Petr Hampl: Niektorí nikdy nebudú schopní prospieť vlastnému národu

K poznámce profesora Budila doplňuji, že to nemusí nutně znamenat, že celý Západ tehdy uvažoval zlovolně a přemýšlel, jak si nás podmanit. Někteří mluvili o svobodě a demokracii zcela upřímně, jiní viděli jen zemi určenou k drancování a mnozí to měli různě nakombinované (pomůžu jim ke svobodě a prosperitě a zároveň na tom vydělám). Když Václav Havel pronášel svůj slavný projev o tom, že nebude chtít zpátky svůj majetek a že určitě nepřijde nezaměstnanost, dost možná, že tomu v té chvíli věřil.

Charakter se ale projeví teprve tehdy, kdy vám spolupracovníci nebo šéfové řeknou, že je to jinak. Postavíte se na odpor nebo se přizpůsobíte a budete podvádět lidi, kteří vám věří? Václav Havel se v těžkých chvílích projevil jako naprostý ubožák. Nenašel sílu postavit se na odpor a nenašel dokonce ani jen sílu odejít. Plně se podrobil tomu, co desetiletí předtím kritizoval. Začal aktivně podporovat rozkrádačky a dokonce i agresivní války.

Společenská vrstva, která někoho takového označuje za svůj idol, nikdy nebude schopna prospět svému národa. Nebude schopna prospět ani nikomu jinému. Jen panstvu, které ji použije, zmačká a zahodí.

(Status na FB 2. septembra 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 132 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter