Pavol V. Podolay: Nedeľná, trochu dlhšia úvaha k pokračujúcej vojne na Ukrajine

V saudskoarabskej Džidde sa v sobotu popoludní začali rokovania, ktorých cieľom je nájsť „politické a diplomatické“ cesty k ukončeniu vojny na Ukrajine. Na schôdzke sa zúčastňujú predstavitelia takmer 40 krajín sveta, medzi ktorými však nie je Rusko. Ide teda o nezmyselné stretnutie. Bez Ruska sa nedá nič ukončiť!

Rusko ale podmieňuje prípadné mierové rokovania tým, že Ukrajina musí uznať „novú územnú realitu“, teda okupáciu ukrajinských území ruskými vojskami. Zelenskyj naopak chce dobyť Krym a poraziť vojensky Rusko, ako mu ten nezmysel vtĺkli na Západe do hlavy. Bude preto potrebné nahradiť Zelenského, aby sa vojna skončila? Aj to je údajne predmetom diskusií v západnom svete.

Priebeh nepriateľských akcií na Ukrajine je bezprecedentný. Spojili sa tam zbrane, ktoré boli uvedené do prevádzky pred piatimi desaťročiami a aj tie, ktoré sú najmodernejšie. Drony nikdy v minulosti nehrali takú úlohu.

Ako sa dá z tohto hľadiska posudzovať taktika Ruska?

Väčšina kyjevských zbraní stále pochádza zo sovietskych zásob. Hoci sú spred tridsiatich rokov, ukazujú sa ako účinné. Počet vojakov slúžiacich v kyjevskej armáde prevyšuje všetky ostatné západoeurópske krajiny. Súčasné boje ukázali, že žiadna západoeurópska krajina by sa nedokázala postaviť kyjevským ozbrojeným silám. Kyjev je deväť rokov vyzbrojovaný zbraňami a výcvikom NATO. Napriek tomu možno pozorovať, že kyjevskí vojaci nedokážu odolať ruskej armáde. Opačné tvrdenia sú rozprávkou. Predtým, ako sa budeme zaoberať ruskou vojnovou taktikou, treba si ujasniť, aké ciele má Moskva. Je tam popísaných veľa hlúpostí, ale človek by musel počúvať Putina, aby poznal jasne definované ciele. Zabíjanie civilistov na východe Ukrajiny sa musí zastaviť. Kyjevskí stúpenci musia byť neschopní pokračovať v ostreľovaní civilných cieľov na východe a zabíjať viac ako 14 000 civilistov, ktorých tam za posledných deväť rokov už zavraždili. Ako povedal Putin: My sme túto vojnu nezačali, ale teraz ju ukončíme.

Nové hranice by mali umožniť mier.

Kremeľ chce prestavať územie bývalej Ukrajiny tak, aby bol možný trvalý mier. Aby sa rešpektovali etnické pomery, aby sme tam nemali večný sud s pušným prachom. Moskva chce ukončiť ohrozenie Ruska zo strany poskokov západu v Kyjeve, ktorí boli v mene NATO/USA vyzbrojení na vojnu proti Rusku. Čokoľvek z Ukrajiny zostane, musí sa zaviazať k neutralite a za žiadnych okolností nesmie vstúpiť do NATO. Oblasti, ktoré väčšinou obývajú ľudia ruského pôvodu, by sa mali slobodne rozhodnúť, či chcú pripadnúť Kyjevu alebo Moskve. Toto hlasovanie sa už uskutočnilo v štyroch nových ľudových republikách a Rusko tieto referendá bráni. Doteraz sa bojovalo len v rámci týchto nových republík.

Za posledných deväť rokov páchal Kyjev genocídu na Rusoch, ktorá bola taká nešťastná, lebo žili v oblastiach patriacich do sféry vplyvu Kyjeva. Po prevrate v roku 2014 bolo za prezidenta Poroškenka používanie ruského jazyka zakázané v školách, univerzitách, televízii a vládnych úradoch. Zakázané boli aj všetky opozičné strany. Pamätníky pripomínajúce ruských hrdinov 2. svetovej vojny boli a sú búrané a ruská literatúra je ostrakizovaná, ak nie zakázaná. Kyjev hlása stále cieľ zabiť čo najviac Rusov.

Ukrajinčina ale zostáva úradným jazykom aj v nových ľudových republikách po pričlenení k Ruskej federácii. Ukrajinský jazyk zostáva druhým oficiálnym jazykom v štyroch nových ľudových republikách a ukrajinčina sa vyučuje na školách. Putin a Rusko úplne jasne hovoria, že v žiadnom prípade nechcú ničiť ukrajinskú kultúru. Nechcú ani zabíjať Ukrajincov, pokiaľ na nich neútočia ako vojaci. Že to nie sú len prázdne reči, ukazuje aj to, ako málo civilistov zahynulo v dôsledku ruského ostreľovania.

Kyjevskí vojaci na druhej strane neustále ostreľujú civilné objekty uprostred miest, čo denne a bez vojenského prospechu spôsobuje množstvo mŕtvych na východe. Rusko naopak ostreľuje len vojenské objekty. Sú to falošné správy, keď sa tvrdí, že Rusko ostreľovalo to či ono mesto. Cieľom tohto ostreľovania sú len zariadenia mimo miest, v ktorých sa nachádzajú vojenské objekty. Nezabúdajme: Rusko stále dodáva plyn Ukrajine práve preto, že Moskva nechce zastaviť civilný život

Rusko sa teda vyhýba zbytočnému krviprelievaniu.

Ale teraz k aktuálnej situácii. Je ťažké pochopiť, prečo Rusko ešte nerozobralo a neprepadlo silné opevnenie západne od Donecka, z ktorého je denne ostreľované mesto Doneck. Kyjevčania sa tam za posledných deväť rokov solídne zakopali a útok na tieto opevnenia by bol veľmi nákladný. Bol by to krvavý kúpeľ na oboch stranách. Takže ruské vojenské vedenie to zatiaľ odložilo s cieľom buď túto oblasť „zrolovať zozadu“, alebo počkať, kým sa tam vojaci nevzdajú pre nedostatok zásob. To zachraňuje ľudské životy na oboch stranách a to ma privádza k jadru ruskej taktiky.

Počas prvých mesiacov špeciálnej operácie ruská armáda dosiahla rýchle zisky a potom postup zastavila. Z kyjevského teroru bolo oslobodených asi 80 percent nových ľudových republík. Ďalší postup sa tiež neodporúčal z logistických dôvodov a mohol stáť ruskú armádu príliš veľa životov. V dôsledku toho sa ruská armáda zakopala na približne 1 000-kilometrovom fronte a vybudovala opevnenia, ktoré aj americkí odborníci označujú svojou kvalitou za príkladné.

Ako by asi postupovali USA? Každý, kto vie niečo o vojne, by neodporúčal útočiť na tieto línie. Rovnako ako Rusko ignoruje zákopy pred Doneckom. Ale ak by to bola vojna zo strany USA, teda USA v úlohe Ruska, tak Pentagon by už poslal roje bombardérov B-52 s tisíckami ton bômb, ktoré by zo zákopov urobili nezáživnú mesačnú krajinu. Rovnako aj mesto Kyjev by bola už len kopou trosiek. Tam pulzuje ale vcelku normálny život a západní politici tam s obľubou chodia často za Zelenským na výlety.

Ale takýto brutálny, neľudský prístup nie je na spôsob Ruska. Nezabúdajme: Rusko nechce vymazať ukrajinský národ. Anglicko a USA chceli vymazať Nemecko počas II. svetovej vojny, keď si zoberieme ako príklad, čo urobili nemeckým mestám plošným bombardovaním a zabíjaním desaťtisícov civilistov.

Ruská armáda sa zakopala pozdĺž frontovej línie v nádeji, že zoči-voči nemožnosti zaútočiť na tieto opevnenia zdravý rozum premôže ruskú nenávisť. Ale to je presne to, čo Západ, NATO/USA, nechce. Chcú maximálne poškodiť Rusko – ako Kóreu, Vietnam… Navyše sú to „len“ Ukrajinci, ktorých nezmyselne posielajú na smrť. Napriek tomu treba povedať, že táto taktika Kyjeva a Západu je nesprávna. Dokonca aj tie najkrajšie vlajkové zbraňové systémy NATO sú vo veľkom rozsahu neutralizované a demystifikované. V mínových poliach, ktoré sú dnes najväčším európskym vrakoviskom, zahynuli desaťtisíce ukrajinských vojakov. Ruskí vojaci na druhej strane utrpeli menšie straty práve preto, že sú bezpečne zakopaní a takmer bez logistických problémov môžu na útočníkov strieľať tony granátov.

Podmienky v zákopoch sa nedajú porovnávať s podmienkami v prvej svetovej vojne. Ako som povedal, v týchto dňoch by ste mohli zrovnať zákopy kobercovým bombardovaním. Pred sto rokmi takáto možnosť neexistovala. Rovnako málo, ako možnosť zničenia logistiky hlboko vo vnútrozemí. Samotný Kyjev nemá možnosť zaútočiť na ruské zákopy pre nedostatok letectva. Ani dodávka amerických stíhačiek F 16 im v tom veľa nepomôže, tam je teraz problém s výcvikom ukrajinských pilotov, nakoľko neovládajú angličtinu.

Nie je to ani typická zákopová vojna, kde sú obe strany v zákopoch vo vzájomnej vzdialenosti. Nešťastní kyjevskí vojaci sú nútení utekať na smrť cez otvorený a zamínovaný terén. Musia zomierať, aj keď sú akože chránení v tankoch. A aj toľko propagovaná ukrajinská protiofenzíva je v podstate neúčinná a na konci.

Ruská taktika je racionálna. Veľmi šikovne chráni pred vlastnými stratami. Necháte nepriateľa bežať a pozorujete, koľko vojakov a materiálu sa pri tom stratí. Medzitým sa ničia strategické ciele aj vo vnútrozemí na západe Ukrajiny, kde je v celku mierový život. Zámerne sú tam ale ničené sklady munície, koncentrácie západných žoldnierov a tiež vojakov NATO. Straty Kyjeva sú teda obrovské. NATO vyprázdnilo svoj vlastný arzenál a sotva môže dodať ďalšie zbrane a muníciu. Je teda len otázkou času, kedy kyjevská armáda kapituluje. Čím intenzívnejšie budú útočiť na ruské pozície, tým skôr dôjde k kapitulácii. Jednoducho preto, že Kyjevu došiel nielen materiál, ale najmä vojaci.

Môžeme len dúfať, že sa tak stane čoskoro a toto plytvanie ľudskými životmi konečne skončí.

Čo sa vlastne na tej Ukrajine bráni? Sú to miliardy dolárov investované americkými ťažobnými a poľnohospodárskymi korporáciami? Obchody prezidentovho syna Huntera Bidena? Ceny akcií amerických zbrojárskych spoločnosti? Preboha, nie! Veď sú to naše hodnoty, naša sloboda, naša demokracia, kričia svorne vojnoví štváči na mierumilovnom západe. Pravdu si vyberie každý človek zo zdravým rozumom sám.

(Status na FB 6. augusta 2023)

(Celkovo 128 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter