Chytat lidi u vody a lifrovat je k Bachmutu?

Ochota pomáhat v nouzi je znakem lidskosti. A válka samozřejmě přináší více příležitostí pomáhat, než mír. Někdy je ale třeba řešit dilema, jak pomáhat a komu. Z Ukrajiny se před válkou podařilo utéct desítkám tisíc mužů v mobilizačním věku. Pohledem ukrajinského režimu se jedná o dezertéry. Za vyhýbání se mobilizaci jim hrozí 3-5 let vězení. Ukrajina by ocenila pomoc s pochytáním těchto utečenců, resp. dezertérů, protože hrdinové, kteří se po invazi Ruska na Ukrajinu přihlásili do armády, jsou již vesměs zmrzačeni anebo zabiti.

O pomoc se ale hlásí také utečenci, kteří říkají „není to naše válka, nechceme zemřít za Zelenského zkorumpovaný režim“. Ukrajinské uprchlíky před Zelenským zatím v některých zemích chrání zákony, které neumožňují extradikci v případě trestných činů vojenského anebo politického charakteru. Dostat uprchlíka z Evropy do zákopu na bojové linii je komplikovaný právní proces. Nejprve musí být konkrétní jedinec pravomocně odsouzen na Ukrajině za podplacení odvodového úředníka anebo za falšování lékařského posudku. Pak musí ukrajinská prokuratura vydat mezinárodní zatykač. Jestliže se podaří dotyčného na útěku v zahraničí zadržet, žádost o vydání musí přezkoumat soud v zemi, kde utečenec hledá ochranu.

Podle deníku Rzeczpospolita Polsko už začalo vydávat ukrajinským státním orgánům první Ukrajince, kterým se díky úplatkům podařilo vyhnout mobilizaci. U nás se ministerstvo spravedlnosti vyjádřilo, že vydávání dezertérů nemůže povolit. O vydání by v každém jednotlivém případě musel rozhodnout soud, a aby mohl souhlasit s vydáním, musel by se před tím změnit zákon, který to nyní vylučuje. Případnou změnu zákona by určitě provázela debata o lidských právech, která jsou opakovaným argumentem proti deportacím nelegálních imigrantů, hromadících se v Evropě.

Na problém s Ukrajinci, kteří Zelenskému chybějí na frontě, protože se jim nechce hrdinsky zemřít, lze pohlížet neosobně, ale také zcela osobně. Potkávali jsme je v horkém létě u jezera, kam si chodíme zaplavat. Chovali se civilizovaně. Nikomu nepřekáželi. Slušný dezertér si podle mne pomoc zaslouží. Bylo by mi osobně velice nepříjemné, kdyby na ně u vody číhali policisté, aby pak byli lifrování kamsi k Bachmutu.

Říká se, že je tragická doba, která potřebuje hrdiny. Ještě tragičtější je doba, která potřebuje lidskou potravu pro děla. V probíhající ukrajinské ofenzivě přežije, dle svědectví Ukrajinců z první linie, jeden voják z deseti. Pomáhat Zelenskému chytat ukrajinské utečence v branném věku by v praxi znamenalo dělat z živých dezertérů mrtvé hrdiny. Jenomže ukrajinští dezertéři tady do budoucna nemají zastání jisté. Politici, kteří se u nás dostali k moci, už zcela otevřeně a s gustem mluví o přípravách na dlouhou válku proti Rusku. Už nás připravují i na mobilizaci, protože samotní profesionální vojáci prý na takovou obranu útokem stačit nebudou.

Spoléhat na Západ je riskantní. A vždy bylo, mimochodem. NATO Ukrajinu za člena nechce, EU má ze zničené a zkorumpované Ukrajiny strach. Tak to prostě je. Nakonec se ještě ukáže, že komu je život milý, učiní nejlépe, prchne-li z Ukrajiny do Ruska!

(Komentár vyšiel na ParlamentníListy.cz 9. septembra 2023)

(Celkovo 489 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter