Roman Laml: Ja som novinár, ja rozumiem všetkému…

Je úžasné, koľko máme odborníkov na úplne všetko. Hovoriť o činnosti SIS bez hlbšieho poznania a s takou ľahkosťou, ako to robí Kostolný, je názorným príkladom hlúposti a arogancie. Či si SIS plní alebo neplní svoje úlohy, nie je možné povedať bez znalosti jej výstupov a ďalších podrobností. Posudzovať činnosť celej služby len podľa káuz, ktoré z času na čas vyplávajú na povrch, je nesprávne. Nie je možné dávať znamienko rovnosti medzi podozrenia a tým, čo sa v službe reálne urobilo. Ako služba skutočne funguje, či nefunguje, sa skutočne nedá zvonku posudzovať a musí sa to robiť na základe relevantných informácií a poznatkov, ktoré nie sú a ani nebudú verejne dostupné. Okrem iného v rámci SIS funguje rozviedka aj kontrarozviedka a medializované problémy sa týkajú len druhej z nich.

Pokiaľ dochádzalo k zneužívaniu postavenia Pčolinským alebo Aláčom, alebo v minulosti inými, je to najmä výsledok toho, koho politici do vedenia služieb postavili. V tomto prípade to nie je problém len Sme rodina, ale celej koalícia a taktiež prezidentky, pretože ona ich do funkcie vymenovala. Nemusela. Aj Kováč odmietol Mečiarovi vymenovať za riaditeľa SIS Lexu a aj Čaputová mala napríklad o Pčolinskom dostatok informácií.

No a taktiež je škoda, že naši mediálni odborníci na všetko zabúdajú na úvodnú spravodajskú kauzu bývalej koalície, na Lukáša Kyselicu. Stále nie je vysvetlené, či bol v čase volebnej kampane a posledných parlamentných volieb príslušníkom Vojenského spravodajstva a pokiaľ áno, ako to bolo možné? Ono to totiž smrdí nielen porušením zákona, ale vyvoláva aj ďalšie rôzne podozrenia. Napríklad prečo vtedajší riaditeľ VS Balciar ignoroval/toleroval účasť (údajného) príslušníka VS na kandidátke OĽaNO?

No a keby sa Kostolný chcel skutočne dozvedieť, ako funguje tajná služba demokratickej krajiny, môžem mu odporučiť napríklad knihu Dějiny CIA od Tima Weinera.

(Status na FB 26. augusta 2023)

(Celkovo 167 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter