Robert Hajšel: Ceny energií: Dočkáme sa rozhodnutia, ktoré pomôže aj Slovákom?

Pár dní pred očakávanými rozhodnutiami na úrovni EÚ nemajú podnikatelia, živnostníci, ale v podstate ani ľudia v slovenských domácnostiach veľké šance, že ich obavy z vysokých účtov za elektrinu a plyn od budúceho januára sa niekomu naozaj podarí rozptýliť. A to sú mnohí z nich pred krachom alebo sa budú rozhodovať, či sa radšej dobre najesť alebo dobre zakúriť.

Návrhy Európskej komisie neriešili to podstatné a ani návrhy českého predsedníctva na rokovaniach medzi štátmi nie sú pre slovenské subjekty ničím pozitívnym.

Čoraz jasnejšie sa ukazuje, že problém vysokých cien a najmä problém, ako dostať peniaze, ktoré niekto neodôvodnene zarobil, ku koncovým užívateľom, či už ide o samosprávy, podniky alebo domácnosti, žiadne doterajšie návrhy v skutočnosti neriešia. Pritom to sú práve tí, ktorí budú kvôli vysokým cenám najviac trpieť.

Konečne, po dlhých mesiacoch aj slovenská vláda prišla s akýmsi plánom, údajne s plánom B, čo je teoreticky dobre. Lenže sa to podobá skôr na opatrenia, pohybujúce sa na hrane zákona, ktoré s odborníkmi z odvetvia akoby ani nekonzultovali. Navyše navrhovaná možnosť „znárodňovania” elektriny by nielen Slovenské elektrárne, ale aj samotný štát, a tým občanov, vyšiel veľmi draho, keďže zmluvné strany by si kontrahovanú elektrinu isto nárokovali. A za koľko by ju SE na trhu kúpili?

Ľuďom a podnikateľom je naozaj jedno, odkiaľ sa peniaze vezmú, len potrebujú ubezpečenie, že prehnane vysoké faktúry nebudú musieť platiť, lebo koncové ceny budú dotované, alebo ak ich platiť budú musieť, tak len pod podmienkou, že dostanú za to adekvátne sociálne kompenzácie, na ktoré môže EÚ umožniť Slovensku využiť aj nevyčerpané eurofondy.

Slovenská vláda ale podľa informácií z Európskej komisie o žiadne presuny z eurofondov na kompenzovanie vysokých cien energií zatiaľ oficiálne nežiadala. Škoda.

(Status na FB 26. septembra 2022)

(Celkovo 59 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter