Čitatelia Slova o nastávajúcich parlamentných voľbách

Na stránke Slova sa začiatkom leta 2022 po niekoľkoročnej prestávke opäť objavila rubrika „Anketa“, pred časom pomerne obľúbený spôsob ohlasov čitateľov elektronického Slova na aktuálne problémy i „problémiky“ na slovenskej i svetovej scéne. K jej znovuzavedeniu prispela predovšetkým technicko-mediálna obnova stránky: www.noveslovo prekročilo prah „sk“ (noveslovo.sk) a vykročilo do „eu“ priestoru (noveslovo.eu). V prvej (obnovenej) ankete z konca júna 2022 sme požiadali čitateľov o vyjadrenie na otázku: Páči sa vám nový dizajn? Áno, odpovedalo 62,8 %, čiastočne 18,6 % a taký istý počet odpovedal aj – nie. To znamenalo, že 81,4 % z čitateľov, ktorí sa zúčastnili ankety, prijalo zmeny na mediálnej stránke Slova pozitívne. Redakcia sa rozhodla pravidelne ankety otázky čitateľov obnoviť. Časom sa ustálil počet dve ankety v priebehu mesiaca – dvojtýždňová periodicita.

Na okraj ankiet, ich významu a dosahu treba poznamenať: Pri zovšeobecňovaní odpovedí treba mať na zreteli fakt, že je to názor niektorých čitateľov Slova. Dôležité je poznamenať, že čitatelia Slova, a asi aj tí, ktorí odpovedajú v ankete, sú názorovo vyhranení (prevažne z ľavého politického spektra). Preto pri voľbe anketovej otázky načim eliminovať dopredu známe či predpokladané odpovede. Vyhnúť sa tomu je zodpovednosť tvorcu ankiet. Veľmi pohyblivý (v absolútnych číslach) je počet účastníkov jednotlivých ankiet. Predpokladám, že účasť priamo závisí od zvolenej témy a jej čitateľskej atraktivity. Čiže ak je otázka na okraji pozornosti čitateľa („neomína ho“), nemá ani snahu sa k nej vyjadriť.

Pred rokmi, pri predchádzajúcich anketách som pravidelne (výročne) informoval o výsledkoch a súvislostiach. Dnes tak činím po obnovení čitateľských ankiet prvý raz. Využívam možnosť reflektovať hlavnú tohoročnú vnútropolitickú tému – parlamentné voľby na konci septembra 2023. Je to téma skutočne celoročná, pretože vláda E. Hegera podala demisiu ešte v decembri 2022 a  15. mája 2023 „odišla“ od výkonu moci. Vtedy prezidentka ustanovila vládu odborníkov pod vedením Ľ. Ódora. Mimochodom, ihneď po nástupe „vlády odborníkov“ v máji sme sa čitateľov Slova spýtali: Je ustanovenie vlády odborníkov pod vedením Ľ. Ódora pozitívnym krokom? Získali sme tieto odpovede:

– Áno                          10,3%
– Skôr áno ako nie      20,8%
– Neviem                     6,6%
– Skôr nie ako áno      18,9%
– Nie                            43,4%.

Tento krok pani prezidentky SR hodnotilo ako pozitívny len 31 %. Takmer dve tretiny opýtaných si myslí opak – ustanovenie vlády odborníkov nie je pozitívnym krokom.

Vráťme sa k názorom čitateľov Slova o predpokladaných výsledkoch septembrových parlamentných volieb. V druhej polovici decembri 2022, v čase „demisnej“ zrelosti vlády E. Hegera a v presvedčení, že termín najbližších parlamentných volieb nebude až o takmer 10 mesiacov, sme položili anketovú otázku: „V najbližších parlamentných voľbách v SR ľavicovo orientované politické sily“ s týmito možnými odpoveďami (a výsledkami):

– získajú poverenie na zostavenie vlády, vybralo si 38,3 % účastníkov,
– budú sa podieľať na koaličnej vláde            27,2 %
– zostanú v opozícii                                        27,2 %
– neviem                                                        7,3%

Necelých 40 % anketovaných vyjadrilo dôveru (alebo vieru?), že ľavicovo orientované politické sily v SR (čitatelia sami definovali, ktoré strany či hnutia považujú za ľavicové) budú jednoznačne pri výkone vládnej moci v ďalšom období. A tých, ktorí v tom čase verili, že ľavica získa poverenie alebo aspoň sa bude podieľať na vládnutí bolo 65,5 percenta.

Presne po pol roku – 15. júna 2023 sme znovu položili tú istú otázku V najbližších (septembrových) parlamentných voľbách v SR ľavicovo orientované politické sily…“ aj s takými istými možnými odpoveďami. Výsledky sa zmenili takto:

– získajú poverenie na zostavenie vlády        30,2%
– budú sa podieľať na koaličnej vláde            17,8%
– zostanú v opozícii                                        39,7%
– neviem                                                        12,3%.

Takmer polročné vládnutie/nevládnutie vlády v demisii (a mesiac vlády odborníkov) zneistilo presvedčenie o volebnom víťazstve ľavicových politických síl. Opätovne pripomínam, že rozhodnutie o tom, kto k ľavici patrí, sme nechali na účastníka ankety. Dnes už (iba?) 48 % verí v poverenie vládnuť či v koaličné podieľanie sa ľavice na budúcej vláde. Skoro o 17 % menej ako pred pol rokom. Počet tých, ktorí vidia miesto ľavice po voľbách v opozícii, stúpol o 13 %. Značne sa zvýšil aj počet tých, ktorí odpovedajú na otázku možnosťou – neviem. (Zo 7,3 % na 12,3 %.)

Do volieb zostáva ešte 75 dní…

(Úvodná ilustrácia: minv.sk)

(Celkovo 287 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Čitatelia Slova o nastávajúcich parlamentných voľbách

  • 16. júla 2023 at 18:15
    Permalink

    Ci sa paci novy design je zavadzajuca otazka a povedal by som zbytocna. Pri webovych (aj inych) aplikaciach menime design, databankovy system, zapojenie siete atd z akehosi dovodu. Nieco sledujeme. Nieco chceme zlepsit, niecoho chceme viac ci menej a pod. Moja otazka je, co sa sledovalo novym designom. Rozsirenie publika? Viac ohlasov? Ja sa neviem dobre pytat, pretoze sa v obore tychto aplikacii nevyznam. Cize otazka spravna znie: Co sa sledovalo tym novym designom? A potom prirodzene: Dosiahlo sa to? Zaiste presila grafiky = obrazky na ukor textu robi dobry prvotny dojem, ale dosiahli sa ciele?
    Ja ako uzivatel mam tuto namietku. Ak neotvaram aplikaciu denne (ja ju ovsem denne aj viackrat otvaram) tak povedzme po tyzdni uz je tazko zistit, co bolo uverejnene, pretoze obrazky, ak by bol len textovy zoznam, bolo by to prehladnejsie z pohladu hladania. Ale opakujem, ak sa splnili ciele, novy design je skvely.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter