Cez Baku smerom na… Istanbul!

Napriek absolútnej mediálnej „uhorke“ vo svete a po učebnicovom policajnom prevrate na Slovensku jednoducho nie je možné opomenúť to, čo sa deje v Strednej Ázii. Predovšetkým v Uzbekistane, ktorý opäť začína tvrdiť stredoázijskú politickú muziku po tom, čo sa snaha Kazachstanu sedieť na dvoch stoličkách ukazuje ako cesta „do nikam“…!

Uzbekistan preberá iniciatívu

Po svojom očakávanom volebnom víťazstve v predčasných prezidentských voľbách[1] mal staronový prezident Uzbekistanu Šavkat Mirzijojev na výber, kam bude po znovuzvolení za prezidenta Uzbekistanu smerovať jeho prvá oficiálna zahraničná cesta. Moskva a následne Peking, ako aj niektorí analytici očakávali, že po znovuzvolení to bude smerom do Astany. Lenže – Astana vďaka svojej dvojkoľajnosti stráca stredoázijskú bonitu; prvá cesta novozvoleného uzbeckého prezidenta tak jednoducho smerovala do Baku. Prezident Azerbajdžanu Ilcham Alijev, ktorý je prezidentom „po meči“ a ktorý ešte pred nedávnom učil našich diplomatov na MGIMO, sa na návštevu svojho kolegu z Uzbekistanu tešil so slovami: „…návšteva sa stane novou etapou v rozvoji bilaterálnych vzťahov medzi Baku a Taškentom…“

Prezident Uzbekistanu Š. Mirzijojev s manželkou (vľavo)
a prezident Azarbajdžanu I. Alijev s manželkou (vpravo)

Inak povedané, prvá zahraničná návšteva hlavy štátu (prezidenta) de facto určuje, aká môže byť zahraničná politika Uzbekistanu. Ide o turkojazyčné smerovanie. A to je fakt!

Tušenie súvislostí

Z pohľadu Taškentu je Baku jednou z najúspešnejších postsovietskych republík, čo sa týka získavania zahraničných investícií. Ale, aby boli karty jasne rozdané, ide predovšetkým o získavanie investícií prostredníctvom Organizácie turkojazyčných štátov. V preklade to znamená, že Turecko sa chce etablovať v Uzbekistane pomocou Azerbajdžanu a chce sa rehabilitovať voči Moskve, ktoré podrazilo. Aspoň taký je pocit autora textu.

Takže 23. – 24.augusta 2023 sa uskutočnila prvá štátna návšteva prezidenta Uzbekistanu v Azerbajdžane, čo nielen médiá, ale aj samotný Š. Mirzijojev ohodnotil ako: „…predpoklad rozvoja širokých bilaterálnych možností spolupráce…“ Za pozornosť stojí fakt, že (zrejme len z protokolárnej slušnosti) Š. Mirzijojev v Baku hovoril o „..teritoriálnej celostnosti Azerbajdžanu…“ a následne aj o „…stabilite v Náhornom Karabachu…“ Lenže jedno bez druhého nefunguje!

Prezidenti Uzbekistanu a Azerbajdžanu s manželkami v škole v Karabachu, pomenovanej po významnom uzbeckom matematikovi a astronómovi Mirzovi Ulugbekovi

Podľa miestnych tradícií bolo v rámci prezidentskej návštevy podpísaných celkom pätnásť bilaterálnych dokumentov.

Z tejto množiny sú asi najdôležitejšie tzv. Cestovná mapa o rozšírení a upevnení strategického partnerstva na roky 2023 – 2024 v oblasti energetiky, mládežníckej politiky a športe. No a samozrejme tiež Zmluva o vytvorení Najvyššej medzištátnej rady medzi Uzbekistanom a Azerbajdžanom.

Čisto z  taktického pohľadu – návšteva bola asi úspešná.

Zo strategického pohľadu – nie je čo z Bratislavy komentovať!

Autor je vysokoškolský učiteľ

Snímky: www.president.uz


[1] Pozri: Staro(nový) prezident Šavkat Mirzijojev – Noveslovo

(Celkovo 194 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter