Katarína Roth Neveďalová: EÚ ide kradnúť. Kvôli Ukrajine.

Toto si zapamätajte a zdieľajte, prosím, čo najviac. EÚ plánuje úplne vážne porušiť medzinárodné právo – siahnuť na výnosy z ruských aktív v európskych bankách, aby za ne nakúpila zbrane pre Ukrajinu. Obrovská nehoráznosť a vedomé porušovanie právnych princípov.

Vysoký predstaviteľ (Josep Borell, pozn. red.) priamo a rovno povedal, že vedia, že to nie je v súlade s právom. Vedia, že sa to nemá. Vedia, že to bude vážny precedens. Nebezpečný.

Preto vraj musíme „byť inovatívni“ a nájsť spôsob, ako to spraviť. A na konci rozpravy povedal, že aj keď máme voči tomu výhrady, je to asi nesprávne, ale nebudeme čakať na potvrdenie, že môžeme, ale jednoducho to urobíme.

EÚ nie je Robin Hood. V EÚ majú platiť pravidlá. Pravidlá, ktoré sami vytvárame. Nemôžeme ich ohýbať tak, ako sa nám to práve hodí. Je to nesprávne. Alebo robiť niečo len preto, že k takémuto kroku pristupujú Američania. Peniaze, na ktoré chcú siahnuť, patria Rusku. Nie Ukrajine.

EÚ zároveň takýto krok nemôže urobiť len tak svojím rozhodnutím. Oháňajú sa tým, že ak niekto spôsobil vojnu, mal by platiť za obnovu. Avšak vojna na Ukrajine stále trvá. Nezasadol žiaden nezávislý súdny orgán, ktorý by určil spravodlivo svojim rozhodnutím, čo a kto je povinný platiť, či nahrádzať.

Ktokoľvek tvrdí niečo iné, zahráva sa s našou istotou, budúcnosťou a reputáciou. Okrem iného.

Emócie a fanatizmus nesmú nahradiť zdravý rozum! Teraz viac, než inokedy.

Vysoký predstaviteľ zároveň v rozprave prvýkrát priznal, že EÚ nemá právomoc kupovať zbrane, lebo jej to neprislúcha a je to v rozpore s európskym právom. Keď som na to upozorňovala, niektorí sa mi smiali. On to však konečne priznal na rovinu.

Preto si vymysleli celý mierový nástroj (čo je mimochodom riadny oxymoron), aby mohli obstarávať zbrane a muníciu pre Ukrajinu. Rúcame vlastné pravidlá v záujme tretej krajiny, fanatizmu, a akejsi zvrátenej túžby po pomste. Môže nás to však stáť priveľa.

(Status na FB 24. apríla 2024)

(Celkovo 181 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter