Ladislav Kamenický: Automobilový priemysel EÚ je v smrteľnom objatí Číny!

Vraciam sa k tomu, o čom som už nedávno písal. Nosným priemyselným odvetvím, ktoré významne drží slovenskú ekonomiku, je výroba automobilov. Žiaľ, musím konštatovať, že nielen výroba áut na Slovensku, ale aj v celej EÚ je v smrteľnom ohrození zo strany Číny. Ak celá EÚ nezmení svoj postoj a stratégiu, tak tento súboj s obrovským nástupom Číny prehrá.

Ak sa pýtate, prečo, tak tu je odpoveď:

1. EÚ sa postupne úplne zbavuje spaľovacích motorov, v ktorých výrobe dosiahla technologickú svetovú špičku. Čína vo výrobe spaľovacích motorov pokračuje a postupne obsadí aj tento segment. Číňania sa tešia a ťukajú si na čelo, prečo si EÚ strieľa do oboch kolien!

2. EÚ chce prejsť na elektromobilitu, kde má Čína desaťročný technologický náskok, pričom dokáže vyrobiť elektromobil o 40 % lacnejšie ako EÚ. Ako sa ukázalo, Nemecko dnes bez štátnych dotácií nedokáže predávať svoje elektromobily, a to najmä kvôli ich vysokej cene.

3. Dominancia Číny v elektromobilite sa ukázala na mníchovskom autosalóne IAA Mobility, kde drvivá väčšina vystavovaných elektromobilov bola práve z Číny, pričom ich kvalita bola prekvapivo vysoká! Nemci zostali priam v šoku.

4. V Číne sú už dnes elektromobily výrazne lacnejšie, ako autá so spaľovacími motormi a v EÚ je to presne naopak!

5. Čína dominantne ovláda celosvetový trh so surovinami a kovmi, ktoré sú potrebné na výrobu autobatéríí. Ak niekto neobjaví nový revolučný typ batérií, ktorý bude z pohľadu výroby dostupnejší a cenovo efektívnejší, tak sa to tak skoro nezmení.

Ukazuje sa, že EÚ sa vďaka svojim zlým rozhodnutiam postupne dostáva vo výrobe automobilov na druhú koľaj a postupne sa stáva nekonkurencieschopnou oproti Číne.

Je to najmä vďaka:
– nepremyslenej politike Green deal,
– unáhlenému odstaveniu spaľovacích motorov,
– odstavovaniu jadrovej energetiky v Nemecku,
– drahým energiám ako dôsledku nepremyslených sankcií, ktoré oveľa viac uškodili EÚ ako Rusku, proti ktorému boli namierené

Takže páni v EÚ, budíček! Ak sa skoro nezobudíte, tak už ani nemusíte vstávať z postele. Vlak sa nám už nenávratne stratí v diaľke a nikdy ho nedobehneme!

(Status na FB 8. septembra 2023)

(Celkovo 105 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. Veľmi zavádzajúci nadpis, lebo tvrdým faktom je, že v smrteľnom objatí bola Čína v deväťdesiatych rokoch, keď tam Západ vyvážal svoje špinavé a zdraviu škodlivé výrobné procesy a myslel si, ako s Číňanmi vybabral. Oni však tvrdo makali a učili sa metódam Západu, ktorý na tom chvíľu bohatol, až sa karta obrátila. Západ svojou prešpekulovanosťou dobehol sám seba a mal by si z toho zobrať poučenie a nie obviňovať druhú stranu. A to, že na Slovensku produkujeme najviac áut na hlavu, je skutočne na hlavu a spískali to krátkozrakí politici.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter