Pavel Šik: Pozastavuje, přehodnocuje, přepracovává…

Zahájení ukrajinské protiofenzívy před dvěma měsíci provázely nadšené zprávy západních mainstreamových médií o rychlých úspěších, které se dostaví. Většina zpráv o situaci na bojišti byla do té doby v médiích značně zkreslená, aby odpovídala prokyjevskému a prozápadnímu příběhu – skutečnost se však ukázala být mnohem chaotičtější a nakonec iluzorní.

Deník New York Times ve víkendovém článku přiznal, že šance na ukrajinskou protiofenzívu vypadají chmurně, a přiznal, že prezident Zelenský byl v jednu chvíli nucen ji „pozastavit“.

Příběh s titulkem Po těžkých ztrátách Ukrajinci pozastavili a přehodnotili strategii se přesto snažil velký průšvih podat pozitivně: „Zlepšení přišlo částečně díky tomu, že Ukrajina změnila taktiku a zaměřila se více na vyčerpání ruských sil pomocí dělostřelectva a raket dlouhého doletu než na útoky do nepřátelských minových polí a palbu.“

Deník přiznává, že ztráty se zpomalily také proto, že se zpomalila – a místy dokonce zastavila – samotná protiofenzíva, protože ukrajinští vojáci bojují s mohutnou ruskou obranou (z ukradených praček a silničních kamer, že, Uršulo?) A navzdory ztrátám Ukrajinci zatím dobyli jen pět z 60 kilometrů, které chtějí překonat, aby dosáhli moře na jihu a rozdělili ruské síly na dvě části.

NYT zdůraznil, že Pentagon od té doby „pauzu“ veřejně přiznal, ale pak dodal: „Američtí představitelé pauzu uznali a uvedli, že Ukrajinci se začali znovu pohybovat, ale uvážlivěji, obratněji se pohybují v minových polích a mají na paměti rizika obětí.“ To zní skoro jako kdyby pánům v Pentagonu záleželo na ukrajinských životech, což je samozřejmě blbost.

Zelenský přiznal, že jen během prvních několika týdnů protiofenzívy ztratily ukrajinské síly asi 20 % výzbroje nově dodané Západem, včetně tanků a obrněných vozidel. V dalších týdnech se dle jiných zdrojů ztráty pozastavením prý snížily na 10 %.

„Tento týden ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připustil, že před několika týdny došlo ke krátkému přerušení operací, ale obvinil z toho nedostatek vybavení a munice a vyzval západní spojence, aby zrychlili tempo dodávek,“ napsal Times.

John Kirchhofer, vysoký úředník z US Defense Intelligence Agency veřejně prohlásil, že, cituji: „Žádná zbraň bohužel není tím svatým grálem, který Ukrajina hledá a který jí podle mého názoru umožní v nejbližší době prorazit“ a označil stav za „patovou situaci“. Uvedl to jako komentář v saku a kravatĕ v panelové diskuzi k tématu kazetové munice nebo britským raketám storm shadow.

Podle jiných zdrojů prý Pentagon ani nepočítal s tím, že se Ukrajině podaří získat zásadní územní zisky, ale Bidenova administrativa protiofenzívu prosazovala, protože nesouhlasí s příměřím.

Kolik při tom položilo život ukrajinských kluků a chlapů samozřejmě Ukrajina nezveřejnila.

Mezitím Jake Sullivan, Bidenův poradce pro národní bezpečnost, provádí zpravodajskou show a obhajuje kontroverzní schválení kazetové munice. Sullivan v rozhovoru pro NBC News odmítl názor, že Washington ztrácí „morální autoritu“, je to prý podle něj sporné, vždyť pomáhají napadené zemi. Prezident Biden mezitím připustil, že hlavním faktorem při rozhodování o poskytnutí kazetové munice byl vážný nedostatek dělostřelecké munice, a to jak v zásobách Pentagonu, tak v ukrajinském arzenálu. Ale USA prý podle něj mají spoustu kazetových bomb, které byly skladovány po desetiletí.

Tak přece je nebude Pentagon nákladně zneškodňovat, když je můžou prodat Ukrajině, to dá rozum, my to chápeme, Joe.

(Status na FB 18. júla 2023)

(Celkovo 115 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter