Ladislav Kamenický: Hrozí nedostatok elektriny v Európe?

Vojenský prevrat v Nigeri môže spôsobiť nedostatok elektriny v Európe! Bude v EÚ dostatok uránu pre jadrovú energetiku?! Čo robia lídri EÚ?!

Zdanlivo nepodstatné prevraty v Afrike sa môžu stať zásadným problémom pre EÚ a najmä pre jej energetickú bezpečnosť.

– Po vojenských prevratoch v Mali a v Burkine Faso v posledných dňoch vidíme ďalší vojenský prevrat aj v susediacom africkom Nigeri. Doterajší profrancúzsky prezident Nigeru bol zvrhnutý a v celom regióne afrického Sahelu hrozí veľká vojna v celej západnej Afrike.

– Málokto vie, že Niger je krajinou, ktorá je síce veľmi chudobná, ale je bohatá na nerastné bohatstvo, a to najmä urán, bez ktorého nemôžu fungovať najmä francúzske jadrové elektrárne.

– Niger je dokonca najväčším dodávateľom uránu do EÚ! Po Nigeri sú najväčšími dodávateľmi uránu Kazachstan, Rusko, Austrália a Kanada.

– Francúzske jadrové elektrárne odoberajú viac ako 50-60 % nigerského uránu pre svoje jadrové elektrárne, a to sú zarážajúco vysoké čísla.

Táto situácia sa ešte zhoršuje z nasledujúcich dôvodov:

1. Asi polovica francúzskych jadrových elektrární má zastavenú prevádzku kvôli technickým problémom s údržbou jadrových elektrární.

2. Nemci nedávno kvôli tzv. „Green dealu“ zastavili prevádzku posledných troch jadrových elektrární v Nemecku a sú odkázaní na dovoz elektriny a výrobu elektrickej energie z „ekologického“ uhlia.

3. Snahy EÚ o sprísňovanie sankcií voči Rusku, ktoré je tretím najväčším dodávateľom uránu do EÚ.

Som zvedavý, čo s týmto budú robiť lídri EÚ, ktorí nás do tejto situácie dostali!

Ak nebude dostatok elektriny v EÚ, tak som zvedavý, kto bude za toto zodpovedný!?

Potom sa nemôžeme čudovať, že sa EÚ dostáva do energetických kríz, jej lídri sa len stále na niečo vyhovárajú a nárasty cien energií v EÚ nakoniec zaplatia všetci občania EÚ!

(Status na FB 7. augusta 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 111 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter