Vladimír Manda: Poučíme sa niekedy?

Stručný, ale veľmi aktuálny príspevok J. W. Cardena nielen pre občanov USA. Autor ukazuje, ako americkú verejnosť Biden, jeho administratíva a mnohé médiá sústavne klamú o vojenskom konflikte na Ukrajine. Autor konštatuje: „To, že sa vývoj vojny na Ukrajine obrátil v prospech Ruska, je teraz príliš zrejmé na to, aby sme ho ignorovali – pokiaľ teda nie ste vysokopostaveným predstaviteľom Bidenovej administratívy; v takom prípade vojna v roku 2024 pravdepodobne povedie k slnkom zaliatym výšinám víťazstva a prosperity Ukrajiny.“ Autor pokračuje otázkou: „Ale ak sme klamaní o priebehu vojny, tak aké sú šance, že sme klamaní aj o jej príčinách?“

Politici a médiá presviedčajú občanov, že príčinou vojny nie je ani rozširovanie NATO, ani nedodržiavanie Minských dohovorov a ani Zelenského žiadosť na Mníchovskej konferencii 2022, aby Ukrajina dostala jadrové zbrane. Jedinou príčinou je politika Putina, ktorý chce obnoviť bývalé „sovietske impérium“. Ale ak sú Američania zavádzaní aj v otázke príčin vojny, tak potom sa nutne pletieme aj v tom, o čo vlastne na Ukrajine ide. Podľa autora túto „schému klamstva“ už použila Amerika v prípade vojny vo Vietname. Aj vtedy sa zdôrazňovalo, že Južný Vietnam, rovnako korupčný ako Ukrajina, má právo na zbrane, aby mohol určovať svoj osud – a tým istým sa argumentuje v prípade Ukrajiny. Po vypuknutí vojny Biden okamžite vyrukoval s argumentom „teórie domino“, že ak Rusko vyhrá, tak sa nezastaví a potom budú musieť bojovať aj americkí vojaci. Ale to je čo do formy zhodné s tvrdením L. Johnsona v roku 1965, keď zdôrazňoval, že ak by Severný Vietnam vyhral, tak v Ázii bude dominovať komunizmus a naruší sa rovnováha síl.

Autor svoj príspevok uzatvára skeptickou otázkou, či po dvoch rokoch klamstiev o príčinách, cieľoch, ako aj priebehu vojny: „Will we ever learn?“ (Poučíme sa niekedy? – pozn. redakcie.) V tomto smere zdieľam autorov skepticizmus nielen pokiaľ ide o americkú politiku, ale najmä o politiku EÚ, ktorá si rovnako nechce zobrať ponaučenie z histórie a plnou parou nás ženie do vojny s Ruskom. EÚ rovnako ako USA vedie politiku klamstva, ktorá sa navonok prezentuje heslami o bezpečnosti, ale za týmito heslami sa skrývajú záujmy kapitálu, záujmy zisku, ktoré – ako je všeobecne známe – historicky vyrástli nielen z driny a krvi pracujúcich, ale aj z krvi vojakov obetovaných vo vojnách za záujmy kapitálu.

(Status na FB 19. februára 2024, titulok SLOVO)

(Celkovo 136 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter