Niekoľko slov k dnešným „dialógom“ na vlnách Slovenského rozhlasu, kde sa stretli B. Schmögnerová a I. Mikloš pri strategickej politicko-ekonomickej téme, zameranej na „konsolidačný balíček“, ktorým by sa malo začať ozdravovanie našich financií, alebo povedané ľudovo, so šetrením. (Ide o diskusnú reláciu Z prvej ruky, pozn. red.)
Napriek rozdielnym technickým pohľadom na predložený vládny návrh šetrenia a napriek svojej „rozdielnej“ politickej orientácii sa nakoniec obidvaja zhodli na tom, že ekonomickým základom rôznych opatrení môže byť len súčasný, buržoázny ekonomický systém, pretože ani jeden neprišiel s návrhom na nutnosť zmeny ekonomického systému. Z tejto spoločne uznanej ekonomicko-politickej axiómy následne nutne plynie, že buržoázny ekonomický systém svoje permanentné ekonomické krízy rieši vždy a zásadne na úkor životnej úrovne pracujúcich. Obaja diskutéri sa zhodli na tom, že tak to bude aj teraz.
Bolo až dojímavé počúvať I. Mikloša, ktorý v privatizácii za babku rozdával slovenské podniky zahraničným súkromným firmám, ako „narieka“ nad tým, že najviac peňazí, viac ako 1 miliardu eur, chce vláda získať na DPH, čo je vo svojej podstate len ďalšia daň uvalená na pracujúcich. Teda pracujúci šetrením na svojich životných potrebách, na svojom živote budú dlhodobo splácať rozhadzovanie štátnych financií bývalou vládou, ktoré vyústilo do veľkého dlhu štátu.
Pani B. Schmögnerová, ktorá ako ministerka financií za SDĽ bez ostychu prehodila dlhy štátnych bánk na plecia štátu, t. j. na plecia pracujúcich a takto očistené banky darovala zahraničnému kapitálu, sa teraz dožadovala toho, aby sa šetriace opatrenia čo najmenej dotkli sociálne najnižších vrstiev.
Diskutéri sa spoločne zhodli na tom, že samotný štát sa nijako vážne nechystá šetriť sám na sebe, pretože plánuje ušetriť len niečo cez 100 miliónov eur. I. Mikloš to komentoval tým, že Smer už raz plánoval znížiť výdavky na štát, ale realita sa na konci dňa ukázala úplne opačná. Nedošlo k šetreniu, ale k navýšeniu výdavkov na štát.
Politicky zorientovanému občanovi je jasné, že tieto „zúrivé“ diskusie okolo otázky, kde zobrať peniaze na splácanie dlhov, majú okrem iného za cieľ skryť veľmi jednoduchú a v rámci daného systému aj nutnú pravdu, že najväčšiu váhu dlhov ponesú na svojich pleciach pracujúci, ktorí svojou prácou vytvárajú skutočné ekonomické hodnoty. V buržoáznom systéme to tak vždy bolo a bude, a to bez ohľadu na to, či je na čele vláda sociálnej demokracie alebo nejaká pravicová vláda.
Strana Smer, ktorá dominuje vládnej koalícii, dostala do vienka rozvrátené financie štátu, ktoré sú však pre Smer aj objektívnou príležitosťou ukázať občanom obsah svojho ľavicového, ako aj národné zamerania.
Ak v tomto strategickom, politicko-ekonomickom boji o životnú úroveň pracujúcich Smer neobstojí, tak sa môže veľmi ľahko stať, že v nasledujúcich voľbách strana PS, vedená M. Šimečkom síce nevyhrá, ako to sľubuje M. Šimečka, ale Smer určite prehrá.
(Status na FB 18. septembra 2024, titulok SLOVO)
Jedna odpoveď
Najsmutnejšie je na tom to, obyčajný pracujúci nemá absolútne žiadny vplyv na nárast dlhov vlád, ale na druhej strane je zodpovedný a nesie hlavnú ťarchu na splácanie dlhov. No a veľký manipulátor Mikloš kritizoval pokles dividend z 10 na 7%, ale pozabudol povedať, že tie peniaze môžeme dostať inou cestou, zrejme mimoriadnym zdaňovaním zahraničných korporácií. No a máme smolu, že musíme sa snažiť o udržanie a prísun zahraničných investícii.