Roman Laml: Slušnosť nestačí deklarovať na námestiach…

Americký portál „Defence One“ sa vracia k nedávnej tragickej udalosti. Vojenský pilot v aktívnej službe Aaron Bushnell (25) z Whitmanu v štáte Massachusetts sa v nedeľu upálil pred izraelským veľvyslanectvom vo Washingtone. Vyhlásil, že „už nebude spolupáchateľom genocídy“ a kričal „Osloboďte Palestínu“.

Som si takmer istý, že keby k niečomu podobnému došlo v našich podmienkach, tak by bol tento človek označený za dezoláta, alebo v najlepšom prípade za obeť ruskej, čínskej (prípade inej) propagandy.

Preto si myslím, že stojí za pozornosť vyjadrenie šéfa amerických vzdušných síl, generála Davida Allvina: „Za naše letectvo sa na to pozeráme tak, že či už to bolo politicky alebo inak motivované, stratili sme jedného z nás. A tak každá samovražda, či už na základe politického protestu alebo na základe iných problémov, je tragédia…“ Pokračoval, že sa budú usilovať okolnosti tohto činu dôsledne vyšetriť aj z toho pohľadu, že v letectve majú približne 100 samovrážd ročne a hľadajú cesty, ako tento počet znížiť. Vždy existuje nejaký kontext a je možné ponaučenie „… ale v skutočnosti je to o jednotlivcovi, ktorého sme stratili“.

Pre veliteľa letectva určite nie je príjemná samovražda pilota v takom politickom kontexte. Napriek tomu sa neznížil k tomu, aby nejakým spôsobom znevažoval jeho ľudskú dôstojnosť alebo bagatelizoval jeho smrť.

Takýto prístup ostro kontrastuje s tým, akým spôsobom sa niektorí politici stavali k smrti advokáta Krivočenka (https://plus7dni.pluska.sk/…/zbytocne-prosil-prehovoril…), alebo generála Lučanského, ktorí zomreli vo väzbe. Nech boli okolnosti ich úmrtia akékoľvek, tým, že boli vo väzbe, štát prebral veľkú časť zodpovednosti za ich životy, ale v konečnom dôsledku sa vtedajší predstavitelia štátu správali, že sa ich to vôbec netýka. Napríklad z rôznych vyjadrení vtedajšej ministerky spravodlivosti Kolíkovej bolo počuť všetko možné, len nie akúkoľvek úctu k týmto ľuďom.

Takú pomyselnú korunu emocionálnej nedostatočnosti tomu nedávno nasadil bývalý minister obrany Jaro Naď, ktorý sa na sociálnej sieti dostal do kontroverzie zo synom Lučanského, Adamom, a napísal mu: „Kde ste boli vy, keď váš otec ako vysokopostavený policajt a potom prezident PZ bol členom organizovanej skupiny a bral státisíce eur úplatkov. Z čoho ste si ako rodina asi tak nahonobili majetky, čo? Váš otec to psychicky nezvládol a spáchal samovraždu. Taká je realita…“ Lučanský síce nebol nikdy odsúdený, ale to Naďovi nevadí a vie úplne jasne, ako to bolo. Taktiež je tu otázka, že pokiaľ má rodina Lučanských „nahonobené majetky“ z trestnej činnosti a Naď má o tom nejaké informácie, prečo to už dávno nebolo riešené, keď mali všetky nástroje v rukách a nemal by byť problém preukázať, že majetok nezodpovedá zdaneným príjmom.

Takže tá realita je v konečnom dôsledku taká, že generál Allvin ukazuje schopnosť aj v mimoriadne nepríjemnej situácii zachovať rešpekt k ľudskému životu a jeho prístup môže slúžiť ako zrkadlo, ukazujúce „buranstvo“ a úbohosť niektorých našich politikov.

(Status na FB 29. februára 2024)

Air Force must learn from suicides, chief says in wake of airman’s self-immolation over Gaza

(Celkovo 146 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter