Európska komisia chce nové GMO v potravinách

Trnava, 20.6.2023. Podľa uniknutých dokumentov Európska komisia pripravila návrh, ktorým sa výrazne uvoľnia pravidlá pre nové GMO rastliny vyrobené novými genetickými technikami (NGT). Veľká časť nových GMO sa tak bez označenia a hodnotenia rizík dostane do potravinového reťazca. Komisia tým ignoruje výzvy občianskej spoločnosti (napríklad tu) a postoj väčšiny občanov EÚ ku GMO (tu). Takýmto návrhom sa vyhovie najmä biotechnologickému GMO priemyslu.

Je to veľmi riskantný a nebezpečný krok, ktorý nie je založený na dôkazoch. Neexistujú vedecké dôkazy o bezpečnosti a funkčnosti nových GMO. Všetko sa opiera hlavne o neoverené ľúbivé sľuby GMO priemyslu, ktorý sa pripravuje na veľký kolotoč patentovania nových GMO a monopolizáciu poľnohospodárstva. Množia sa dôkazy, že NGT spôsobujú neúmyselné zmeny v DNA, ktoré sa ignorujú. Takéto zmeny môžu spôsobiť nepredvídateľné následky na zdraví a ŽP. (viac tu)

V dokumente sa navrhuje rozdeliť nové GMO rastliny na dve kategórie:

1. kategória: GMO s maximálne 20 genetickými modifikáciami, s možnosťou vypínania/zapínania génov a iné zásahy do DNA. Rozhodne sa o nich, že sú „podobné konvenčným plodinám“. Je to nevedecký prístup. Napríklad smerodajný nemôže byť počet zmien, ale to, čo zmeny DNA spôsobia. Tieto GMO nebudú potrebovať povolenie, hodnotenie rizík a produkty z nich nebudú označené ako GMO. Spotrebitelia tak stratia právo slobodného výberu a nevyhnú sa im.

2. kategória: GMO so silnejšími zmenami v DNA. Tak ako pôvodné GMO budú musieť byť označované, no budú mať nižšie nároky na hodnotenie rizík. Štáty EÚ už nebudú mať možnosť zakázať ich pestovanie a producenti nebudú mať striktnú povinnosť predložiť detekčné metódy na ich vysledovateľnosť.

Prijatím tohto znepokojujúceho návrhu pestovatelia a spotrebitelia stratia možnosť vyhnúť sa GMO, o ktorých rizikách nevieme. Dereguláciou nových GMO bude porušený princíp predbežnej opatrnosti ukotvený v legislatíve EÚ, ktorý je vzhľadom na skúsenosti s pôvodnými GMO potrebné aplikovať. Nové GMO budú síce zakázané v ekologickom poľnohospodárstve, no ich koexistencia s ekologickým a konvenčným poľnohospodárstvom vzbudzuje vážne obavy. Produkcia ekologických potravín a potravín bez GMO budú tak veľmi ohrozené, rovnako ako ŽP a zdravie občanov.

Komisia oficiálne predstaví svoj návrh na dereguláciu nových GMO začiatkom júla.

Za prísnu reguláciu nových GMO sa v petícii postavilo 420 000 občanov EÚ, Európska komisia to, zdá sa, ignoruje. Na Slovensku je petícia stále otvorená.

Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO; Ing. Peter Sudovský, info@vsetkoogmo.sk ; tel.č.: 0915115084; www.slovenskobezgmo.org.

Viac publikovaných informácii:

https://www.keine-gentechnik.de/nachricht/34779?cHash=aab65a3a089c77ba4a4310f01b51094c
https://www.boelw.de/presse/meldungen/artikel/gentechnikplan-der-eu-entmuendigt-verbraucher/
https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/eu-moves-towards-looser-rules-on-certain-geneedited-crops/

(Celkovo 258 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

2 Odpovede

  1. Je to zvrchovane vážna a dôležitá téma o dbaní a zachovávaní zdraví občanov Európskej únie.

    „Komisia oficiálne predstaví svoj návrh na dereguláciu nových GMO začiatkom júla.“
    Takticky výborná doba na takéto zakerácke a zrádne (business) návrhy. Začínajú prázdniny, ľudia dovolenkujú a nevenujú sa politike. Média prinášajú ľahké letné (dovolenkové) témy a deregulácia GMO, teda zrušenie kontroly a ochrany nad zdravými potravinami a preventíva pred otravou ľudských organizmov genetickými modifikáciami, so schopnosťou vypínania/zapínania génov a iných zásahov do DNA, má šancu prejsť bez toho, aby narazila na vážne politické prekážky.

  2. Spresňujúca otázka (lebo to nie je z textu dosť jasné): Má sa to chápať tak, že takýto návrh na dereguláciu GMO si začiatkom júla 2023 prerokuje Európska komisia (ako vládny návrh) a ten potom (ešte) pôjde na prerokovanie a schválenie (ako zákonná norma) do Európskeho parlamentu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter