Pavel Šik: Válka je biznis…

Matt Kim, Američan, který dělá podcast s 330 tisíci sledujícími na Instagramu, prý pročetl veškeré články a spočítal, že USA doposud investovaly 200 miliard dolarů do války proti Rusku.

Počítá do toho zřejmě i náklady na 103 tisic vojáků, které USA od začátku konfliktu vyslaly do Evropy. Ptá se, zdali tedy jsou Spojené státy ve válce a odpovídá, že oficiálně ne. Připomíná ale, že naposledy, když byly USA v oficiální válce, to bylo ve 2SV. Od té doby byly v Koreji, ve Vietnamu, v Perském zálivu, v Íráku, v Lybii, v Afganistánu jen na Speciální vojenské operaci. Jsem si říkal, že mi ten ruský název něco připomíná.

Zatím „prý“ ale američtí vojáci na Ukrajině nejsou. Tvrdí USA. Proto Ukrajina potřebuje vlastní chlapy. Maďarský Magyar Nemzet píše, že se objevují se stále brutálnější záznamy mobilizace na Ukrajině.

Naposledy prý na Podkarpatsku v Münkacsi (Mukačevo) zaznamenala bezpečnostní kamera překročení moci úřadů, když byl za bílého dne unesen muž jedoucí na kole, který se snažil jít do obchodu. A na to jsou Maďaři obzvlášť citliví, jedná se totiž o region i s maďarskou menšinou, která tam žije.

Dále noviny píší, že neuplyne snad den, aby se na internetu neobjevilo nové video nebo fotografie o stále brutálnější mobilizaci. Kvůli válečnému stavu v zemi je omezena i svoboda tisku, lidé proto většinu nahrávek nahrávají do aplikací pro zasílání zpráv Telegram nebo Viber.

Některé z účtů, zveřejňující tento obsah, mají stále větší počet sledujících – až 100 000 – přičemž některé účty v reálném čase geograficky sledují náborové hlídky, aby pomohly ostatním vyhnout se tomu, čemu se hovorově říká „milostný dopis“.

Jiní mladí lidé jednoduše odmítají opustit své domovy kvůli rostoucímu počtu neohlášených mobilních kontrolních stanovišť v regionech po celé Ukrajině, kde se vojenští náboráři snaží zastihnout ukrajinské muže ve vojenském věku nepřipravené a odvést je do ozbrojených sil.

Excesy se však neomezují pouze na Zakarpatí. Ve Vinnycja, která se nachází mezi Kyjevem a Oděsou, například také koluje video, jak zaměstnanci místního vojenského pomocného velení násilím cpou své oběti do luxusního vozu.

„Je to opravdu stresující,“ řekl jeden mladý Ukrajinec v rozhovoru pro televizní stanici France 24. Proč mladí lidé nechtějí být odvedeni do armády? „Protože vědí, jakou cenu má držení frontové linie. Stojí to tisíce životů,“ dodal.

Andrij Novak, ukrajinský právník a specialista na vojenské záležitosti, uvedl, že je dobře známo, že vojenské náborové úřady se v posledním roce a půl staly semeništěm korupce. Na Ukrajině není žádným tajemstvím, že mobilizaci se lze vyhnout v průměru za 7 000 eur. Důstojníci si mohou vydělat neuvěřitelné jmění a někteří své nově nabyté bohatství neskrývají a do práce přijíždějí v nových luxusních autech.

Naposledy bylo zjištěno, že jeden z oděských vojenských velitelů, Jevgenij Borisov, utratil za poslední rok téměř 4 miliony eur za luxusní sídlo na španělském pobřeží a téměř 200 000 eur za luxusní automobil.

Své manželce také koupil řetězec obchodů na pobřeží Costa del Sol. Aby toho všeho nebylo málo, Borisov mohl ve svém španělském paláci trávit dovolenou navzdory tomu, že hranice jsou pro brance již rok a půl uzavřeny.

Borisovův případ vyvolal takové pobouření veřejnosti, že po téměř dvou měsících stížností musel prezident Zelensky prohlásit, že takové postavy nemají v armádě co dělat. Dokonce prý slíbil, že všechny vojenské úřady budou přezkoumány. Podle mého se nestane nic.

Na Ukrajině bylo stanné právo a s ním spojená mobilizace naposledy prodloužena v květnu, do 24. srpna. Ukrajinští muži si však ani poté nemohou vydechnout, počítá se s prodloužením o dalších devadesát dní, končí článek maďarské noviny.

Válka je byznys.. kdo by chtěl přijít o takové příjmy.

(Status na FB 16. júla 2023, titulok Slovo)

(Celkovo 244 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter