Svetová politika ako čierny humor

Včera sa skončil tzv. mierový samit v luxusnom švajčiarskom letovisku pri Luzerne. Ironické komentáre začínajú pribúdať. Táto „sešlost“ bola odkázaná na neúspech už tým, že sa nezúčastnili RF a Čína. Nepochyboval som o tom už vtedy, keď indický premiér N. Módi odmietol účasť, India vyslala delegáciu na nižšej úrovni. Pritom český prezident P. Pavel naživo zavádzal, keď sa pred odletom v ČT vyjadril, že obe krajiny boli pozvané. To sa vzťahuje iba na Čínu, ktorá sa rozhodla pre neúčasť po dôkladnom zvážení. Rusko nebolo pozvané. Podľa pôvodného plánu zrejme malo byť prijaté nejaké vyhlásenie, ktoré by vyjadrovalo stanovisko „medzinárodného spoločenstva“ k vojne na Ukrajine a vo vzťahu k Rusku by predstavovalo ultimátum.

Opatrne formulované bezzubé vyhlásenie bolo prijaté, ale nepodpísali ho všetky prítomné krajiny BRICS+ a niekoľko ďalších krajín, medzi nimi Saudská Arábia a Vatikán. V podstate bolo prítomných 50 hláv štátov, ktoré sa počítajú ku kolektívnemu Západu, ďalej viac než tridsať krajín na nižšej úrovni a nejaké medzinárodné organizácie. Americká viceprezidentka K.  Harrisová predniesla svoj prejav a ešte v ten deň odletela. Predčasne odišiel aj kancelár Scholz, údajne preto, že mu nadávali, lebo nechce dodať Ukrajine rakety Taurus, ktoré by mohli zničiť Kerčský most, ale vyžadovali by nemeckú vojenskú obsluhu. Americký exprezident a kandidát D. Trump v prejave v Michigane označil Zelenského za „najlepšieho obchodného zástupcu všetkých časov“ s tým, že nekonečný peňazovod treba zastaviť.

Rozruch na sociálnych sieťach spôsobil rozhovor srbského prezidenta A. Vučića so šéfredaktorom švajčiarskeho týždenníka Die Weltwoche. Prezident sa vyjadroval uvážlivo. Ohľadom vojny na Ukrajine vidí nielen porušenie medzinárodného práva zo strany RF, ale aj okolnosti, ktoré tomu predchádzali, predovšetkým vedomé neplnenie Minských dohôd. A pripomína udalosti v Kosove v roku 1999, o ktorých Západ mlčí, hoci išlo o podobné porušenie medzinárodného práva. Zaujali ma dve prirovnania. Po prvé, bluf. Lenže v kartách blufuje ten, kto má slabšie karty, ale obe strany si myslia, že to je tá druhá. A hra na hrdinov, že takto chcú vystupovať politici. USA ani RF nemôžu ustúpiť. USA majú natoľko slabé karty, že si to nemôžu dovoliť, stratili by medzinárodné postavenie. Putin nemá kam ustúpiť, nielen on osobne, ale ak by Rusko prehralo, bolo by rozložené. „Hrdina“ Macron vychádza z toho, že ak by mala byť vojna, tak nech je radšej na území Ukrajiny prípadne strednej Európy, než aby sa mala rozšíriť na západnú Európu.

Vo svetovej tlači sa citujú Vučićove výroky o tom, že v priebehu troch-štyroch mesiacov očakáva v Európe katastrofu t.j. veľký konflikt medzi NATO a Ruskom. Jeho štát robí opatrenia, napríklad zásoby potravín a ropy na budúcu vojnu. Vlak sa už pohol zo stanice, v Európe možno očakávať 10-15 miliónov mŕtvych. Neviem ako, ale pán Vučić tvrdil, že stíhačky F-16 by mohli vzlietnuť aj z východného Slovenska. Tam ale žiadne vhodné letisko s príslušnou infraštruktúrou nemáme, len v Kuchyni, lebo letisko Sliač vlastizradca Naď odsabotoval. Vážim si stanovisko prezidenta, že namiesto vojny treba prímerie, za každú cenu mier, aj keby zastavenie bojov malo trvať desať, dvadsať alebo päťdesiat rokov.

Sú dva možné scenáre. Obávam sa, že obe strany si myslia, že nemajú kam ustúpiť. A obe strany si myslia, že my môžeme vyhrať. Bol taký uznávaný teoretik – H. Kahn: už pred polstoročím tvrdil, že jadrová vojna sa dá vyhrať. Dnes máme podstatne viac jadrových náloží a iných sofistikovaných zbraní hromadného ničenia ako vtedy. J. F. Kennedy a N. S. Chruščov v roku 1962 vyriešili kubánsku krízu vyváženým kompromisom, rakety na Kube a v Turecku boli demontované. Na Kube ihneď, v Turecku v tichosti o niekoľko mesiacov. Podotýkam, že vtedy ZSSR ešte nedosiahol strategickú paritu s USA, mal podstatne menej jadrových hlavíc a balistických rakiet. Na ilustráciu: až v roku 1960 dokázali Sovieti zostreliť špionážne lietadlo USA vo veľkej výške, známe ako U-2. Myslím, že aj dnes Západ a najmä Amíci takpovediac tradične podceňujú Rusko.

Dnes nás môže zachrániť iba politický realizmus. V prípadnej vojne o Nový svetový poriadok sa dá predpokladať použitie taktických jadrových zbraní. Tak či onak by bola Európa zničená. Nechcem kuvikať, ale možno by to USA ani Číne až tak veľmi nevadilo. Pokiaľ by nedošlo k eskalácii, čiže odpáleniu strategických jadrových zbraní. Víťazom by potom bola jadrová zima a zničená by bola celá pozemská civilizácia.

(Celkovo 376 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter