Kniha o Európanovi, národovcovi a reformátorovi

V rámci Týždňa slovenských knižníc, ktorý slávnostne otvorili 4. marca na Bratislavskom hrade, sa uskutočnila v priestoroch Parlamentnej knižnice Národnej rady SR prezentácia publikácie Jozef Miloslav Hurban – Európan, národovec, reformátor. Knižku vydala v týchto dňoch Národná rada SR. Jej zostavovateľom je Svetozár Krno a medzi autormi nájdeme viacerých politológov a historikov, ktorých poznáme z podujatí Klubu Nového slova: Marcela Gbúrová, Jozef Lysý, Svetozár Krno, Milan Čáky, Ľubomír Kralčák a riaditeľka Parlamentného inštitútu NR SR Natália Petranská Rolková. „Krstnými otcami“ boli aj predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (poslanec za SNS) a predseda Slovenskej asociácie knižníc (SAK) Ondrej Látka.

„Hurban bol prvým predsedom SNR, aktívnym účastníkom revolučných udalostí v meruôsmych rokoch, básnikom, prozaikom, cestopiscom, jazykovedcom, literárnym historikom, filozofom, spolutvorcom národnej ideológie,“ uviedol vo svojom príhovore zostavovateľ publikácie prof. Svetozár Krno a pokračoval vo výpočte charakteristík najbližšieho spolupracovníka Ľudovíta Štúra: „Hurban bol aj dramatikom, propagátorom vedy, divadelníkom, vydavateľom, redaktorom, novinárom, osvetárom, kňazom, teológom, literárnym historikom, výborným rečníkom, schopným propagátorom myšlienok slobody a emancipácie, povstaleckým veliteľom, odsúdencom a milovníkom Tatier a Súľovských vrchov.“ Na pôde parlamentu si však zostavovateľ neodpustil poznámku, že Hurban toto všetko stíhal popri výchove množstva svojich detí, ktoré mal iba s jednou manželkou – Aničkou Jurkovičovou.

Prezentácia knihy o Hurbanovi, v strede Natália Petranská Rolková, vpravo Svetozár Krno,
prvý zľava poslanec NR SR Roman Michelko

V poradí už 25. ročník Týždňa slovenských knižníc sa nesie pod tradičným mottom Knižnice pre všetkých. Hlavný organizátor, Slovenská asociácia knižníc (SAK), k nemu tohto roku pridal slogan Každý je iný, spoločne sme silní. Počas týždňa sa po celej republike uskutočnilo veľa pestrých akcií, i netradičných, do ktorých sa okrem verejných, akademických a vedeckých knižníc zapájajú aj iné inštitúcie a firmy.

Medzi tieto podujatia patrilo otvorenie nových, moderných priestorov Parlamentnej knižnice v zrekonštruovaných Severných hradbách Bratislavského hradu, kde sa archivujú všetky zákony, zbierky, novely, ktoré prichádzajú z Národnej rady SR, ale aj iná odborná literatúra. Súčasne Parlamentná knižnica vstúpila do SAK a jej služby bude môcť využívať i verejnosť.

V priestoroch na Západnej terase Bratislavského hradu pondelok 4. marca popoludní sprístupnili interaktívnu výstavu netradičných aktivít knižníc, ktorá propaguje ich kreatívne dielne a digitálne vzdelávanie. Návštevníci sa na nej zoznámili s programovaním minirobotov, 3D tlačou či bábkami.

Na Slovensku funguje viac ako 3 000 knižníc, z toho vyše 1 200 verejných. Práve tie využíva najviac čitateľov, majú najväčšiu interaktivitu a početnosť návštev.

Na podujatí sprevádzanom kultúrnym programom sa zúčastnila aj europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer – SSD), nový čínsky veľvyslanec CAI Ge, bývalý politik a diplomat Peter Weiss, profesori Jozef Lysý a Jozef Leikert, ako i ďalší členovia KNS a SZPB. Prišli aj študenti z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a zástupcovia knižníc z celého Slovenska, vrátane Svidníka. Svetozár Krno popritom podpisoval mnohým záujemcom knihu venovanú J. M. Hurbanovi.

Snímky: Autor

(Celkovo 178 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter