Robert Hajšel: Príjmová nerovnováha ešte vzrástla. Čo s tým?

Dve tretiny bohatstva, vytvoreného vo svete od pandémie koronavírusu, ide do rúk jedného-jediného percenta ľudí, zatiaľ čo globálna chudoba sa v tom istom období po prvý raz za 25 rokov zvýšila. Túto alarmujúcu správu zverejnila medzinárodná charitatívna organizácia Oxfam dnes, keď sa vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Davos stretávajú na každoročnom Svetovom ekonomickom fóre najdôležitejší ľudia z politiky a ekonomiky vo svete.

Práve v sektoroch energetiky a potravinárstva si ultraboháči dokázali vytvoriť v uplynulom roku najväčšie zisky, zatiaľ čo bežní ľudia, dokonca aj v EÚ, a o to viac na Slovensku, čelia obrovským faktúram za energie a stále sa zvyšujúcim cenám základných potravín. Každým dňom aj ja dostávam sťažnosti malých podnikateľov, živnostníkov, lekárov, ale aj starostov menších obcí, zatvárajúcich svoje prevádzky, ambulancie či vypínajúcich verejné osvetlenie.

Vo svete a najmä v EÚ máme množstvo regulácií, ale bohatstvo najbohatších bezhranične ďalej rastie a chudoba chudobnie. Aj na túto známu skutočnosť upozorním na pléne Európskeho parlamentu, ktoré sa takisto dnes začalo v Štrasburgu. Už dávno mali inštitúcie, ako sú Európska komisia alebo Európsky parlament, ako aj globálne inštitúcie ako OSN, hľadať cesty ako aspoň časť peňazí dostať z vreciek najbohatších do vreciek najchudobnejších.

Určite do úvahy prichádza aj zdanenie ulatrabohatých, čiže najmä miliardárov, ale aj milionárov. Možno radikálne 65-percentné zdanenie tých najbohatších, ako to navrhuje Oxfam, by nebolo najúčinnejším riešením a spôsobilo by nevídané daňové úniky do daňových rajov, a tým aj obrovskú nestabilitu. Je ale povinnosťou všetkých vo volených funkciách sa o tejto problematike nielen rozprávať na fórach, ako je Davos alebo plénum v Štrasburgu, ale treba aj konať a v prvom rade zmeniť náš prístup k ekonomike a k spôsobu zdaňovania.

Je nepredstaviteľné, aby miliardár Elon Musk (podľa údajov organizácie ProPublica) zo svojho príjmu bol nútený zaplatiť na daniach iba tri percentá, zatiaľ čo malý obchodník s ryžou, zarábajúci v Ugande iba niekoľko desiatok dolárov mesačne, okolo 40 percent. Lebo toto je zdrojom tejto extrémne narastajúcej nerovnosti, konfliktov, chorôb a chudoby.

Ja na hľadanie spôsobov, ako tomu zabrániť určite využijem aj tento môj pobyt v Štrasburgu.

(Status na FB 17. januára 2023)

(Celkovo 57 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter