Katarína Roth Neveďalová: Pán Šimečka junior, prestaňte klamať a strašiť

To, že si na tlačovku postavíte Hojsíka, neznamená, že zastupuje europarlament a už vôbec nie eurokomisiu. Nabudúce mu aspoň napíšte, čo sú to tie eurofondy a čo chcete tvrdiť, nech sa dohodnete. A prestaňte konečne strašiť a zneisťovať ľudí.

Od vzniku tejto vlády vykrikujete nezmysly a strašíte. Osobne som sedela na stretnutí s novinármi, kde vaši kolegovia doslova trieskali o tom, že musíme urobiť všetko pre to, aby eurokomisia zastavila eurofondy pre Slovensko, lebo „to je jediné, na čo bude Fico počúvať”. Tak už sa nehrajte na „chrumkavých“. Ani na to, že vám v PS na Slovensku záleží. Možno na takom Slovensku, kde vy v PS budete diktovať, čo sa smie a čo nie a kto je dobrý a kto je „bakaný“. Ale také Slovensko chvalabohu ešte nie je.

Rešpektujem, že ste v opozícii. Ale aj to má svoje hranice. A už by ste mali konečne pochopiť, že skutočne ste voľby nevyhrali. Nebudem riešiť, že tvrdíte, že máte v rukách list, ktorý vraj Reynders poslal 8. februára. Keďže viem, ako tieto procesy fungujú, možno totiž na Slovensku ešte ani nie je. Nevidela som ho, a ak skutočne existuje, tak neviem, čo v ňom naozaj je a veriť vám v PS nemusím.

Prestaňte však zasa strašiť ľudí, čo všetko sa môže potenciálne stať. Vláda komunikuje s eurokomisiou, je to štandardný proces. Keby ste mali aspoň nejakú politickú skúsenosť, vedeli by ste o tom. V tejto komunikácii občas vzniknú otázky a potom nasledujú odpovede. Tak sa to bežne robí. Zatiaľ je to v rovine diskusie. Žiadne protislovenské kroky nenastali. I keď to by sa vám asi veľmi hodilo.

A že sa odvolávate na vašu kamošku, českú eurokomisárku Jourovú – to je presne tá teta, ktorá sa vysmievala nám, keď sme boli v opozícii a žiadali sme eurokomisiu (a ju konkrétne) o zakročenie, lebo na nás vtedajšia vláda otvorene poľovala a porušovala ľudské práva, čoho výsledkom boli aj úmrtia vo väzbe. Smiala sa nám a zľahčovala tieto žiadosti, dokonca sa odmietala stretnúť. Toľko k jej odbornosti a nestrannosti.

A k vašim trápnym poznámkam k ministerke Šimkovičovej (osobne ju vôbec nepoznám, ale nedá mi). Nuž, ak chcete odvolávať ministra, potrebujete podpisy k žiadosti o schôdzu. Narátať do 30 ste sa už naučili. Síce na druhý pokus, ale blahoželám. No a potom potrebujete nadpolovičnú väčšinu poslancov, aby ste takúto schôdzu otvorili. Je to bežný postup. A netvárte sa, že ste nečakali, že sa vám to nepodarí, keď niektorí z vašich vlastných kolegov dnes leteli so mnou ráno do Bruselu na konferenciu.

Prečo by vás mali podporiť v otváraní nezmyselnej schôdze poslanci vládnej koalície? Je to normálny opozično-koaličný politický súboj. Naučte sa jeho pravidlá a nebudete sklamaní.

A to, že ministerka kultúry letela na plánované zasadnutie Svetovej organizácie ochrany kultúrneho dedičstva, to snáď ani nemyslíte vážne tie otázky, že prečo. A nie, kvôli vám toto celosvetové zasadnutie určite nepresunú na iný dátum…

A poprosím vás, vysvetlite svojmu kandidátovi Korčokovi, že kandiduje na prezidenta Slovenska, nie USA. Takže tie výroky, že podporuje odobratie práva veta členským štátom, aby malé krajiny (medzi ktoré patrí aj Slovensko) nemohli blokovať rozhodnutia EÚ – to sa ľuďom na Slovensku veľmi nepáči. A medzi nami – takéto rozhodnutia vôbec ani do kompetencie prezidenta/tky SR nepatria. Našťastie.

(Status na FB 12. februára 2024)

(Celkovo 146 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter