Katarína Roth Neveďalová: Matica slovenská  oslavuje 160. narodeniny

Celý víkend trvajú v Martine rôzne podujatia, predstavenia a diskusie k tomuto významnému jubileu. Je mi veľkou cťou byť ich súčasťou. Na rozdiel od vládnych politikov a prezidentov ich opäť podporil aj prezident Ivan Gašparovič.

Dňa 4. augusta 1863, v roku tisíceho výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Slovensko, založila slovenská inteligencia Maticu slovenskú, ktorá mala pomôcť nášmu národu a jej sídlom sa stal Turčiansky Svätý Martin.

Po 160 rokoch nie je úloha Matice zavŕšená, ba naopak. Je rovnako dôležitá ako pri svojom vzniku. Matica je našou živou pamäťou a strážkyňou národa, našich hodnôt a myšlienok. Za svoju históriu sa stala majákom pri snahách o samostatnosť, zvrchovanosť a sebaurčenie. Na to nesmieme zabúdať. Bola tou entitou, ktorá dokázala spájať Slovákov v zahraničí, ktorí pomáhali nášmu národu vonku a spoza hraníc aj doma.

Všetkým predstaviteľom, podporovateľom a sponzorom Matice za celú jej históriu treba poďakovať. Tak ako napríklad kňazovi Františkovi Fugovi, ktorí pôsobil v Kanade a je skutočným tvorcom návrhu slovenskej štátnej vlajky. Včera sme mu s podpredsedom SMER – SD Jurajom Blanárom a kolegami z našich organizácií, Krajskej organizácie SMER – SSD Žilina odhalili v parku Matice slovenskej bustu, aby sa na neho už nezabúdalo.

Podvečer prezentovali herci matičného divadla inscenáciu o tom, ako Matica vznikla a odporučila by som ju každému, nielen študentom, aby pochopili ťažký zrod a zmysel tejto inštitúcie.

Dnes sa Matici dávajú rôzne prívlastky a niektorí si radi do nej kopnú. Bez nej, bez tohto klubu inteligencie, by sme však isto ťažšie získavali to, čo dnes považujeme za samozrejmosť a radi to znevažujeme – vlastný štát.

Ťažko sa mi počúvali slová správcu Matice, ktorý hovoril o ťažkostiach s financovaním. Nerozumiem úplne, ako je možné, že hocaká mimovládka dostáva desiatky miliónov na fungovanie a táto štátna ustanovizeň má problém vôbec získať desatinu podpory a pritom má určené úlohy, ktoré musí plniť. To je potrebné zmeniť. Preto som sa aj osobne prihlásila za členku Matice, aby som aspoň malou čiastkou (nielen finančnou, ale aj angažovaním) mohla pomôcť k lepšej budúcnosti.

Národ, ktorý nepozná a neváži si svoju históriu, ten nemá budúcnosť. A v prípade Matice to platí dvojnásobne. Nedovoľme ju zničiť.

(Status na FB 5. augusta 2023)

(Celkovo 73 pozretí, 2 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter