám) a v Košickom kraji (26 ku 13 percentám). Vzhľadom na početnosť voličov a ich záujem o účasť na voľbách sa dá i v tomto prípade výsledok predpokladať.

Strany v ohrození môžu byť miskou na váhach

Miskou na váhach pri zostavovaní budúcej vlády budú okrem jasného Hlasu – SD aj strany v ohrození. Republika je pravdepodobne za vodou, a tak problém dostať sa do parlamentu môže mať koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí, Sme rodina a SaS, aj keď možno predpokladať, že tieto tri strany to zvládnu. Skutočne na hrane budú však strany, pohybujúce sa medzi 4,8 až 6,2 percentami, a to KDH a SNS, no a práve tieto strany môžu pri zostavovaní  vládnej väčšiny chýbať alebo naopak, prísť vhod.  

OĽaNO a spol. má, mimochodom, takmer nulový koaličný potenciál, dokonca horší ako Smer – SD a ťažko povedať, či Matovič vytiahne pred voľbami ďalšie šialenstvá a vedrá špiny na svojich protivníkov a či to bude na voličov účinkovať. Po jeho excesoch, „atómovkách“ a psychopatickom konaní aj proti spojencom s ním nik nechce ísť. Treba veriť, že väčšina voličov je príčetná a nebude voliť vedúcu stranu bývalej koalície OĽaNO, ktorej pevnou súčasťou boli i súčasní takzvaní Demokrati. Občan by si mal pred vhodením volebného lístka do urny spomenúť na devastáciu Slovenska Matovičovo-Hegerovou vládou, na chaos a marazmus vo všetkých sférach spoločnosti. Na  deštrukciu právneho a sociálneho štátu, na obmedzovanie práv a slobôd občanov a vyvolávanie nenávisti v súvislosti s pofidérnym očkovaním. Rovnako volič asi nezabudne na časy dávno minulé súvisiace s Gorilou, financovaním SDKÚ a ďalšími kauzami Mikuláša Dzurindu, ktorý teraz vedie stranu Modrí Most-Híd.

K výsledkom volieb môžu napomôcť programové priority strán

Vo voľbách sa volič často rozhoduje pod tlakom emócií alebo sympatií k predsedovi. Rozhodnutie občana je neraz iracionálne, pretože väčšina voličov nečíta programy a už vôbec ich neporovnáva a ani nekonfrontuje s tým, čo je, alebo nie je možné realizovať. Preto ak sa o niečom rozhoduje z hľadiska obsahu politiky strán, tak sú to len ich hlavné tézy, heslá, či presnejšie povedané programové priority.

Podľa aktuálneho prieskumu je proti dodávkam ďalších zbraní na Ukrajinu až 51,5 percent občanov. To inak znamená, že všetky strany, ktoré podporujú zbrojenie a Ukrajinu, sú pre týchto ľudí nevoliteľné a tam patria PS, SaS, Demokrati, Modrí, Aliancia a čiastočne i Hlas – SD. Rovnako ak niektorá strana má ako hlavný programový bod riešenie problémov LGBTI, tak nemôže očakávať podporu viac ako 12-13 percent voličov. 

Saskári pri každých voľbách predstavujú podľa nich najlepší program, no pre voličov to nie je zaujímavé. Sme rodina má akési štyri priority, no kto im už bude veriť, keď svoje sľuby, ako napríklad postaviť 25 000 nájomných bytov, už tradične neplnia. Ostatné strany okrem vedúceho tria a možno KDH žiadne relevantné programy ani nemajú.

Smer – SD ide správnym smerom, či sa to niekomu páči, alebo nie. Mnohí máme viaceré výhrady najmä k minulej politike Roberta Fica a Smeru – SD ako takého. Nesporné však je, že má najskúsenejších politikov, je za silný sociálny štát, chce riešiť zásadné problémy občanov, ako sú ceny potravín a energií, zavedie odbornosť a stabilitu do riadenia štátu a je proti vojne na Ukrajine.

Výsledok volieb je predvídateľný

Summa summarum je výsledok volieb jasný aspoň zatiaľ, aj keď do volieb zostávajú takmer dva mesiace. Víťazom bude s vysokou pravdepodobnosťou Smer – SD, pravda, je otázne, či sa mu aj podarí zostaviť vládu. Rovnako jasne možno predvídať i porazených, ktorých preferencie sa pohybujú pod tromi percentami. Tam patria  Demokrati, Modrí s Mostom Híd, Aliancia,  ĽSNS, o ministranách ani nehovoriac, ak sa nejakým zázrakom dostatočne včas pred voľbami nevzdajú a nevyzvú svojich voličov, aby volili niektorú silnejšiu pravicovú stranu.  

O výsledku volieb sa rozhoduje až v závere volebnej kampane. Značná časť voličov sa rozhoduje len pár dní pred voľbami. Ovplyvňujú to i posledné prieskumy preferencií, na základe ktorých sa môžu voliči prikloniť k úspešným stranám, a naopak odkloniť od strán, pri ktorých by ich hlasy mohli prepadnúť. Ako to v skutočnosti dopadne, uvidíme až 30. septembra.

Ilustrácie: Ľubomír Kotrha

(Celkovo 471 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Hra s číslami s predvídateľným koncom 

  • 7. augusta 2023 at 11:23
    Permalink

    Ide o veľmi detailnú a poctivo napísanú analýzu súčasnej situácie. V podstate potvrdzuje, z pohľadu ľavice, nie práve optimistické výsledky nedávneho prieskumu názorov čitateľov Nového slova. Veľmi sa obávam, že aliancia PS a Hlasu umožní návrat k moci takmer všetkých strán bývalej vládnej koalície. Považujem to za ešte horšiu alternatívu ako samotné pokračovanie Hegerovsko-Maťovičovej koalície. Predseda Hlasu by si mal uvedomiť, akú strašnú cenu Slovensko zaplatí za jeho prípadný posť predsedu vlády. Mali by si to aj uvedomiť niektorí členovia Hlasu (Tomáš, Eštok), ktorí sa v poslednom čase pokúšajú kritizovať PS a svojou kritikou získať späť niektorých dôverčivých a dobromyseľných voličov. Hoci s ich kritikou obsahovo súhlasím a vítam ju, Žiaľ, v celkovom kontexte politiky Hlasu a osobre P. Pellegriniho ju chápem ako pokus o podvod na voličoch a poškodenie záujmov slovenských občanov.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter