O čo v skutočnosti ide…

Mathieu Bock-Côté je jedným z „mušketierov“ v hlavnom programe CNews, ktorý pripravuje Christine Kellyová, ale známy je predovšetkým svojím quebeckým prízvukom zhudobňujúcim slová, ktorými opisuje neduhy Západu. Mathieu Bock-Côté vydal knihu Le totalitarisme sans le goulag (Totalitarizmus bez gulagu), Presses cite 2023.

Všimnime si, čo v novej údernej eseji Mathieu Bock-Côté ponúka:

„Po páde komunizmu sa obyvatelia Západu snažili presvedčiť sami seba, že dejiny totalitarizmu sú za nimi, že sa ich už netýkajú. V najhoršom prípade sa obávali nástupu mäkkej totality s ľudskou tvárou, ale v skutočnosti tomu neverili, nebrali to vážne. A predsa sa totalita vrátila. Vo všeobecnej nedôvere sa vracia bez gulagu, pretože ho už nepotrebuje. A vracia sa v paradoxnej podobe.

Naše spoločnosti chcú veriť, že to, čo nazývajú ,krajnou pravicou‘, pre ne predstavuje existenčnú hrozbu, akoby sa vynárala z podsvetia, aby ich stiahla so sebou.

Táto prízračná politická kategória, nedefinovateľná, manipulovaná a využívaná, sa v podstate používa na označenie všetkých, ktorí sa stavajú proti režimu diverzity. Ale nielen to: každá ľavicová osobnosť, ktorá sa nepridržiava prevládajúcej „doxy“, je teraz označená týmto neslávnym znakom.

Boj proti takzvanej ,extrémnej pravici‘ teraz ospravedlňuje postupné pozastavovanie slobôd, návrat mechanizmov ostrakizmu a zvyšovanie spoločenskej kontroly, pričom sa tvrdí, že sa má z ľudských sŕdc vykoreniť zlo. Inými slovami, nie ,krajná pravica‘ nás ohrozuje, ale boj proti ,krajnej pravici‘ nás vedie k totalite. Viem, že táto téza je kontraintuitívna. Mojím poslaním je ukázať ju.“

Za inšpiráciu ďakujem profesorovi Petrovi Drulákovi.

(Celkovo 368 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. Výborný postreh a oceňujem, že si tento nepochopiteľný úkaz (boj proti „extrémnej pravici“) niekto všimol. Aj ja na to upozorňujem, kde môžem. Výborný argument mi poskytol Tierry Meyssan, keď popísal, ako v televíznej debate bola „extrémna pravičiarka“ LePenová oproti svojmu oponentovi Macronovi pri socio-ekonomických otázkach naľavo od neho(!).
    Trochu z iného súdka ale podobne máme absurditu aj u nás. Trestné činy proti extrémizmu (kde dominuje ten „pravicový“) pridal do Lipšicovho Trestného zákona práve Smer, ktorý je vraj ľavicový. A autorom novely bol vtedajší minister spravodlivosti Harabín, ktorý momentálne obhajuje Rostasa obvineného na základe jedného z paragrafov, ktorý do TZ práve Harabín dodal.
    Tak toto ozaj nevymyslíš. Najhoršie je, že nevidím žiadnu sebareflexiu od zodpovedných a žiadnu snahu o nápravu.
    PS
    Ak niekto vidí v uvedených „trestných činoch extrémizmu“ v našom TZ cenzúru slobody prejavu, nemýli sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter