Úradne menovaný český hlavný štátny propagandista Otakar Foltýn získava pozornosť aj u nás. Z jeho vystúpenia v Slavonicích[1] najviac zarezonovalo jeho označenie časti spoluobčanov za svine, ktoré nadchlo komentátora Aktualít Zola Mikeše „Vládny komunikačný koordinátor označil na festivale Čechov obdivujúcich Putina za svine. Odôvodnil to bravúrne.“[2]
Tých perál „slaboducha“ bolo ale vo Foltýnovom vystúpení oveľa viac a jednou z nich bolo porovnanie našej „slobodnej“ a tej inej – „autokratickej“ – spoločnosti. Foltýn povedal: „Pokiaľ neuspeli v tomto systéme, ktorý je slobodný a ktorý primárne preferuje samostatnosť, zodpovednosť, pracovitosť, a pokiaľ možno poctivosť… pokiaľ v tomto systéme neuspeli, tak možno by mohli uspieť v systéme, ktorý na prvom mieste preferuje lojalitu. To je systém ruský, to je systém čínsky, to je systém akýkoľvek autokratický. A ak existuje systém, v ktorom by možno nebola potrebná vaša úspešnosť, schopnosť, inteligencia alebo pracovitosť, ale stačila by vám lojalita, tak by pre tento typ ľudí možno ten systém bol výhodnejší. Oni vôbec nechápu, že v tom systéme je zle úplne všetko.“[3]
Foltýn rád hovorí, že každý má právo na svoj názor, ale nie na svoje fakty. Zabúda však dodať, že v jeho ponímaní nemajú fakty spojitosť so skutočným svetom, ale je to to, čo za fakty považuje on. Tvrdí, že v našom ponímaní demokracie je pre úspech potrebná schopnosť, zodpovednosť, inteligencia, pracovitosť. V skutočnom svete ale tomu vôbec nezodpovedá obsadenie veľkého množstva dôležitých funkcií. Vo funkciách sú ľudia, ktorí sa tam dostali len preto, lebo ich tam nominovali momentálne vládnuce strany, a to veľmi často práve bez ohľadu na ich schopnosti. Len preto, že sú ich! Nie je práve toto tá ním odmietaná lojalita? Alebo chce snáď Foltýn tvrdiť, že minister zahraničných vecí Lipavský sa dostal do svojej funkcie za vynikajúce študijné výsledky v bakalárskom štúdiu? Alebo má snáď nejaké utajené informácie o skrytých schopnostiach a predpokladoch Lipavského alebo Rakušana, na základe ktorých boli nominovaní do ministerských funkcií, alebo to bolo len preto, že túto pozíciu obsadzovali politické strany len podľa svojich záujmov a preferencií?
Od zmeny režimu v roku 1989 všetky politické garnitúry v Česku aj na Slovensku otvárali dvere do významných funkcii aj neschopným ľuďom, ktorých jediná kvalifikácia bola správna politická príslušnosť. Odborný aspekt pri výbere do funkcie nebol braný do úvahy a oni aj v tomto duchu budovali svoje úrady. A práve toto bude zdroj Foltýnovho neúspechu. On totiž ľuďom, ktorí žijú reálne životy a vidia tie neustále rotujúce skupiny neschopných politikov, rozpráva o tom, že to vlastne vidia úplne zle.
Samozrejme, že aj v našom postkomunistickom poňatí demokracie sú veci, ktoré fungujú a mnoho šikovných a úspešných ľudí je na správnych miestach. Je ale oprávnená otázka, či to je zásluhou systému, alebo napriek nemu. Každopádne, tvrdiť, že naša spoločnosť stojí na úspešnosti a pracovitosti a tá čínska na lojalite a je tam zlé úplne všetko, je nielen hlúpe, ale aj nepravdivé.
Rusko ponechajme bokom, to je špecifický prípad, ale hovoriť o Číne, že „v tom systéme je zlé úplne všetko“, si skutočne vyžaduje veľkú mieru neznalosti a tie Foltýnom milované fakty mu za pravdu nedávajú. Čína je autoritatívny štát a lojalita je určite dôležitá. Rozhodne to ale nie je len o lojalite, ale aj schopnostiach, pretože inak by Čína nebola tam, kde je. Jej výsledky skôr ukazujú, že v Číne sa na tie schopnosti a preukázané výsledky kladie väčší dôraz ako v našich podmienkach a len lojalita k strane a vláde na obsadenie funkcie nestačí. Keby mal Foltýn pravdu, tak by napríklad v polovici roku 2024 nedosiahla miera penetrácie nových elektrických vozidiel v Číne 35,2 percenta, čím sa umiestnila na prvom mieste medzi hlavnými svetovými ekonomikami.[4]
Na podobný spôsob myslenia, ktorý zjednodušene zaraďuje Čínu medzi novodobú „os zla“, reaguje napríklad vo svojej nedávnej analýze americký Brookings Institute: „Čína je komplexnejší prípad, ktorý v posledných desaťročiach vyviedol z chudoby stovky miliónov ľudí, vo všeobecnosti urobila veľa pre hospodársky rast na celom svete a prejavuje určitú averziu voči vojenskému riziku.“[5] Čínu, rovnako ako veľa iných krajín a problémov nemožno adekvátne uchopiť čierno-bielym videním sveta, v ktorom sa ale Foltýn excelentne pohybuje. Čína si možno v mnohých aspektoch zasluhuje našu kritiku, ale v mnohých iných naopak, náš rešpekt. Nedá sa to vyriešiť jednou vetou, že je všetko zlé.
Je tiež zaujímavé, že ľudia typu Foltýna sa vždy veľmi jednoznačne vyjadrujú o štátoch ako Rusko, Čína, Irán, Severná Kórea, poprípade Kuba, ale v prípade iných autokratických alebo nedemokratických štátov, ako je napríklad Saudská Arábia, už také zásadové stanoviská nevyjadrujú. Dokážu oprávnene odsúdiť zásah školy na Ukrajine ruskou bombou, ale pri obdobnom izraelskom útoku na školu v Gaze väčšinou mlčia. Je preto potrebné opakovane pripomínať, že títo ľudia neprejavujú hodnotové postoje, ale účelové ideovo-politické postoje, ktoré sa hodnotami len nechutne maskujú.
Prístup, ktorý uplatňuje v ČR Foltýn a obdobne mysliaci propagandisti, u nás prináša len jedno: Tých presvedčených utvrdí v názore, že iný názor je odpad, tých na druhej strane utvrdí v ich odmietaní oficiálnych postojov, ktoré bude posilnené ich urazenosťou a tých váhajúcich nepresvedčí, pretože nadávka nie je argument a vydávanie pokynov, čo je správne si myslieť, nikdy nefungovalo a nebude ani teraz. Takto ponímaná „strategická komunikácia“ je obrovský omyl a jej produktom je zvyšovanie animozít v spoločnosti. Hovorí sa, že po demisii časti ministrov vo februári 1948 sa súdruhovia pýtali Gottwalda, čo budú robiť? Gottwald vraj odpovedal, že pôjdu domov a budú sa modliť, aby ich tá hlúposť neopustila. Podobne dnes môže uvažovať aj Putin, pretože Foltýn pomáha veľmi efektívne rozbíjať českú spoločnosť a robí to za jej vlastne peniaze. Čo lepšie si môže Putin želať?
[1] https://www.facebook.com/SLAVONICEFEST/videos/1021807436335622/
[2] https://www.aktuality.sk/clanok/mOhhLj2/vladny-komunikacny-koordinator-oznacil-na-festivale-cechov-obdivujucich-putina-za-svine-odovodnil-to-bravurne-komentar-zola-mikesa/
[3] https://www.facebook.com/SLAVONICEFEST/videos/1021807436335622/ cca 1:04
[4] https://www.globaltimes.cn/page/202408/1318082.shtml
[5] https://www.brookings.edu/articles/could-the-united-states-and-china-really-go-to-war-who-would-win/