Lucia Hubinská: Podkopávanie skutočných demokratických ideálov

Za posledné dni sa na mňa spustila spŕška „liberálneho hnevu“. Je mi to jedno. No čo ma štve, je to, že som viackrát dostala radu, že mám ísť do Tesca vykladať tovar a nemám písať, pretože som na to príliš hlúpa. Ale neštve ma to kvôli môjmu egu, nie je také krehké. Navyše sa živím svojím intelektom a vedomosťami.

Hnevá ma to kvôli tomu, že ľudia, ktorí vykonávajú síce intelektuálne nenáročnú, no v spoločnosti naozaj kriticky dôležitú prácu, ako napríklad dokladanie tovaru v supermarkete, sú neustále démonizovaní a dehumanizovaní. Títo ľudia sa stávajú objektom pohŕdania, ako keby jediné, na čo sú dobrí, je tá jediná činnosť a inak majú, ľudovo povedané, „držať hubu a krok”.

Ale v demokracii má každý hlas a každý má právo vyjadriť svoj názor. No to by „liberálna” kaviareň nemohla používať slovník ako demokracia a sloboda čisto propagandisticky. Jediné, na čo im tieto heslá slúžia, je maskovanie toho, ako sú skutočne od týchto ideálov veľmi vzdialení.

Uchvátení takouto chybnou ideológiou si možno ani neuvedomujú, že sa podieľajú na toxickej propagande – pretože ich názory ich zaslepujú pred registrovaním medzier medzi ich argumentmi a demokratickými princípmi, o ktorých tvrdia, že ich zastávajú. Práve tento nedostatok ich racionálneho rozumu a kritického myslenia ukazuje ich zákernú povahu podkopávania skutočných demokratických ideálov.

Raz sú to „dezoláti”, potom národniari s „vysokou školou života”, no a napokon aj človek pracujúci v obchodnom reťazci. Všetci sú pre nich jedno, a nikto pre nich nie je dosť dobrý.

Ich nadradenosť a pokrytectvo nielenže podkopáva podstatu demokracie, marginalizuje jednotlivcov, ktorých prínos je základom pre fungovanie spoločnosti, ale taktiež rozdeľuje a polarizuje spoločnosť. Skutočná demokracia si vyžaduje rešpekt a ohľaduplnosť voči všetkým hlasom, nielen tým, ktoré sa považujú za intelektuálne alebo morálne nadradené. Bez toho, aby prijali túto skutočnosť, títo údajní obhajcovia slobody a demokracie nebudú nič viac, len lacné trúby liberálnej propagandy, ktorá ponižuje našu demokraciu len na falošný ideál, slovo, ktoré nič neznamená.

(Status na FB 11. mája 2024, titulok SLOVO)

(Celkovo 109 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter