Prezerám si volebné kandidátne listiny do NR SR. Človek sa nestačí diviť.
To, čo dokázal Matovič (človek čudného povolania podľa kandidátky) urobiť zo Slovenskom, hádam netreba spomínať. No že mu v tom naďalej asistujú aj štátne inštitúcie ako napr. Ministerstvo vnútra SR porušovaním vlastných zákonov, tak to už je sila.
Zákon o voľbách do NR SR jasne hovorí, že politická strana si môže na oficiálnu kandidátnu listinu uviesť svoje logo. Všetky ostatné strany sa zdržia zákona, len tí cirkusanti tam dali niečo navyše – svoje volebné heslo. Čiže forma volebnej reklamy. Ak sami nepochopili, čo hovorí zákon, malo im to vysvetliť a najmä zatrhnúť Ministerstvo vnútra SR, konkrétne Štátna komisia pre voľby a takéto rozšírené „logo“ neprijať! Je to už druhý protizákonný prešľap Štátnej komisie, ktorá akceptovala na listine druh Matovičovho zamestnania – „bojovník proti mafii“!
Čo môžeme očakávať od štátu, ktorý sám porušuje svoje zákony?
Tým, že je to takto vytlačené a rozoslané do celého sveta aj na oficiálnych hlasovacích lístkoch, zastávam môj skromný názor, že by takýto hlasovací lístok mal byť neplatný. Dôvod na spochybnenie zákonnosti volieb, ak z nich OĽaNO pre túto nezákonnosť dodatočne nevylúčia, je daný.
Prosím o kvalifikované vyjadrenie právnikov k meritu veci a u konkurenčných strán by som očakával konanie vo veci samotnej.
(Status na FB 19. augusta 2023, titulok SLOVO)
Jedna odpoveď
Pán Podolay, je to tak, ako píšete. Matovič si tieto triky odskúšal už v predchádzajúcich voľbách. V roku 2016 mal pri logu OĽaNO aj ďalšie logo s textom My volíme ľudí, v roku 2020 okrem loga OĽaNO aj logá ďalších členov jeho vtedajšej pseudokoalície a logo boja proti korupcii. V januári 2020 som na to upozornil riaditeľku a odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR s prosbou, aby pripomienku „posunula“ aj Štátnej komisii pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Ako vidieť, nič sa doposiaľ nezmenilo. Matovič sa spolieha na ležérny prístup kompetentných orgánov a „vychádza“ mu to. V tomto konkrétnom prípade má poruke argument: ak sme urobili chybu, mali ju opraviť. – Iným príkladom neštandardnej politickej reklamy je nahlasovanie zastávok trolejbusov a autobusov MHD na Hodžovom námestí v Bratislave hlasom prezidentky Čaputovej, ktorá cestujúcej verejnosti už dva roky pripomína svoju existenciu hlásením „Hodžovo námestie. Prezidentský palác.“ Už len čakám, kedy k tomu pridá „A v ňom som paňou ja, Zuzana Čaputová.“
S pozdravom
Pavol Komora, Bratislava