Lucia Hubinská: Nejde o úspešných a šikovných – ide často iba o bohatých

Poslanci strany SaS dnes vyjadrili znechutenie nad snahou vlády zvýšiť progresívne zdanenie a odsúdili ho ako „trest pre úspešných a šikovných ľudí“. V tomto kontexte však „úspešní a šikovní“ často znamená – jednoducho bohatí.

Dovoľte mi teda, aby som sa s vami podelila o niekoľko myšlienok týkajúcich sa tejto dominantnej mainstreamovej filozofie „úspešnosti” a „úspechu”. Po prvé, pojmy „šikovný“ a „úspešný“ sa dnes spájajú predovšetkým s tými, ktorí majú značné finančné príjmy. Ide o jednotlivcov, ktorí sú dobre situovaní, zarábajú vysoké platy a často sa pohybujú v elitných spoločenských kruhoch. No pozrime sa na to, ako sa dnes v kapitalizme bohatne.

Pozrite sa napríklad na vzorku ľudí na sociálnych sieťach. Uvidíte ľudí, ktorí sa chvália svojím bohatstvom, luxusnými autami, exotickými dovolenkami, značkovým oblečením a šperkami. Aj keď so mnou možno niektorí nebudú súhlasiť, samotná schopnosť nahromadiť viac peňazí, ako by človek mohol počas života potrebovať – zarobenými spôsobmi ako chodiaca reklama, zdieľaním jednoduchých názorov a pritakávaním statusu quo, alebo produkovaním vulgárneho a plytkého obsahu – sa podľa môjho názoru nemusí nevyhnutne rovnať šikovnosti alebo úspechu.

Alebo si zoberte, ako sa často oslavuje úspech v médiách hlavného prúdu, napríklad v rebríčkoch časopisu Forbes. Keď sa však pozriete na to, čo títo ľudia väčšinou robia, zdajú sa byť len kolieskami v kapitalistickom stroji. Videli ste, že by akademici alebo intelektuáli boli podobne oslavovaní za svoj úspech alebo zručnosti? Čo tak učitelia, ktorí menia životy detí a napriek všetkým prekážkam sa snažia vychovávať a vzdelávať ďalšiu generáciu? A čo štátny lekár, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť bez ohľadu na to, koľko kto zarába a pristupuje ku každému pacientovi ako k človeku, za ktorého je zodpovedný a nielen ako ku „klientovi”? Alebo obyčajní robotníci, ktorí svojou remeselnou zručnosťou vytvárajú krásne ručne vyrobené drevené výrobky? Možno by sa o nich hovorilo len vtedy, keby svoje remeslo premenili na veľké obchodné impérium; intelektuál začne písať knihy na podporu dominantnej ideológie, učiteľ si založí elitnú súkromnú školu, lekár zriadi súkromnú kliniku s astronomickými sumami za život zachraňujúce zákroky a robotník založí obrovskú firmu s nábytkom. Skrátka, niečo, z čoho by kapitalizmus mohol benefitovať.

Myslím si, že by sme mali tieto pojmy prehodnotiť a vždy sa zamyslieť nad tým, čo skutočne znamenajú, keď sa používajú na opis niekoho. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, koho považujeme za „šikovného“ a „úspešného“, a nepoužívať tieto pojmy eufemisticky len pre nadpriemerne bohatých ľudí, ktorí si svoje bohatstvo vybudovali na úkor iných.

(Status na FB 26. apríla 2024, titulok SLOVO)

(Celkovo 168 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter