Roman Laml: Moc niektorých dočasne mocných

Zásah u riaditeľa SIAS nie je len problémom Slovenska… no pokiaľ sa to týka aj SIS a NBÚ, tak je to úplne zlé!

Riaditeľ spravodajskej služby členskej krajiny EÚ a NATO je osobou, ktorá má prístup k obrovskému množstvu utajovaných a citlivých informácií nielen z vlastnej krajiny, ale aj z krajín partnerských. Jeho osoba by preto mala byť maximálne dôveryhodná, pretože jeho kredibilita je súčasne aj kredibilitou krajiny u zahraničných partnerov.

Policajný zásah v jeho bydlisku tak nie je len naším problémom, aj aj problémom medzinárodným a je isté, že vyvolá pozornosť aj u našich partnerov. Slovensko týmto zásahom povedalo, že náš riaditeľ SIS má problém takého rozmeru, že si vyžiadal zásah NAKA. Slovensko tak opäť samo významne spochybnilo svoju dôveryhodnosť na medzinárodnej úrovni.

Samozrejme, že žiadna osoba nestojí nad zákonom. V prípade potreby je ale práve vo vzťahu k medzinárodnému renomé krajiny potrebné voliť také postupy, ktoré budú rovnako efektívne, ale nebudú tak ostentatívne dávať najavo moc niektorých dočasne mocných. Podľa môjho názoru ale ide týmto ľuďom práve o to, a fakt, že škodia vlastnej krajine, ich vôbec nezaujíma.

Aj v iných štátoch dochádza k porušovaniu zákonov ľuďmi v takom, alebo podobnom postavení. Tie sa ale usilujú riešiť tieto problémy tak, aby bol minimalizovaný negatívny dopad na krajinu a nerobia z toho mediálnu show.

Súčasne to ale pripomína scénu z nejakej americkej paródie, keď špecializovaná policajná zložka štátu urobí zásah u exponovanej osoby, ale nedokáže si zistiť, že tá nie je doma…

(Status na FB 17. augusta 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 156 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter