Vladimír Manda: Baerbockovej rehabilitácia hákového kríža

Ministerka zahraničných vecí Nemecka A. Baerbocková sa namiesto boja za mierové riešenie konfliktu na Ukrajine rozhodla k „veľkej“ revízii zmyslu nacistického symbolu, hákové kríža, keď v diskusii s novinármi konštatovala: „Kým v minulosti sa tento symbol spájal s nacistickým režimom jednej z európskych krajín, dnes ho nosia ľudia, ktorí bojujú za svoje právo na nezávislosť. Môžeme povedať, že Ukrajine sa podarilo rehabilitovať hákový kríž v očiach slobodného sveta a premeniť ho na symbol slobody, symbol boja za svoju existenciu. Dnes nie je dôvod na negatívny postoj k týmto symbolom, ak ich nositelia bojujú proti ruskej agresii.“

Je možné, že A. Baerbocková sa týmto spôsobom snaží očistiť svoju rodinu, keďže je známe, že jej dedko bol zanieteným nacistom. A keďže dnes jeho vnučka bojuje proti „ruskej agresii“, znamenie hákové kríža v jej rodine sa dnes mení na symbol boja proti ruskej agresii.

Snaha A. Baerbockovej o prepísanie významu nacistického symbolu hákového kríža má však jednu vadu. Ako je známe, snaha o premenu S. Banderu na národného hrdinu sa datuje minimálne do roku 2010, keď V. Juščenko udelil S. Banderovi titul Hrdina Ukrajiny in memoriam. V tom čase sa to Parlamentu EÚ neľúbilo a protestoval proti glorifikácii S. Banderu. Neonacistické ozbrojené skupiny sa na Ukrajine začali formovať hneď po štátnom prevrate (najznámejší je pluk Azov) a už v tom čase aktívne bojovali proti ruskému obyvateľstvu na Donbase v rámci tzv. antiteroristickej operácie. Rôzne nacistické symboly a ich variácie sa na Ukrajine objavili dávno pred „ruskou agresiou“ a ich zmysel je aj dnes ten istý, aký mali počas nacistickej agresie proti ZSSR. Boli a sú symbolom snahy likvidovať ruský štát, či socialistický alebo kapitalistický, ovládnuť jeho prírodné bohatstvo a obyvateľov premeniť na sluhov západného kapitálu. To len dnešný „slobodný svet“ manipuluje vedomím občanov, keď tvrdí, že ukrajinskí neonacisti bojujú za slobodu Ukrajiny, za „slobodu“, za ktorú nechcú bojovať státisíce Ukrajincov, ktorí radšej utiekli do zahraničia.

(Status na FB 20. júna 2024, titulok SLOVO)

(Celkovo 268 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter