Lucia Hubinská: Aj vy môžete byť reklama, ktorá nás nestojí nič

Tieto dni je moja predvolebná kampaň v plnom prúde, do volieb zostáva už len niečo viac ako týždeň. Za vaše dobrovoľné príspevky (za ktoré som vám nesmierne vďačná) som si chcela zakúpiť nejakú reklamu do novín a aj do rádia. Keď som však uvidela cenníky reklám, zostala som v šoku, aj napriek tomu, že som vysoké ceny prirodzene čakala. Väčšina reklamy bola však pre mňa nedostupná. Zadala som si teda skromnejšiu propagáciu v jedných regionálnych schránkových novinách. Navyše som mala záujem o balíček reklamných spotov v miestnom rádiu. Keď som však povedala, že ide o politickú reklamu, cena spotov zrazu narástla 6-násobne. Povedala som, že taká suma nepripadá pre mňa do úvahy. Som však z toho sklamaná a taktiež nespokojná.

Ako obvykle, kapitalizmus a biznis majú prednosť pred všetkým iným. Keby že propagujem toxické hnojivá, ktoré znečisťujú pôdu, nebol by to problém. Keby že propagujem kozmetiku testovanú na zvieratách, taktiež by to nebol problém a za dostupnú cenu by som mohla svoj neetický biznis podporiť reklamou. Pokiaľ však ide o politiku, občiansku aktivitu, snahu zmeniť niečo zdola nahor, svoju propagáciu si môžu dovoliť len strany s enormným rozpočtom. Nemyslím si, že je to správne a je to priamy príklad toho, ako kapitalizmus podporuje politickú nerovnosť. O tom, ako veľmi to škodí demokracii, snáď ani nemusím hovoriť.

No bez toho, aby tento príspevok bol jeden z mojich ďalších kritík systému, chcem vás skôr o niečo poprosiť. A to sú hneď dve veci: po prvé, buďte obozretní a buďte si vedomí tohto princípu. To, že na vás niektorí kandidáti vyskakujú aj z chladničky, nesvedčí ani o ich kvalite, ani ich zaujímavosti, skôr o ich finančnej dispozícii. Navyše logiku často neoklamete, ak sú za politickými stranami veľké financie, zväčša to znamená, že tieto strany sú potom „dlžníkmi“ a svoje „pôžičky“ budú musieť nejako splatiť po voľbách. Neskočte teda na lep pekným billboardom, či dotieravým reklamám. Majte vyššie nároky, počúvajte, čo jednotliví kandidáti hovoria a aké hodnoty zastávajú.

Po druhé, máme sociálne siete a máme aj jeden druhého. Napriek všetkým nedostatkom a negatívam, sociálne siete sú jeden z nástrojov, ako sa dá navzájom spájať, budovať väzby a organizovať sa. Aj vy môžete byť reklama, ktorá nás nestojí nič. Prosím, rozprávajte sa medzi sebou, a ak ste sa rozhodli niekoho voliť, podporte svojich kandidátov tak, že budete o nich hovoriť druhým. Dajte im tip. Zdieľajte príspevky, ktoré sa vám páčia, alebo ich pošlite vašim známym. Spojme sa za ciele, na ktorých nám záleží a budujme spolu demokraciu a budúcnosť.

(Status na FB 30. mája 2024)

(Celkovo 126 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter