Ladislav Kamenický: Euro najslabšie za posledných 20 rokov!

1 EUR ZA 1 USD SA STÁVA REALITOU. O ČOM TO SVEDČÍ?

V piatok sa euro obchodovalo pod 1,01 USD, čo naznačuje, že sa pravdepodobne čoskoro dočkáme prelomenia psychologickej hranice, keď USD bude silnejší ako EUR. To sa nestalo posledných 20 rokov! (Naposledy bol kurz EUR/USD 0,9860 – 02.12.2002)

Finančné trhy uvádzajú ako hlavné príčiny nedôvery v EUR nasledovné:
– problémy v zabezpečení energetických zdrojov v eurozóne
– nadväzná neistota budúceho ekonomického vývoja
– vysoká inflácia v eurozóne
– ECB po prvýkrát zdvíha úrokové sadzby v eurozóne od roku 2011, čo môže viesť k spomaleniu rastu až k recesii. (Paradoxne, zvyšovanie úrokových sadzieb by malo kurz eura skôr posilniť.)

Ak sa však nad tým hlbšie zamyslíte, zistíte, že skôr ako príčiny sú to skôr dôsledky nepremyslených a neúčinných sankcií EÚ voči Rusku, ktoré sú pravou príčinou tohoto stavu.

Finančným trhom je tiež jasné, že ak sa EÚ energeticky odstrihne od ruského plynu, tak sa EÚ dostane do energetickej závislosti na LNG najmä z USA. To posilňuje USD.

Ak sa niekto teší, že slabé euro podporí export (čo je síce pravda), tak ho musím, žiaľ, sklamať, lebo tento efekt bude rušený vysokou infláciou a prudkým rastom cien tovarov a služieb v EÚ, čo zníži ich konkurencieschopnosť.

Finančné trhy sa nenechajú opiť rožkom a jasne vidia, ako si EÚ zavedením sankcií prestrelila jednu nohu a chystá sa prestreliť si aj tú druhú.

Finančné trhy jasne naznačujú, že ak sa lídri EÚ nespamätajú, tak EÚ už nebude krívať len na jednu nohu, ale bude sa plaziť po bruchu!

To sa už neprejaví len na kurze EUR/USD, ale na celkovej životnej úrovni všetkých obyvateľov EÚ a najmä Slovenska!

(Status na FB 10. júla 2022)

(Celkovo 11 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter