Katarína Roth Neveďalová: Povstanie a partizáni neboli nikdy porazení  

Význam Slovenského národného povstania je dnes často zľahčovaný a znevažovaný. Avšak ľudia, ktorí sa vzbúrili, bojovali a veľa z nich zaplatilo životom za našu dnešnú slobodu, tí si zaslúžia rešpekt a úctu. A večnú pamiatku.

Povstanie, to nebolo pár chlapov v horách, ktorí sa skryli a odtiaľ ostreľovali nepriateľských vojakov. Bolo to hnutie tisícov ľudí, ktorí bojovali, spájali sa, vydávali protištátne noviny, prevádzkovali rozhlasové vysielanie a ďalších tisícov mužov, žien a detí, ktorí ich podporovali, zásobovali a skrývali. Napriek takmer istej smrti sa títo ľudia nebáli, odhodlali sa a urobili všetko, čo mohli.

Povstanie a partizáni neboli nikdy porazení. Nikdy sa nevzdali. Nikdy nekapitulovali. Boli to hrdí ľudia a týmto odporom nám vybojovali víťazstvo.

Skutoční partizáni žijú už iba štyria. Tí, ktorí povstanie zažili a pomáhali, tých je trochu viac. Nie sú to však už žiadne šíky, ktoré by pripomínali slávu povstania. Budúci rok si pripomenieme už jeho 80. výročie. Preto je dôležité, aby nastúpila nová generácia ochrancov odkazu boja za slobodu a proti útlaku, ktorá ho odovzdá ďalej. A aby nasledujúca vláda zmenila rozhodnutie tej súčasnej a znovu začala podporovať organizácie ako Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Maticu slovenskú, ktoré sú živou pamäťou nášho národa.

Lebo nesmieme zabudnúť.

Nezabudneme.

Ďakujeme!

(Status na FB 29. augusta 2023, titulok SLOVO)

(Celkovo 104 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter