Katarína Roth Neveďalová: „Odbornosť“ progresívcov

Keďže na voľbu zo zahraničia sa prihlásil rekordný počet ľudí a PS verí, že to kvôli nim, tak prišli s prevratným nápadom – rozšíriť voľbu zo zahraničia aj na prezidentské voľby. Až na to, že sa to prakticky nedá vykonať.

K parlamentným voľbám, ktoré sú 30. septembra 2023 bolo potrebné sa prihlásiť na voľbu zo zahraničia do 9. augusta. Takto zaregistrovaní voliči obdržia následne obálku s volebnými lístkami, z ktorých si vyberú a zašlú naspäť ten, ktorý sa im páči. Poštou. Fyzickou poštou.  

Pokiaľ ide o voľbu prezidenta Slovenskej republiky – tieto voľby majú dve kolá, vážení odborníci z PS. A medzi nimi sú dva týždne.

Prvé kolo je v pohode. Ale neviem si predstaviť, ako by sa doručili volebné lístky druhého kola záujemcom o voľby zo zahraničia. Museli by sa okamžite po prvom kole vytlačiť (aj keby to robili hneď v nedeľu), rozposlať (napríklad hneď v pondelok), byť doručené do celého sveta (záujemcovia sú zo 130 krajín), prevziať si ich, vybrať si kandidáta a znova poslať poštou naspäť na Slovensko, zozbierať ich, otvoriť a zapísať počty hlasov. Všetko za cca 10-12 dní. Poštou.

Aj keby sme chceli byť „strašne“ pokrokoví a sčítavali hlasy, ktoré budú doručené až po voľbách, všetky hlasy by museli byť poslané späť na Slovensko s pečiatkou pred dňom volieb, aby bola jasná ich nezávislosť a neboli ovplyvnené výsledkami.

Stále mi to nejako nevychádza. Celé by to spôsobilo zbytočný chaos.

Aby bolo jasné – podporujem demokraciu, podporujem voľby a myslím si, že všetci ľudia by mali mať možnosť voliť svojich zástupcov. Nebránim sa ani diskusii o povinnej účasti na voľbách. Ale niekedy sa treba zamyslieť, vážení „odborníci z PS”, pragmaticky a prakticky, či s vaničkou nevylievame aj dieťa a či sú vaše návrhy vôbec vykonateľné v praxi.

Sú len dve možnosti, ako to vykonať. Jednou je voľba na slovenských ambasádach. Avšak pri riedkosti pokrytia napríklad v Latinskej Amerike alebo Afrike by sme Slovákov de facto nútili cestovať 2x na ambasádu, ktorá je vzdialená nezriedkavo aj niekoľko tisíc km. A stále nevieme zaručiť, aby boli volebné lístky doručené na ambasády načas.

Druhou možnosťou je voľba cez internet. Na to však nemáme vytvorenú infraštruktúru. A problémy s výmenami občianskych preukazov radšej ani nebudem spomínať.

Každopádne, nemyslím si, že akúkoľvek možnosť riešenia by sme si vybrali a naozaj sa snažili zmeniť systém, musím vás upokojiť, že to nie je možné sfunkčniť do marca budúceho roka. A o to vlastne ide. Lebo si myslíte, že takto dostanete do paláca ďalšieho vášho nominanta. Lenže toto vám už ľudia nezožerú.

(Status na FB 12. augusta 2023)

(Celkovo 195 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter