Podľa Uhríka je Červená armáda vrahyňa

Neplatený oblastný predseda SZPB Martin Krno sa 9. mája tradične na Slavíne poklonil pamiatke sovietskych vojakov s vďakou za obete, ktoré priniesli za slobodu Slovenska. Predseda politického hnutia Republika Milan Uhrík si pripomenul Červenú armádu ako vrahyňu nevinných obetí kvôli leteckému útoku na predtým Wehrmachtom obsadené kasárne v Nitre. Čudným spôsobom si novozvolený predseda SZPB Viliam Longauer s Uhríkom, ktorý mu pred pár dňami prišiel gratulovať, srdečne potriasal ruku.

Skutoční antifašisti u nás oslavujú 8. či 9. máj s vďakou vojakom Červenej armáde. Obyčajným chlapcom i zrelým mužom, ktorí k nám z Ruska, Ukrajiny či ďalekého Kazachstanu prišli, hoci ich vlasť sa nemeckých okupantov už zbavila, s vedomím, že tu môžu kedykoľvek zomrieť. Prišli pripravení položiť životy za slobodu malého národa, prišli nás hrdinsky zbaviť vrahov Slovákov a Sloveniek.

Úcta klérofašistom

Uhrík patrí k ľuďom, ktorí s úctou a vďakou nehľadia na červenoramejcov, ale na „vodcu“ farskej republiky Jozefa Tisa. Pre predsedu Republiky je 29. august dňom národnej zrady a tragédie. V deň, keď členovia SZPB nesú hrdo národné vlajky na oslavu Povstania, on nechal v jeho srdci vyvesiť čierne zástavy.

Spomeňte si na obrázky banskobystrického námestia z 29. augusta 1944. Plného revolučného vzrušenia, nadšených slovenských vojakov, partizánov, vlastencov v zbroji i bez nej, zaplaveného národnými vlajkami na korbách nákladiakov. Spomeňte si na unikátny záber malého Ďurka Sarvaša, ktorý pobehoval medzi nimi ako kamelot povstaleckých novín.

SNP – deň smútku?

Presne o 71 rokov neskôr Milan Uhrík s Marianom Kotlebom nechali sídlo samosprávneho kraja na tomto námestí „vyzdobiť“ smútočnými zástavami. Zatiaľ čo pri Pamätníku SNP sme my, dediči priamych účastníkov odboja, hrdo oslavovali hrdinov Povstania, Uhrík a Kotleba dávali na historickom mieste verejne najavo svoj smútok a odpor voči tomu, že vypuklo Povstanie proti nacistickým okupantom a ich domácim prisluhovačom z HSĽS.

A zatiaľ čo sme pred dvoma mesiacmi my hrdo oslavovali hrdinov Červenej armády, Uhrík ich pripomínal ako vrahov nevinných civilných obetí. Namiesto Slavína či iného pietneho pamätníka, kde ležia obete nacistického vyčíňania, si vybral miesto, kde ležia obete sovietskych vojenských lietadiel. Zo všetkého, čím slovenskí vlastenci museli vykúpiť slobodu a demokraciu spod klérofašistického jarma, si Uhrík vybral obete bombardovania, ktoré sa odohralo koncom marca 1945.

Longauer priateľsky s neofašistom

Predseda hnutia Republika dokonca vysvetlil, že to nebol omyl. Ani keď 29. augusta 2015 vyvesil na bystrickom Námestí SNP čierne zástavy. Toto hnutie totiž vedú skutoční neofašisti. Rovnako nejde o omyl, keď si Longauer priateľsky potriasa ruky so skutočnými neofašistami, s úsmevom prijíma ich gratulácie a sľubuje im podporu. Predovšetkým však ide o hanbu, hlbokú urážku priamych účastníkov protifašistického odboja a podľa Stanov SZPB dôvod na okamžité vylúčenie človeka, ktorý sa verejne vystatuje pošliapaním pamiatky Povstania.

Na Deň víťazstva a konca 2. svetovej vojny v Európe vystúpil Milan Uhrík s členmi z hnutia Republika k jednému pomníčku v Nitre. Kým antifašisti na Slovensku si 8. a 9. mája pripomínali 78. výročie oslobodenia vlasti Červenou armádou, europoslanec zvolený za Kotlebovu ĽS NS si na truc „uctil“ obete sovietskych bombardovania. Napriek tomu, že k nemu došlo 27. marca 1945, a nie 8. mája.
Fotografia z oficiálneho prijatia predstaviteľov Republiky Milana Uhríka (2. zľava) a Jozefa Viktorína (1. sprava) v sídle SZPB – predseda Viliam Longauer (2. sprava) a nový tajomník ÚR SZPB Zdenko Marton (1. zľava)

Snímky: Martin Krno a Hnutie Republika

(Celkovo 828 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

2 Responses

  1. Dňa 9. mája tohto roku som bol na Slavíne.
    Vence tam položila delegácia hnutia Republika, poznal som pána Suju. Môžeme dosvedčiť, boli tam aj moji priatelia.
    Pozdravujem autora tohto demagogického paškvilu, p. Ondruša.

  2. Kto by sa zastával retrofašistov?
    Ale je potrebné z pomsty, že SZPB si na zjazde nezvolilo nominantov Smeru a Hlasu, obetovať SZPB? Keď skapala moja krava, nech skape aj Tvoja! Použitie uhríkovcov ma poslúžiť dvakrát: vyhnať zvolené vedenie SZPB a súčasne zamedziť koalícií medzi Smerom a Republikou. Tým vysvetliť a ospravedlniť koalíciu Hlasu s progresívcami a tlačiť Smer do tejto koalície. V podtexte je Weissova ambícia kandidovať v prezidentských voľbách a ministerské ambície ďalších oportunistov z Hlasu… Tie isté fakty z článku sa dajú zverejniť aj inak, ale to pravda, nemalo by tú razanciu pri dobíjaní Pionierskeho paláca a štátnej kasy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter