„Nikdy nehľadajme silu, sebavedomie, ani odhodlanie mimo seba, ale v sebe. Celý náš život sú tam.“
Posledné 3 – 4 roky nepozerám žiadne politické diskusie. Pochopil som, že bez nich sa dá žiť lepšie a pokojnejšie. Úctu a rešpekt k politickému súperovi nahradilo vzájomné obviňovanie a presadzovanie len tej svojej pravdy. To všetko sa, žiaľ, prenáša nielen do myslenia, ale aj do správania ľudí medzi sebou. Politici síce na strane jednej volajú po zmiernení napätia, nevraživosti, rešpektovaní názoru iných a úcte k iným, čo je určite správne. Na strane druhej však svojím vystupovaním, vzájomným obviňovaním, niekedy až dehonestáciou politického súpera sú hlavnou príčinou nevraživosti, neúcty, a dovolím si napísať, aj zla v našej krajine. Navyše katastrofálne scenáre o našej blízkej budúcnosti ľudí nielen znechucujú, ale hlavne tých mladších nútia rozmýšľať, či sa oplatí žiť v krajine, kde tí, ktorú ju majú spravovať a viesť k lepšiemu zajtrajšku, sa navzájom dehonestujú a obviňujú z vecí, nad ktorými mnohí len krútia hlavou. Zrejme to teraz trošku preženiem, ale podľa môjho názoru sú to práve politici, ktorí prinášajú to zlo, nevraživosť a pesimizmus medzi ľudí.
Keďže nechcem, aby tento môj príspevok mal tiež len nádych pesimizmu a kritiky, tak skúsim niečo pozitívne, niečo, čo ma napĺňa radosťou, pýchou i hrdosťou, že žijem v tejto krásnej krajine. Nenechám si totiž ujsť žiadny program, ktorý propaguje výnimočných Slovákov dnešnej doby. Podobné relácie ako Sieň slávy, Slovenka roka či akákoľvek propagácia výnimočných a úspešných Slovákov ma vždy zahreje pri srdci. Áno, Slovensko je stále krajinou výnimočných ľudí, ktorí by si zaslúžili viac našej pozornosti ako mnohí naši politici. Obdivujem týchto ľudí nielen za to, čo dokázali vo svojom živote vďaka svojmu vzdelaniu, nadaniu, talentu, možno i toho povestného šťastíčka. Obdivujem ich aj za ich pokoru, skromnosť a úctu k tým, vďaka ktorým sa im podarilo dosiahnuť vo svojom živote veľmi veľa, Uvedomujú si totiž, že za ich výnimočnosťou a dosiahnutím úspechov stojí množstvo ľudí, za čo im budú vždy vďační. Ronaldo či Messi sú bezpochyby výnimoční futbalisti, no bez ostatných spoluhráčov by svoje úspechy nikdy nedosiahli.
Nemal som v úmysle písať tento článok, no práve sa skončila relácia Slovenka roka 2025. Pokora, skromnosť, úcta, doslova vyžarovala z jednotlivých nominantiek. Toto sú skutočné osobnosti Slovenska. Toto sú ľudia, pre ktorých sa ešte stále oplatí žiť na Slovensku, alebo ak chcete, toto je to svetlo na konci tunela. Veľmi, naozaj veľmi by som si prial, aby každý mesiac bola aspoň na RTVS podobná relácia. Práve takíto ľudia, a nie je ich málo, by mali byť naším vzorom a nádejou do budúcnosti. Som osobne presvedčený, že na Slovensku ich žije oveľa viac, ako nám ponúkajú naše médiá.
Čo záverom? Nie som naivný a viem, že tento príspevok nič nezmení. Politici budú naďalej hovoriť o zmiernení napätia v spoločnosti. Na strane druhej budú úspešne prilievať toho benzínu do ohňa neznášanlivosti a neúcty. Tak mám pre nich aspoň tento odkaz: „Ak nedokážete pomáhať, tak aspoň neubližujte.“
Úvodná ilustrácia z programu Slovenka roka 2025. Foto: Miroslav Košírer
Jedna odpoveď
Dobrý deň.
Vrelo súhlasím s napísaným pán Dzurák.
A tiež vrelo odporúčam tým, ktorí si chcú zachovať normálny pohľad na život a tento aj primerane prežívať, aby striktne ignorovali politické diskusie, politické správy a komentáre všetkých druhov a politických farieb.
Váčšinou sú nanič, neprínosné a neužitočné.
Nabubrelé sebaprezentácie, bohorovné vystupovanie a xkrát omieľané sebapravdy.
Ak by som mohol, donútil by som týchto tupcov zišlých z rozumu, aby aspoň mesiac žili a živili svoje rodiny len z priemerného (reálneho, nie štatistického) platu a dôchodku.
Predpokladám, že by to niektorým pomohlo zbadať sa, s čím sa musí vyrovnať obyčajný občan Slovenska a prestali nás otravovať hlúposťami nepodstatnými pre žitie.
Rešpekt a úcta Slovenkám a Slovákom, ktorí robia česť Slovensku.