Horúčava prehrieva organizmus a nedostatok ľudí v práci kvôli dovolenkám spôsobuje, že občas nemá kto skontrolovať výstupy.
Eurokomisár Breton by vedel o tom povedať svoje. Neviem, či je viac trápny list, ktorý poslal Muskovi alebo fakt, že eurokomisia sa od neho dištancovala. Brusel totiž rád brojí proti zasahovaniu do slobodných volieb. Týmto listom však robí presne to isté. Kritizuje totiž v ňom sieť X (bývalý Twitter) za uverejňovanie Trumpových názorov. Môžeme mať Trumpa radi či nie, takisto aj jeho názory. Je to však americký politik a pravdepodobne opäť prezident USA, ktorý má právo na slobodu prejavu (za ktorú, mimochodom, EÚ takisto všade bojuje). A takéto „hrdinské” vyjadrenia európskych predstaviteľov nepomáhajú našim vzájomným vzťahom.
Zároveň by malo platiť, že aj keď je EÚ dôležitým medzinárodným hráčom, eurokomisia má obhajovať záujmy občanov EÚ. Nie záujmy Američanov či Britov. Lebo o tom je celý spor s Muskom a sieťou X.
O dobrých vzťahoch by sa mali podučiť aj predstavitelia Ukrajiny. Najnovší návrh, že úplne zastavia tok plynu a ropy z Ruska cez svoje územie, je totiž ako povestné podpiľovanie konára pod sebou.
Okrem toho, že tento tranzit je významným príspevkom do ich štátneho rozpočtu, naštvú nim okrem iných aj svojich bezprostredných susedov, ktorým spôsobia obrovské problémy. Dlhodobo sa všetci snažíme diverzifikovať svoje energetické zdroje, riešenie však nie je jednoduché a rýchle. Ohrozenie energetickej bezpečnosti susedov a potom očakávanie pomoci od tých istých krajín – to mi akosi nevychádza. A okrem iného časť produktov z týchto zdrojov ide späť do Ukrajiny ako palivo. Je to ako podpiľovanie konára pod sebou, ktorý pri páde rozbije susedov čln a očakávanie, že vás sused zranených prevezie cez rieku do nemocnice.
Tu by som tiež očakávala jasné stanovisko eurokomisie. Aby sa nestavali na zadné len v prípade, ak niečo nevyhovuje veľkým štátom, ale aj v prípade ohrozenia štátnych záujmov Slovenska, či Maďarska. Ale možno sú len všetci ešte na dovolenke.
(Status na FB 14. augusta 2024)