Ladislav Kamenický: LNG z USA pre EÚ 4x drahší, ako pre firmy z USA!

Skvapalnený plyn LNG z USA pre Európsku úniu je 4x drahší, ako pre firmy z USA!

Bude dostatok plynu pre Európu za akceptovateľné ceny? Nie, nebude, pán Hirman!

Nedávno som diskutoval s ministrom Hirmanom o energetike, kde som kládol legitímne otázky, na ktoré som od ministra Hirmana nedostal odpovede, alebo len zavádzajúce informácie.

Vyslovil som názor, že mám obavy o dostatok plynu pre EÚ vzhľadom na to, že zastavením ruských dodávok by EÚ prišla o 155 mld. m3 plynu, za ktorý nemáme adekvátnu náhradu, a to za primeranú cenu.

Matovičova a Naďova úderka reagovala na moje legitímne otázky tak, že vraj ničomu nerozumiem a čo odborník Hirman povedal, to musí byť pravda!

Počkal som si, ako sa vyvinie realita a tu je zopár poznámok:

1. Minister Hirman hlásal, že ide do Bruselu bojovať proti návrhu Európskej komisie (EK), ktorý je proti záujmom Slovenska. V Bruseli Hirmana a Hegera úplne odignorovali a EK si schválila presne to, čo bolo pre Slovensko nevýhodné.

2. Hirman sa pochválil, že v EK otvoril tému zastropovania ceny plynu, ktoré nás má vraj zachrániť. Hirman akosi zabudol povedať, že bez dohody s najväčšími dodávateľmi plynu (USA, Nórsko, Katar, Alžírsko, Azerbajdžan a Rusko) k zastropovaniu cien plynu nemôže dôjsť, nakoľko ak dodávatelia plynu nebudú cenu akceptovať, tak žiadny plyn nemusí byť!

3. Rusko sa už jednoznačne vyjadrilo, že ak bude cena plynu zastropovaná, tak zastaví dodávky plynu do EÚ.

4. Minister Hirman tvrdil, že ruský plyn je drahší, ako americké LNG. Hirman samozrejme radšej nepovedal konkrétne údaje, o aké kontrakty ide, aby sa to nedalo overiť! Minister Hirman chce povedať, že napr. dodávky ruského plynu pre Maďarsko na základe bilaterálnych kontraktov s Ruskom sú drahšie ako LNG z USA? To chcem teda vidieť.

5. Aby toho nebolo málo, aktuálne sa na ceny LNG, dovážaného z USA, sťažuje francúzsky prezident Macron v tandeme s jeho ministrom financií: Skvapalnený plyn LNGF z USA pre Európsku úniu je 4x drahší, ako pre americké firmy!

6. Nórsko na drahom plyne zarobilo skoro 100 miliárd eur. Toto je tá solidarita?

7. Nemecký minister hospodárstva Habeck nazval americké ceny LNG ako astronomické! Požaduje od Európskej komisie, aby s USA rokovala, aby kompenzácia za lacný ruský plyn dávala ekonomický zmysel.

8. Francúzsky minister financií Le Maire naznačuje, že pri takto vysokých cenách LNG z USA a ostatných krajín sa obáva oslabenia Európy a americkej ekonomickej nadvlády v Európe.

9. Pán Hirman, toto je ten lacný LNG z USA, ktorý zachráni európsku ekonomiku? Nezavádzajte a povedzte, čo konkrétne ide Slovensko s vysokými cenami energií robiť! A najmä, hájte záujmy Slovenskej republiky a jej občanov!

Od ruského plynu sa chce Európa odstrihnúť, ale nikto nepovie, kde Európa zoberie náhradný plyn za cenu, na ktorej vyrástla nemecká, slovenská a európska ekonomika.

Európska komisia nás ženie do ekonomickej závislosti na drahom LNG z USA!

Najrozumnejšou ekonomickou politikou pre Slovensko a EÚ je zrušenie sankcií, ktoré dopadajú najmä na nás a odoberanie plynu od tej krajiny, ktorá nám poskytne najvýhodnejšie ceny!

O tom som hovoril v relácii, ale žiaľ, pán minister Hirman hovoril len o tom, ako je potrebné odoberať drahé LNG. Prečo, na to nech si odpovie každý sám!

(Status na FB 16. októbra 2022, titulok Slovo)

(Celkovo 133 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter