Pavol V. Podolay: Vyzerá to na veľkú čínsku show

V Mníchove práve prebieha za letného počasia automobilový veľtrh IAA Mobility. Koncept veľtrhu sa po presťahovaní z Frankfurtu nad Mohanom totálne zmenil. Veľká časť veľtrhu sa preniesla z veľtržných hál priamo do centra Mníchova, ako to vidieť na fotkách. Tam sa predvádzajú okrem áut aj bicykle a všelijaké podivné „vehikle“.

Drvivá väčšina predstavených vozidiel sú elektromobily a čuduj sa svete, až 80 percent z nich sú práve z Číny, ktorá tu je zastúpená v počte 65 vystavovateľov. Prakticky všetky francúzske, talianske a americké automobilky výstavu v Mníchove „odignorovali“, ale čínske značky si tu robia veľké promo. Značky ako BYD, Geely, Denza, Nio, MG, Dongfeng či Lynk & Co sa nám pomaly dostávajú do mysle. Všetky sú totiž na autosalóne v Mníchove, kde ale chýba Škoda alebo Seat, ale aj 12 značiek koncernu Stellantis, teda prakticky všetky francúzske, talianske a americké automobilky. Naopak, pre Čínu je to obrovská príležitosť, najmä po zákaze spaľovacích motorov Európskou úniou od roku 2035. Toto rozhodnutie je pre Čínu tým najlepším darčekom, aký si mohla priať. Veľtrh je teda akousi veľkou „čínskou show” do budúcnosti.

Čína má na mníchovskom autosalóne najväčšie stánky a najviac predstavených vozidiel. Je tu aj najväčšia čínska súkromná automobilka BYD. Ponúka v Nemecku e-autá za ceny, pri ktorých nemecké a európske automobilky sotva udržia s Čínou krok.

Priemerná cena európskeho elektromobilu je 56-tisíc € a čínskeho 34-tisíc €. V Číne začína cena elektrického vozidla už od 10-tisíc €. Európania sú úplne mimo, pretože nedokážu konkurovať cenou. Už teraz je v Číne cena elektromobilu o 30 percent nižšia ako klasického so spaľovacím motorom. U nás je to presne naopak a cena elektromobilu je o zhruba 27 percent vyššia.

Desaťročia boli nemeckí výrobcovia automobilov so spaľovacím motormi lídrami v tomto segmente. Mali a ešte majú najlepšie motory. Značky ako Audi, BMW, Mercedes či Porsche sa spájali s výbornou kvalitou a veľkým záujmom spotrebiteľov. V súčasnosti prechádza automobilový sektor obrovskou (aj ideologickou) zmenou pohonu na elektromobilitu a tu už Nemecku ušiel vlak. Aj iné západné automobilky zaostávajú za tými z Číny. Napríklad len v prípade batériových technológií je Čína celú dekádu pred Európu.

Z východných krajín na veľtrhu chýba „automobilová veľmoc Slovensko”, ale aj Česká republika. Prekvapivo je tu zastúpené napríklad Maďarsko a čuduj sa svete, aj Ukrajina tu má stánok. Nie je tam náhodou vojna?

Čo sa týka elektrických automobilov, som do budúcnosti dosť skeptický. Odhliadnuc od ich neekologickej výroby, zneužívania detskej práce v Afrike pri ťažbe surovín, ale aj výrobou elektriny na ich pohon (hnedé uhlie, plyn), nie sú tieto autá bez emisií, ako sa nám to všade propaguje, tie len vznikajú niekde inde! No po pozretí videa jedného švajčiarskeho lekára (Prof. Dr. Enrico Edinger) som bol doslova zdesený. Hovoril o žiarení v autách v spojitosti s nárastom výskytu rakoviny. V bežnom Audi je vraj žiarenie 6 300 Nanotesla (nT), ale keď si zoberieme elektromobil Tesla, je to už 30 000 Nanotesla! Niet sa čomu diviť, veď celá podlaha tohto auta je jedna obrovská batéria a cestujúci sedia permanentne v elektromagnetickom poli. Toto žiarenie má vraj nežiaduci vplyv na bielkovinové väzby v organizme, na iné biochemické pochody, ale aj na našu DNA. Ak je to pravda, tak elektromobilitou okrem redukcie CO2 bude aj redukovanie obyvateľstva planéty. Potom sme tu popri kritickej mRNA vakcinácii proti C19, skutočne na „dobrej ceste”. Veď napríklad len používaním smartfónov a prechodom na technológiu G5 sa nárast tumorov zvýšil o 33 %. Pekné to vyhliadky, do tejto pretechnizovanej doby.

(Status na FB 8. septembra 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 135 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter