Monika Beňová: Zastupovanie Slovenska v EÚ po septembrových voľbách

Dovoľte mi pár politických poznámok aj v tomto čase dovoleniek. Aj preto, že 30. septembra, čo je o 58 dní, si budeme voliť našich politických zástupcov, a teda aj novú vládu SR a poslankyne a poslancov NR SR. Dnes ešte nebudem písať o našich domácich, slovenských „potrebách a ponuke”, chcem spomenúť témy, o ktorých naši budúci ministri a najmä náš budúci predseda vlády bude spolurozhodovať v rámci EÚ, a to hneď po voľbách na Slovensku.

Je niekoľko významných tém, s fatálnym presahom na našu najbližšiu (ale aj budúcu) stabilitu a život ľudí aj u nás, na Slovensku.

V prvom rade, je to prechod na spôsob hlasovania v zahraničnej a bezpečnostnej politike. Zatiaľ čo predseda PS podporuje jej zmenu na hlasovanie tzv. kvalifikovanou väčšinou, predseda  Robert Fico bude presadzovať naďalej jednomyseľné hlasovanie. SMER – SSD je totiž na základe dlhoročných skúseností presvedčený, že v tejto dôležitej politike by mal rozhodovať každý jeden členský štát.

Ďalšou dôležitou témou je návrh EK, aby členské štáty prispeli do rozpočtu EÚ ďalšími 66 miliardami eur. Tieto zdroje by mali byť využité najmä na ďalšiu pomoc Ukrajine, splácanie rastúcich úrokov z Plánu obnovy, podporu riadenia migrácie a novú platformu, ktorá má podporiť európsku zelenú agendu. Aj tu je veľmi dôležité, aby Slovensko zastupoval skúsený politik, ktorý dokáže nielen chápať komplexnosť tejto témy, ale najmä, ktorý sa dokáže postaviť proti prehnaným a často málo reálnym „víziám” úradníkov EK, ktorí s ľahkosťou bytia (keďže nie sú volení priamo občanmi) „odkývajú“ čokoľvek.

Takíto politici momentálne kandidujú len dvaja. Predseda SMER – SSD a predseda Modrých. Obaja skúsení premiéri, ktorí chápu dôležitosť témy a obhajoby záujmov vlastných krajín. Lebo ak si niekto myslí, že o obhajobu vlastných záujmov nejde Nemecku, Francúzsku a ostatným, tak je buď absolútne zmätený idealista, alebo európsku politiku nikdy nezažil na vlastných skúsenostiach.

V neposlednom rade bude dôležitá osoba predsedu vlády aj pri návrhu rozpočtu EÚ na rok 2024 a revízia fiškálnych pravidiel po covidovej „prestávke”. Opäť sú to rokovania, ktoré si budú vyžadovať skúseného a zodpovedného politika.

Tak toľko som chcela len k tomu, čo nás čaká na jeseň, po našich voľbách a čo by mohli mať ľudia na zreteli 30. septembra 2023.

Nielen dôstojnú budúcnosť, ale aj dôstojnú prítomnosť, skúsenosti, stabilitu a zodpovednosť.

(Status na FB 2. augusta 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 125 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter