Boli raz dvaja prezidenti…

On a Ona (na základe volebného stola), t.j. prezident, resp. prezidentka (to aby sme boli genderne kóšer, pretože už aj za to sú schopní penalizovať) krajiny by mali byť tými lídrami, ktorí sú zvolení na svoj post ak nie s konkrétnou, tak aspoň s nejakou politickou a inou minulosťou. A najmä, ktorí sú na základe tejto svojej politickej minulosti schopní určovať politické počasie v krajine a udržať občiansku stabilitu, ponúkať vízie, a nie bezduché frázy, čo je a to treba priznať – veľké umenie. Politika totiž nie len weberovsky identifikované povolanie. Je to niečo viac, je to služba.

Politika je tak aj služba či neweberovské povolanie (tvrdá rehoľa), ale politika je aj umenie, na ktoré mnohí nedosiahli a nikdy nedosiahnu, nech robia médiá (s konkrétnymi vlastníkmi) čokoľvek. Iný je prístup, resp. kritérium na prezidenta v Strednej Ázii a iný v strednej Európe.

V Českej republike je ako na prvú volenú verejnú funkciu vo svojom živote na post dosadený zakalený súdruh spojený s aktivitami GRU (Главное управление Генерального штаба ВС РФ) v rámci Československej ľudovej armády. Na Slovensku na pontifikát posadia spočiatku milenku pána Petra Konečného, ktorá sa zatiaľ transformovala na milenku pána Juraja Rizmana, ktorý (s požehnaním kancelárie prezidentky SR, mediálnym tichom a ľahostajnosťou spoločnosti) šliape po protokolárnych pravidlách ako tecina v Stupave, keď sa šliapala, aj na cisárskom dvore vo Viedni, vychýrená kvasená kapusta – stupavské zelé (ono bolo najmä z Mástu).

Celkom inak pristupujú k tejto téme v Strednej Ázii. Napríklad v Kazachstane. Tam sa druhým prezidentom (po N. Nazabajevovi) stáva Kasym-Žomart Tokajev. Bol ministrom zahraničných vecí Kazachstanu, zástupcom Kazachstanu v OSN, predsedom Senátu Parlamentu Kazachstanu, alebo aj predsedom vládnej politickej strany Nur Otan.

Cítite ten morálny, vedomostný, inteligenčný a zodpovednostný rozdiel? Na ilustráciu tohto politicky priepastného rozdielu sme sa rozhodli pozrieť na oficiálny program dvoch hláv štátov. Jednej zo strednej Európy – zo Slovenska, a zo Strednej Ázie – z Kazachstanu v dva konkréte pracovné dni. Náhodne boli vybrané 15. a 16. február 2023.

Jeden deň – dva svety

Dňa 15. februára 2022 obsahoval program prezidentky SR jediný bod, a to o 12.30 spoločný obed s bývalými prezidentmi SR. Pred obedným časom a ani potom nič!

Podľa oficiálne zverejneného programu[1] na deň 16. február 2023 sa prezidentka o 9.00 stretla s genmjr. Ondřejom Novosadom (vojenský predstaviteľ pri Vojenskom výbore NATO) a o 13.30 so záchranármi zasahujúcimi v Turecku (do Sýrie, sme pre istotu neposlali nikoho, lebo však tam, samozrejme, asi nežijú ľudia, nezomierajú deti…). V rámci oboch, až dvoch (uf) bodov celodennej práce hlavy štátu, bol akcentovaný najmä moment – fototermín!

Kresba: Ľubomír Kotrha

Inak na piatok 17. február 2023 nemala hlava štátu žiaden program, ako keby Slovensko nepotrebovalo riešiť ústavnú, parlamentnú, ekonomickú krízu, problémy v zdravotníctve, v školstve… Asi, podľa prezidentky tejto krajiny, nie.

Program prezidenta K.-Ž. Tokajeva bol v tie isté dni, samozrejme, bohatší. Tak si z tejto dvojdňovky vypreparujme len dve udalosti, ktoré majú na Kazachstan zásadný vplyv.

Prvou bol telefonát (16. februára 2023) dvoch postsovietskych prezidentov.

Tou druhou – podpis zásadného zákona (15. februára 2023), ktorý robí poriadok s niektorými anomáliami viac ako tridsaťročnej politicko-právnej histórie Kazachstanu.

Telefonická linka Kyjev-Astana a diplomacia

Na základe žiadosti (z iniciatívy) Kyjeva sa uskutočnil telefonický rozhovor prezidenta K.-Ž. Tokajeva[2], na druhej strane bol súčasný prezident Ukrajiny Vladimír Aleksandrovič Zelenskij, ktorého slovenské médiá ponúkajú ako Volodymyr Zelenskyj, napriek tom, že ako rodák zo Sovietskeho zväzu (1978) má v rodnom liste zapísané Владимир Александрович Зеленский. Lenže na Slovensku sa už nie je čomu diviť. Z Juraja je György, z Rudolfa je Rezső alebo zo Sankt Peterburgu je vraj Petrohrad.

Čo je však najdôležitejšie a čo sa na Slovensku ignoruje, hoci bolo hlavným cieľom telefonátu V. Zelenského pokúsiť sa destabilizovať Kazachstan, dostať ho do pozície nepriateľa voči Moskve, prezident K.-Ž. Tokajev sa zachoval ako diplomat par excellence (nie ako referent mestského úradu kdesi v krásnom kráľovskom meste – Pezinku). Vo vzťahu k aktuálnej situácii na Ukrajine potvrdil pozíciu Kazachstanu ohľadne „… diplomatického riešenia konfliktu a noriem medzinárodného práva…“

No a pri tom diplomatickom riešení sa pristavme, pretože zdá sa, že diplomacia na Slovensku v ére K+K (I. Korčoka a najmä R. Káčera) sa stala historicky zbytočnou, resp. akoby skamenela (ustrnula) a bez kurately sa nevie ani vyjadriť a keď sa aj vyjadrí, tak je z toho problém a nedorozumenie.

Ak nás už vo vzťahu k Ukrajine netrápi nárast kultu S. Banderu, keď ani názov ukrajinskej jednotky Edelweiss nepohne našou prezidentkou či predsedom akejsi vlády a ani ministrom, ktorý si morálne zatvoril dvere pred všetkými slušnými diplomatmi vstupom do prvoaprílovej vlády s I. Matovičom, potom treba hovoriť o akejsi aktuálnej zbytočnosti. To sme ešte nespomenuli slovenskú protokolárnu dvojku. Tu by však bolo treba viac priestoru, ale je to mimo normálneho chápania kategórii ako slušnosť či morálka.

Hudba a diplomacia

Víťazka českej Superstar Aneta Langerová raz na jednom výročnom koncerte českého pesničkára (jedna z tvári tria Marsyas) Oskara Petra[3] pri uvádzaní svojej piesne povedala (parafrázujúc), načo je speváčka, ktorá nemá hlas alebo nemá čo spievať? Je zbytočná. Načo je teda taká diplomacia, ktorá neháji národnoštátne záujmy (…t .j. nemá ani hlas a nemá ani čo spievať…), ktorá je tým pádom a de facto zbytočná.

Zostaňme ešte chvíľu pri variácii témy hudba/diplomacia. Zakladateľ (a textár) rockovej skupiny Pink Floyd a bojovník za mier Roger Waters vystúpil na pôde Bezpečnostnej rady OSN na tému konfliktu na Ukrajine. Áno je ten R. Water, ktorý je spoluautorom protivojnovej balady Goodbye Blu Sky (Zbohom modré nebo), kde sa o. i, spieva: Pozri mami hore na oblohe je lietadlo / Videl si tých vydesených ľudí?.., / Počul si tie padajúce bomby…?

Roger Waters hovorí k členom BR OSN 8. februára 2023. Zdroj: Youtube

V prejave nedvojzmyselne povedal:[4] „… alebo sú takí aj tu, vo veľkom a bohatom meste ako New York, naši bratia a sestry sa tu môžu ocitnúť v neľudských podmienkach. Mohlo sa stať, že bez ohľadu na to, ako usilovne celý život pracovali, stratili pod nohami pôdu na klzkej palube tohto plavidla neo-liberálneho kapitalizmu, ako si hovorí tento mestský spôsob života, a spadli cez palubu, bojujú o holý život. Možno to spôsobila len choroba, možno si zobrali študentskú pôžičku, možno len nezaplatili splátku, okraj priepasti je blízko, ktovie. No dnes žijú na ulici na poskladanom kartóne, možno by sme niektorých videli z okien tejto budovy OSN. Nech je to akokoľvek, či už sú vo vojnovej zóne, alebo kdekoľvek inde na svete, oni sú väčšina. Sú umlčaná väčšina. Dnes si dovoľujem prehovoriť v ich mene. My, ľud, chceme žiť. Chceme žiť v mieri a chceme, aby bola medzi ľuďmi rovnosť, aby sme sa dokázali postarať o seba a o svojich blízkych. Sme zvyknutí ťažko pracovať a sme pripravení pracovať usilovne. Chceme len to, aby bič plieskal spravodlivo. Možno som nezvolil dobré prirovnanie po piatich stovkách rokov imperializmu, kolonializmu a otroctva. Pochopte to, ako chcete, ale prosím, pomôžte nám…“

Naše médiá pre istotu o hlbšom zmysle tohto prejavu, ktorý mal za cieľ, aby si mocní a ich diplomati vstúpili do svedomia, pomlčali. Ktosi ho chce prečítať v slovenskom jazyku, má šancu si preklad nájsť na sieti.[5] Aj horeuvedený preklad bol použitý z tejto stránky.

Ale vráťme sa k téme diplomacie. Pri pozornom pozeraní videa prejavu R. Waters – a to vystihuje o čo vlastne Kyjevu. Diplomat z Ukrajiny počas prejavu neprítomne ťuká do mobilu a tejto reči nevenuje žiadnu pozornosť! Zjavne Kyjevu nejde o mier.

O pár dní nás čaká ročné (smutné) výročie začiatku horúcej fázy udalostí na Ukrajine. V našich médiách sa na 100 % vyroja -násťroční vojenskí analytici odkojení umelým (nie materským) mliekom zn. Globsec a budú masírovať spoločnosť, že jedine stíhačky poslané do kompetencie ukrajinských nacionalistov (kult Banderu + ďalších, Edelweiss..) zachránia svet. Slovo mier a diplomatické rokovania, to celkom určite z úst slovenskej elity nezaznie. Najmä ak -násťroční analytici, ktorí videli po prvý raz v živote vojaka v uniforme v čase, keď matovičovská čižma gniavila Slovensko svojím testovaním, kde vojaci zohrávali úlohu ozbrojenej päste voličskej triedy OĽANO.

Hudobný fenomén John Lennon v protivojnovom songu z roku 1969 Give Peace a Change (Daj šanci mieru)[6] v refréne opakovane spieva All we are saying is give peace a chance (Všetko, čo hovoríme, je dať šancu mieru).

Je však naďovsky nemožné rozdávať štátny majetok špeciálnej techniky do bezodnej diery s menom Ukrajina, tvrdiť, že ak nedáme, budeme hraničiť s Ruskou federáciou a hovoriť o mieri. Dobre, akceptujme, že to je jeden z možných scenárov. Sú aj iné. Že budeme, tak ako pred viac ako sto rokmi, na dnešnej hranici s Podkarpatskou Rusou (čo bola súčasť I. ČSR) hraničiť s Poľskom a Maďarskom, alebo, že to bude všetko inak. Všetky scenáre, a nielen jeden, stoja za diskusiu. Samozrejme, ak ste demokrat a nie niekto iný.

Lenže to hnutie, ktorému J. Lennon rozsvietil zelenú, nakoniec donútilo mocných k mieru. Aj keď ho nechali zastreliť, hudobné hnutie posilnilo. Neveríte? Odporúčam si pozrieť 100 protivojnových piesní 60-tych a 70-tych rokov.[7] A slovenskí umelci? Slovensko máme, umelcov nie. Tí, čo boli, vymreli.

Druhý bod z bohatého programu – nami vybraný

Vráťme sa k téme dvaja prezidenti a rozdiel v tom, čo a ako riešia.

Takže druhým bodom bohatého programu prezidenta Kazachstanu, ktorý sme si vybrali, bol podpis[8] Ústavného zákona Kazašskej republiky z 20. júla 2000 (č.83-II) O prvom prezidentovi Kazašskej republiky – Elbasy ( Конституционный закон Республики Казахстан от 20 июля 2000 года № 83-II О Первом Президенте Республики Казахстан – Елбасы)[9].

Už len história: Nursultan Nazarbajev, vľavo, a Kasym-Žomart Tokajev.
Foto: www.akorda.kz

Je to, z pohľadu vnútropolitického života a morálnej očisty spoločnosti po udalostiach v Kazachstane v januári 2022, keď sa na čelo riešenia K.-Ž, Tokajev postavil rázne a čelom (čo ho odlišuje od slovenskej hlavy štátu), jeden z rozhodujúcich právnych aktov. Bola tak právne ukončená denazarbajevizácia spoločnosti, ale bez krvavých očí a peny na ústach. Exprezident (netýka sa to jeho rodiny a povedzme, že rozvetvenej rodiny) týmto aktom nestratil imunitu, je mu garantovaná čl. 46 Ústavy Kazachstanu. Tam sa hovorí, že prezident Kazachstanu, jeho česť a dôstojnosť sú nedotknuteľné. Ďalej, že zaistenie služieb a ochrana prezidenta (a jeho rodiny) sú zabezpečované štátom. Tiež sa v tomto článku Ústavy Kazachstanu uvádza, že sa týka „… aj exprezidentov Kazachstanu…“[10]

Treba pripomenúť, že prijatím tohto zákona stráca Nursultan Nazarbajev právo titulu, resp. statusu Elbasy (Елбасы – oficiálny titul prvého prezidenta Kazachstanu N. Nazarbajeva od 14. júla 2000 do 16. februára 2023. Titul má význam „vodca národa“, v doslovnom preklade z kazaštiny el-basy = hlava hláv).

To, že členovia rodiny stratili prezidentskú imunitu, znamená, že teraz môže nastúpiť Komisia pre prinavrátenie aktív exprezidentovej rodiny pri Generálnej prokuratúre Kazachstanu k svojej práci. Ak boli majetok a aktíva nadobudnuté nezákonne, na základe súdnych rozhodnutí ich konfiškovať. Päť veľkých nehnuteľností patriacich exprezidentovi v piatich mestách už bolo poštátnených a boli v nich zriadené detské sociálne zariadenia.

Táto poznámky len demonštrujú, ako bolo zložité a potrebné očistiť spoločenské vedomie Kazachstanu od deformácií éry N. Nazarbajeva. Nie celej éry, ale okatých deformácií, na ktorých výrazne participovala rodina exprezidenta. Potvrdzuje sa aj skutočnosť, že návrat (fyzický) N. Nazarbajeva a jeho rodinného klanu do veľkej politiky Kazachstanu sa stáva nielen neželaný, ale prakticky nemožný. To snáď len na Slovensku môžu, po tom čo narobili M. Dzurinda a I. Mikloš, vôbec len uvažovať o opätovnom vstupe do politiky.

V Kazachstane pokračuje dôsledná demontáž základov a podstaty toho systému, ktorý si okolo seba (a najmä okolo svojej rodiny, aj keď treba pripomenúť, že v Strednej Ázii je rodina, rodinné väzby svätou vecou) vybudoval exprezident N. Nazarbajev. Pre pamäť národa však ostáva symbolom nezávislého Kazachstanu, to nikto nespochybňuje. Sochoborestvo nepatrí do mentálnej výbavy ani Kazachov a ani Kazachstancov. Navyše v čase januárových udalostí 2022 už nebol na čele štátu.

Podčiarknuté a zrátané, tento zákon – na základe zmien v Ústave Kazachstanu prijatých vo všeľudovom referende na základe iniciatívy prezidenta K.-Ž. Tokajeva – limitujúci exprezidenta, je nasmerovaný na aktivizáciu spoločenského vedomia a spoločenskej akcie v Kazachstane. To sa po osobnom zarezaní referenda (2x) a strachu z hlasu ľudu v podaní slovenskej hlavy štátu & etc., nedá hovoriť o Slovensku. Skôr je tu hmatateľná snaha, aj svojimi dennými (ne)aktivitami, ako dokazuje oficiálny program hlavy tejto krajiny – Slovenskej republiky – prehlbovať deliace línie v spoločnosti.

Raz darmo, keď dvaja v rovnakých funkciách niečo robia, nie je to isté!

(Autor je vysokoškolský učiteľ)


[1] Pozri: www.prezident.sk/oficialny-program
[2]Podrobnejšie: https://www.akorda.kz/kz/memleket-basshysy-ukraina-prezidenti-vladimir-zelenskiymen-telefon-arkyly-soylesti-161284
[3] Pozri: Oskar Petr 60 2012 – YouTube
[4] Celý prejav pozri: Roger Waters United Nations Speech 02/08/2023 *FULL* – YouTube
[5] Pozri: Roger Waters v BR OSN – hlas umlčanej väčšiny » Belobog
[6] Pozri: John Lennon Give Peace A Chance 1969 – YouTube
[7] TOP 100 VIETNAM WAR SONGS GREATEST rock n roll vietnam war music 60s 70s classic rock songs – YouTube
[8] Главой государства подписан Конституционный закон Республики Казахстан «О признании утратившим силу Конституционного закона Республики Казахстан «О Первом Президенте Республики Казахстан – Елбасы» — Официальный сайт Президента Республики Казахстан (akorda.kz)
[9] Plný text pozri: https://online.zakon.kz/Document/?doc_id=1019103
[10] Plný text pozri: The Constitution — Official website of the President of the Republic of Kazakhstan (akorda.kz)

(Celkovo 327 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter