Únia slovenských novinárov vyjadruje znepokojenie nad situáciou, že ani po prijatí zákona o STVR, neplní tento nový mediálny dom svoju verejnoprávnu funkciu. O to naliehavejšia je potreba zvoliť v slovenskom parlamente všetkých členov Rady STVR, kreovať etickú komisiu a zvoliť aj kvalifikovanú a nezávislú osobnosť do funkcie generálneho riaditeľa STVR. S adekvátnym vzdelaním, skúsenosťami i s predpokladmi aj výbavou profesionálneho mediálneho manažéra. Takého, ktorý s novým vedením programu i spravodajstva dokáže verejnoprávne médiá vyviesť z krízy a prinavrátiť im nielen dôveru verejnosti, no posilniť postavenie sebavedomej národnej a kultúrnej inštitúcie.
Veľká časť diváckej verejnosti je permanentne rozladená z toho, že namiesto vyváženého, pluralitného, nestranného a objektívneho spravodajstva STVR sú niektoré príspevky redaktorov smerovaním témy, výberom respondentov (vrátane údajných „nestranných expertov“), kladením účelových otázok i radením odpovedí, zmiešavaním hodnotiacich komentovaných postojov do spravodajstva tak, aby vo výsledku spochybňovali alebo priamo negovali členov vlády. Niektoré spravodajské či publicistické materiály, okrem vecnej kritiky, priamo zhadzujú ústavných činiteľov alebo verejných funkcionárov.
Aj vo večerných správach STVR 8. 10. 2024 sa prejavila novinárska mediálna manipulácie verejnej mienky. Bolo to v príspevku o možných legislatívnych zmenách vo výkone novinárskej profesie. Premiér Robert Fico sa na tlačovej konferencii vyjadril i k úrovni slovenskej mediálnej scény a k potrebe jej skvalitnenia. Zo strany STVR sa však divácka verejnosť dočkala sofistikovanej selektívnej, ale účelovej reakcie. Najskôr tým, že zaradila anonymný – nikým nepodpísaný príspevok – charakterom komentár. Priamo v spravodajstve. To odporuje nielen novinárskej etike, ale tiež mediálnym zákonom. Priestor v éteri dostal zástupca slovenských novinárov. Predseda Slovenského syndikátu novinárov Daniel Modrovský výzvu premiéra neprijal konštruktívne, úvahy slovenského vládneho kabinetu odmietol. Príspevok vytváral dojem, že hovoril za všetkých novinárov na Slovensku. Nie je to pravda, na to ani nemá právo. Za nás nehovorí! Na Slovensku totiž existujú aj ďalšie stavovské novinárske organizácie: Únia slovenských novinárov a Asociácia novinárov Slovenska, ktoré vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera i Ľudovíta Ódora úplne ignorovali a blokovali. Obe spomenuté organizácie združujú stovky registrovaných, platiacich členov. Pripomíname aj, že na slovenskej mediálnej scéne reálne existujú – okrem mainstreamu – aj desiatky iných nezávislých médií a stovky novinárov či publicistov i blogerov, venujúcich sa (nie alternatívnej) vlastnej/nezávislej publicistike. Oni nechcú pôsobiť v komerčných oligarchických médiách alebo v propagandistických mainstreamových redakciách. A väčšina z nás sa zhoduje v tom, že niektorí dnešní mainstreamoví novinári majú od profesionálnych, vzdelaných, nestranných a slušných žurnalistov ďaleko… Najdôležitejšia je snáď ale teraz otázka pre verejnosť: chceme mať etickú radu? Potrebuje Slovensko vzdelaných, slušných a nezávislých žurnalistov?
Vyzývame vedenie STVR, vedenie jej spravodajstva a publicistiky, aby tieto skutočnosti rešpektovali a slovenskú verejnosť informovali objektívne, v súlade s Ústavou SR, zákonom o STVR, etickými normami i jej vnútornými predpismi.
Bratislava, 8.10.2024
V mene Rady Únie slovenských novinárov
Mgr. Štefan Nižňanský,
predseda
Ilustrácia: Ľubomír Kotrha
2 Responses
Dokáže Fico eliminovať podrazy progresívnych členov HLASu? Ak nie, čoskoro nás čakajú predčasné voľby.
Čo dokáže R. Fico nás presvedčil svojou doterajšou profesionálnou prácou.
Otázka je, či dokážu médiá a novinári „objektívne informovať“ verejnosť a nerobiť PROPAGANDU?
Lebo ak nie, zas tu nastúpia Matovičovci, Šimečkovci, Naďovci, Korčokovci, Čaputovci, Kiskovci…