Kniháreň 2024 – september

Bernolákovci: Premožitelia času | Immanuel Kant: Kritika čistého rozumu | Slovník diel slovenskej literatúry po roku 1989 | Daron Acemoglu, Simon Johnson: Moc a pokrok. Tisíciletý boj o technologii a prosperitu | Arktida a světový řád | Ján Drgonec: Uzol na viazanke nesmie byť väčší ako hlava

Kniha Bernolákovci: Premožitelia času – vytvorená v spolupráci s Domom Matice slovenskej Košice, Kulturologicko-filozofickým odborom Matice slovenskej a Archívom Matice slovenskej – je zároveň zborníkom textu z vedeckého podujatia Bernolákovci, ktoré sa konalo na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika, ale aj populárno-náučný materiál, ktorý približuje životy a diela predstaviteľov prvej vlny národného obrodenia. Obsahuje bohatú obrazovú prílohu, medailóny, ukážky tvorby, faksimile, rukopisy, korešpondenciu, portréty a autentické citáty týchto osobností. Je rozdelená do štyroch častí: 1. základný pedagogický úvod s grafickou prílohou a ukážkami prác určený najmä žiakom základných a stredných škôl; 2. recenzovaná vedecká časť (vedecké príspevky pre vedcov a univerzity); 3. populárno-náučná časť (kolektívne spracované medailóny); 4. kultúrno-osvetová časť (reportáže z podujatí Matice slovenskej o bernolákovcoch). Kniha zostavovateľov Lukáš Perný, Martina Matečková, Marianna Sedláková a Peter Tollarovič je poctou prvej generácii národného obrodenia, ktorú si Matica slovenská pripomenula vyhlásením Roku odkazu bernolákovcov (2023).
Matica slovenská, 9. augusta 2024, 366 strán

Kritika čistého rozumu (1781) je základním spisem moderní filosofie. Kant v ní zkoumá možnosti poznání v matematice, přírodních vědách a metafyzice jakožto disciplínách, jejichž věty se neopírají o zkušenost.
Na základě své teorie, v níž vymezuje podmínky možnosti poznání vůbec, pak dospívá k tvrzení, že metafyzika na rozdíl od matematiky a přírodních věd překračuje zkušenost neoprávněně, a udává podmínky, za nichž jedině může být smysluplná. Svazek je upraveným vydáním českého překladu spisu z roku 2001. Obsahuje kompletní text druhého vydání z r. 1787, včetně všech pasáží z prvního vydání z r. 1781, které Kant do druhého vydání nepřevzal. Do svazku jsou rovněž zařazeny Kantovy rukopisné exempláře. Nové vydání připravili Milan Sobotka a Jan Kuneš.
Oikoymenh, 2024, 685 strán

Slovník diel slovenskej literatúry po roku 1989 je prvou vedeckou encyklopédiou zameranou na poéziu a prózu, ktorou sa zachytáva prehľad najvýznamnejších literárnych počinov v poslednej literárnohistorickej etape slovenskej literatúry. Obsahuje 178 hesiel, ktoré pripravili tri desiatky odborníkov pod vedením skúsenej zostavovateľskej dvojice Marty Součkovej a Jána Gavuru. Súčasťou komplexných hesiel sú bibliografické údaje, stručné informácie o autoroch, charakteristika diel, analýza a interpretácia ich významových a výrazových aspektov či ich miesto v kontexte slovenskej literatúry. Chronologicky radené heslá alternujú dejiny literatúry a po prvý raz zahrnujú do jednoliateho celku literatúru slovenských enkláv vo Vojvodine a v zahraničí. Ku každému dielu je vybratá výstižná ukážka, čím slovník napĺňa charakter literárnej antológie a sprostredkúva dôležitú reálnu skúsenosť s textom. Publikácia vychádza v plnofarebnej úprave a s podrobnými registrami sieťujúcimi jednotlivé údaje. Určená je pre oblasť literárnej vedy, humanitné odbory a pedagogickú prax.
OZ FACE, 2024, 644 strán

Doklady z tisícileté historie lidstva i ze současnosti ukazují, že pokrok závisí na rozhodnutích ohledně způsobu využívání nových technologií. Autoři popisují, že tato rozhodnutí příliš často přinesla pohádkové zisky elitám, ale pro řadové členy společnosti znamenala spíš více práce, a pokud vůbec došlo ke zlepšení jejich materiálních podmínek, bylo zcela nedostatečné a neúměrné. Tento proces lze doložit na proměně zemědělství ve středověku, na evropské průmyslové revoluci či zavádění digitálních technologií v současnosti, které ruší pracovní místa a skrze masové shromažďování dat a sledování podkopávají demokracii. Acemoglu s Johnsonem nabízejí nový pohled na svět a jeho dějiny, ale i vizi, jak dát inovacím nový směr, tak aby z nich měla prospěch většina.
Argo, Dokořán, 2024, 464 strán

Arktida – daleká, nepřístupná, sevřená krutým mrazem – měla po celá staletí pro světový řád jen okrajový význam. Dnes je v popředí rozhodujících globálních trendů. Je epicentrem světové klimatické krize, která se dotýká nás všech. Stává se frontovou linií mezi ekonomickými, politickými a vojenskými ambicemi na jedné straně a degradací životního prostředí na straně druhé. Právní režim Arktidy sehrává průkopnickou roli při zavádění inovativních forem správy. Arktida už není posledním bílým místem na mapě, je naší první hranicí. V této kolektivní monografii se teoretici i praktici – od Anchorage po Moskvu, od Nuuku po Hongkong – zabývají politickými, právními, sociálními, ekonomickými, geostrategickými a environmentálními výzvami, s nimiž se Arktida musí vyrovnávat v situaci globálního oteplování a měnícího se světového řádu, a uvažují o tom, co tyto výzvy mohou přinést v horizontu příštích desetiletí.
Ed. Kristina Spohrová, Daniel Hamilton S., Jason Moyer C.
Karolinum, 2024, 378 strán

Slovenskej národnej jednotke zvláštneho nasadenia velí plukovník Deperák. Jednotka dostáva rozkaz vyvolať vojnu s USA. Tú potom prehrať za každú cenu. Slovenská republika prehru vymení za hospodársku pomoc, ktorá jediná môže zachrániť štát pred bankrotom. Národná jednotka v sile sedem mužov odletí do Nevady, aby začala inváziu. V Oblasti 51 národná jednotka natrafí na mimozemšťanov. Vedci o nich vravia, že nie sú. Plukovník Deperák mimozemšťana stretol. Aj s ním hovoril. Vedcov to nezaujíma. Pozorovaný jav nebolo UFO, ale meteorologický balón alebo vzdialená hviezdokopa sledovaná príliš voľným okom alebo futbalová lopta vykopnutá veľmi vysoko v odlesku Venuše zapadajúcej nad Madridom.
Zhrnutie je jediné. UFO nie je.
Medzitým sa mimozemšťania rozliezajú po Zemi. Plukovník Deperák im to toleruje. Vojnu s mimozemšťanmi nemá v popise práce. Sústreďuje sa len na svoju misiu. Všeličo v USA smrdí. Čo všetko? Čo najviac?
Čo je toto za kniha? Science-fiction alebo Slovak reality?
Lepšie nevedieť.
Na druhej strane kniha prináša cenné poznatky a postrehy. Čitateľ sa po prvýkrát dopočuje o zakladateľovi slovenského rodu – o Praotcovi Slovákovi. Nielen minulosti. Hlavne budúcnosti patrí táto kniha. Jánošíkovské tradície dostanú novú podobu, ak sa včas dáme na nové formy zbojníctva využívajúceho bohatstvo vesmírnych telies.
Takže: čítať?
Každý sa musí rozhodnúť podľa vlastných plánov pre budúcnosť.
Perfekt, 5. augusta 2024, 300 strán

(Celkovo 150 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter