Všeobecne sa v rámci svetovej expertnej komunity presadzuje názor, že najbližšie desaťročie by mohlo byť desaťročím Strednej Ázie a že je len a len na krajinách Strednej Ázie, ako sa s touto historickou výzvou popasujú. Aktuálne sa téme venoval vo svojej stati (nedávno publikovanej na stránkach Kazachstanskej pravdy) prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev,[1] ktorý tam hovorí o akejsi „…renesancii Strednej Ázie…“ Pritom v texte akcentuje, že je potrebná koordinácia a konzultácie prezidentov stredoázijskej päťky.
Inak, tento text kazašského prezidenta bol publikovaný v predvečer dvoch zásadných (aspoň pre Strednú Áziu) politických udalostí, ktoré sa konali 9. augusta 2024 v Astane, teda v deň výročia zhodenia US atómovej bomby na Nagasaki, kde zomieralo civilné obyvateľstvo Japonska.[2]
Reč je o šiestom Konzultačnom stretnutí prezidentov krajín Strednej Ázie a o neuskutočnenom summite Stredná Ázia (SA5) – Japonsko[3],ktorý bol zatiaľ, z dôvodu prírodnej katastrofy v Japonsku tesne pred summitom, odložený na neurčitý termín, pričom nielen hostiteľ K.-Ž. Tokajev v tejto súvislosti telefonoval s japonským premiérom Fuimo Kišidom[4].
Šieste stretnutie
Práve pod predsedníctvom prezidenta Kazachstanu sa v Astane stretli stredoázijskí prezidenti Tadžikistanu Emomali Rachmon, Turkménska Serdar Berdymuchamedov, Kirgizska Sadyr Žaparov, Uzbekistanu Šavkat Mirzijojev na spomenutom šiestom Konzultačnom stretnutí prezidentov krajín Strednej Ázie.
Konzultačné stretnutie malo aj dvoch hostí. Prvým bol prezident Azerbajdžanu Ilcham Alijev (ide o pokračovanie dialógu v Šuše)[5] a vedúci Regionálneho centra OSN pre preventívnu diplomaciu v Strednej Ázii Kacha Imadze, ktorí sa po rokovaní stredoázijských prezidentov zúčastnili na plenárnom stretnutí.
Kvôli komplexnosti si pripomeňme, že prvé koordinačné stretnutie prezidentov SA5 sa uskutočnilo z iniciatívy Kazachstanu v jeho hlavnom meste v roku 2018, ktoré vtedy nieslo názov Nur-Sultan. Aj tak, asi ide o najviac premenovávané mesto v 20. storočí. Pôvodne Celinograd, potom Akmolinsk (čo znelo miestnym nacionalistom príliš rusky), potom Akmola, potom Astana, potom Nur-Sultan a teraz opäť Astana.
Regionálna kooperácia a dôvera
Samotná regionálna kooperácia je pre Strednú Áziu v danej dobe arcidôležitá. Nielen ako objektívna realita geopolitického rozloženia mocenských siločiar, ktoré tak ako so Slovenskom, nerátajú s jednotlivými krajinami Strednej Ázie (Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan) ako subjektmi, ale len a len ako s objektmi svojich mocenských kalkulácií. Lenže, podobne ako Slovensko (kultúrno-civilizačný svorník medzi Západom a Východom),aj Stredná Ázia sa stáva svorníkom medzi Áziou a degenerujúcou sa Európou a špecifickým (čo treba študovať) regionálnym aktérom medzinárodných vzťahov.
Ostatných šesť regionálnych konzultačných stretnutí prezidentov SA5 posúva regionálnu stredoázijskú spoluprácu (bez ingerencie Moskvy a participácie Pekingu) a naznačuje zvyšujúcu sa dôveru medzi Astanou, Biškekom, Dušanbe, Ašchabadom a Taškentom.
Ich pravidelnosť a najmä neformálneobsahové zabezpečenie evokujú úvahy o možnom zvyšovaní medzinárodnej subjektivity daného regiónu.
Nasledujúce, už siedme riadne konzultačné stretnutie prezidentov krajín SA5 sa uskutoční pod predsedníctvom uzbeckého prezidenta Š. Mirzijojeva.
Čo bolo dohodnuté
V Astane boli prijaté nasledujúce dokumenty[6]:
– Spoločné vyhlásenie hláv štátov krajín Strednej Ázie k výsledkom VI. konzultatívneho stretnutia;
– Koncepcia rozvoja regionálne kooperácie „Stredná Ázia 2040“;
– Rozhodnutie o vyznamenaní prezidenta Uzbekistanu čestnou medailou prezidentov prezidentov krajín Strednej Ázie;
Ďalej boli v spoločnom vyhlásení schválené:
– Cestovná mapa rozvoja regionálnej spolupráce na roky 2025-2027;
– Plán práce rozvoja priemyslovej kooperácie krajín SA5 na roky 2025-2027.
Zo schválených dokumentov nemožno zabudnúť ani na:
– Memorandum o vzájomnom pochopení pri budovaní a rozvoji spoločných dopravno-logistických centier v Strednej Ázii;
– Komuniké z prvého stretnutia ministrov energetiky krajín Strednej Ázie.
Samozrejme, konzultačné stretnutie stredoázijských prezidentov akcentovalo téma využitia vlastných logisticko-dopravných výhod, čo po tom, ako Ukrajina odrezala tranzit z Číny do Európy (na škodu Európy, ktorú nám uniesli), sa javí ako ľahká téma. Taktiež nebola opomenutá témy vody a spoločného využívania vodných zdrojov.
Nový vojenský pakt?
Z pohľadu pozorovateľa však za kruciálne možno považovať, že prezidenti diskutovali a prijali tézu o nevyhnutnosti kooperácie „…na prahu Strednej Ázie zložitej vojensko-politickej situácie…“ v sfére obrannej politiky a bezpečnosti s perspektívou „…vytvorenia regionálnej architektúry bezpečnosti Strednej Ázie…“
Možno ide len o emocionálnu reakciu na to, čo sa deje v postsovietskom priestore. SA5 očakáva v skorej dobe nôž do chrbta zo strany Moldavska, ktoré si cez Rumunsko o.i. „kúpili“ Spojené štáty, ale ide aj o hlbšie geopolitické úvahy z priestoru, kde sa križujú záujmy Číny, Ruska, Turecka, Iránu, Indie…
Napriek tomu som – opäť ako pozorovateľ – presvedčený, že Stredná Ázia ešte nedozrela, aby si vytvorila svoju regionálnu bezpečnostno-obrannú štruktúru. Zatiaľ tu budú rozhodujúce také štruktúry ako Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), Eurázijská ekonomická únia (EEÚ), alebo Organizácia turkojazyčných štátov (OTŠ), pričom Spoločenstvo nezávislých štátov (SNŠ) zjavne vyčerpalo svoje postintegračné možnosti.
A určite ste si všimli: S takým spolkom, ako je Európska únia – aspoň tu v Strednej Ázii – príliš nerátajú…
Autor je vysokoškolský učiteľ
Snímky: www.akorda.kz
Súvisiace:
Príprava na summit s krajinou vychádzajúceho slnka – Noveslovo
[1] Text pozri: https://kazpravda.kz/n/renessans-tsentralnoy-azii-na-puti-k-ustoychivomu-razvitiyu-i-protsvetaniyu/
[2] V srpnu 1945 USA svrhly jaderné bomby na Hirošimu a Nagasaki – Noveslovo
[3] Pozri: Príprava na summit s krajinou vychádzajúceho slnka – Noveslovo
[4] Pozri: Узбекско-японский саммит на высшем уровне перенесен – Народное слово (xs.uz)
[5] Podrobnejšie pozri: Turkické repete – Noveslovo
[6] Какие документы подписаны по итогам встречи глав государств Центральной Азии | informburo.kz