Pavol V. Podolay: Západné stíhačky pre Ukrajinu?

Západné stíhačky pre Ukrajinu? To je ako presedlať z auta do Formuly 1.

Nakoľko som osobne vyše 20 rokov pretekal na automobilových súťažiach – rallye a aj na pretekoch do vrchu, celkom iste by som si bez patričného dlhotrvajúceho tréningu nesadol hneď do Formule 1 na štart takých pretekov. Veď aj britský minister obrany Wallace prirovnáva požiadavku o zaslanie západných stíhačiek Ukrajine k šoférovaniu monopostu Formuly 1.

Obe tieto technicky náročné vozidlá – stíhacie lietadlo i pretekársky automobil – si podľa neho totiž vyžadujú niekoľkomesačný výcvik a aj špecializovanú posádku.

Po tom, čo viaceré západné krajiny Ukrajine prisľúbili dodávku moderných tankov, ktorých obsluha je už dosť zložitá, Kyjev (teda Zelenskyj) požiadal aj o zaslanie stíhačiek, aby tak mohli ukrajinské jednotky efektívnejšie bojovať proti Rusku.

Británia však možnosť dodania stíhačiek Ukrajine nateraz odmieta a tvrdí, že to v súčasnosti „nie je prioritou a výcvik ukrajinských pilotov by zabral príliš veľa času“. To isté tvrdia aj USA, Francúzsko a Nemecko. Slovenský premiér je výnimkou, nakoľko si myslí, že ide o sovietske MiG-29. Asi ho nepoučili, že tie boli tiež prerobené na štandard NATO, čo sa týka navigácie a komunikácie. Ospravedlňuje ho skutočnosť, že predtým predával vodku.

Krajiny Západu sa teraz prioritne zameriavajú najmä na poskytnutie podpory vo forme streliva (aj keď sú ich sklady už vyprázdnené) a rakiet zem-vzduch.

Obsluha a údržba stíhačiek si totiž vyžaduje nielen niekoľkomesačný výcvik pilotov, ale aj tím špeciálnych mechanikov a mimoriadnu logistiku na zemi. Tá momentálne na Ukrajine vôbec neexistuje. Zelenskyj vlastne ani nevie, čo vlastne žiada. Ospravedlňuje ho len to, že je herec.

Je to podobné, akoby ste namiesto klasického auta, ktoré môže šoférovať prakticky každý s vodičským preukazom, niekomu darovali monopost Formuly 1. Dotyčný by sa v ňom asi dlho nepovozil, ak by takú jazdu vôbec prežil.

Toľko na margo potenciálnych komplikácií, spojených s dodávkou západných stíhačiek na Ukrajinu.

Je najvyšší čas zobudiť sa v realite!

(Status na FB 15. februára 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 195 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter