Podporte zdanenie extrémnych bohatých

Milí priatelia, chcem vás naliehavo poprosiť o podporu jednej dôležitej európskej občianskej iniciatívy. Jej cieľom je vyzvať Európsku komisiu, aby zaviedla daň z extrémneho bohatstva, ktorá by financovala sociálne programy a riešenie klimatickej krízy. Podľa pravidiel ak iniciatíva získa minimálne 1 milión podpisov občanov EÚ, Európska komisia sa ňou musí zaoberať a rozhodnúť, aké opatrenia prijme. Nie je to dokonalý legislatívny nástroj, ale je to jedna z mála pák, ktoré na bruselských byrokratov máme, preto treba využiť všetky formy nátlaku, aby viac počúvali hlas občanov.

Iniciatívu môžete podporiť tu.  

Ilustrácia: Webová stránka iniciatívy

Nemožno sa však spoliehať na to, že tie podpisy za nás vyzbierajú Nemci, Francúzi alebo Taliani. Systém je založený na tom, že každá členská krajina má stanovenú minimálnu pomernú kvótu, koľko podpisov musí vyzbierať. Tak napríklad v prípade Francúzska je to 55 695 podpisov, ale v tomto momente sú jediným štátom, ktorý prekročil stanovený počet a vyzbierali už vyše 85 000 podpisov. Slovensko však zatiaľ zostáva v hanbe. Sme jednou z občiansky najpasívnejších krajín, máme stanovených 9 870 podpisov, no zatiaľ sme vyzbierali len 82, teda iba 0,83 % z predpísaného množstva. Zmeňme to.

Slovensko síce stále patrí medzi krajiny s pomerne nízkou mierou sociálnej nerovnosti, ale tá sa pomaly zvyšuje aj u nás. Dnes tvorí majetok 10 percent najbohatších Slovákov až polovicu majetku celého Slovenska. V susednej Českej republike vlastní 10 % najbohatších Čechov takmer 60 percent celého majetku. V celosvetovom meradle je to oveľa horšie. Jedno percento najbohatších ľudí sveta vlastní až 89 percent svetového majetku a len 26 najbohatších osôb vlastní toľko, čo polovica ľudstva. A zhoršuje sa to závratnou rýchlosťou. Kým majetok svetových miliardárov každých 24 hodín narastie o 2,5 miliardy dolárov, najchudobnejšia polovica sveta je každým dňom chudobnejšia o 500 miliónov dolárov. Takáto úroveň nerovnosti je nielen nezmyselná, neprijateľná a nemorálna, ale aj neudržateľná.

Žiaľ, odlišujeme sa nielen počtom podpisov k tejto iniciatíve, ale aj prístupom boháčov k nej. Kým v takých plutokraciách ako sú Spojené štáty, najväčší miliardári sami žiadajú štát, aby ich zdanil a riešil tak najpálčivejšie problémy dneška, najbohatší ľudia na Slovensku sa tvária, že nič nemajú, aj keď sa ich majetok ráta na stovky miliónov eur. Preto prosím tých, ktorí k takejto iniciatíve nemajú vzťah, aby zbytočne nezahmlievali podstatu problému špekulovaním a spochybňovaním, kto je vlastne na Slovensku extrémne bohatý, ak sa nechcú zbytočne strápňovať. O to isté prosím aj tých notorických spochybňovačov, ktorí zásadne odmietajú všetky snahy o zlepšenie sveta a paranoidne za nimi vidia len sprisahanie. Keď nechcete pomôcť, nechajte tak. Vám ostatným ďakujem za každý jeden podpis a každé zdieľanie iniciatívy, ktorá slúži väčšej demokratizácii EÚ, a teda nám všetkým.

(Status na FB 2. februára 2024)

(Celkovo 409 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

2 Responses

  1. Toto je tá firma politiky, ktorá nikdy nič nezmení, iba navodzuje dojem „demokracie“!
    Mimochodom, ako je to s tým majetkom! V susedných Čechách Česi vlastnia svoje banky a nerovnosť je vyššia ako na Slovensku, kde banky vlastnia cudzinci??? Podiel ekonomiky v Čechách v rukách Čechov je určite ďaleko viac ako na Slovensku a nerovnosť je v Čechách vyššia ako na Slovensku? Ako sa nerovnosť počíta? Nieje to len ďalší oblb pre dementnych lokajov v kolóniách?

  2. Mimochodom, pán Chmelár, kedy ste naposledy čítali v slov. médiách, koľko zisku vyvezú zahraničné firmy do cudziny každý rok ???
    Ale zato, neustále nás, vraj „naše“ médiá, bombardujú správami, čo všetko budujeme z Eurofondov! A podľa analýzy slov. akadémie je nerovnosť Slovákov voči vyspelej Európe rovnaká ako v 89-om! Inými slovami ten neschopný komunizmus bol schopný bez pomoci eurofondov udržať ekonomickú úroveň Slovenska rovnako, ako to dnes slov. ekonomika robí s masívnou podporou EÚ! Logika nepustí! Čo sa zmenilo od tej doby? Vďaka EÚ narástla obrovská nerovnosť na Slovensku! A vy teraz tvrdíte, že to nejaká petícia v EÚ zmení??? Ste naivný, veľmi naivný človek! Začnite u Fica, Dánka a Pelegriniho! Ako to, že narodniar a ľavičiari nemajú záujem o vysokoprogresívnu daň na Slovensku??? Lebo EÚ? A vy chcete aby to sama EÚ zmenila? Ste naivný teoretik a ľudia na Slovensku to veľmi dobre chápu, preto nič nepodpisujú! Ak chcete niečo zmeniť, založte ľavicovú stranu! Vysokoprogresivna daň zo zisku umáraneho v luxuse a z vývozu a nulová zo zisku preinvestovaneho doma. A v okamihu máte masovú základňu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter