Karol Farkašovský: Pred voľbami tiká časovaná bomba

Vybuchne pri voľbách konflikt medzi generáciami? Toto nebezpečenstvo vážne hrozí unavenému Slovensku, ktoré prešľapuje na križovatke hodnôt. Sme vo veľkej kríze pri videní budúcnosti.

Sú tu mainstreamovými médiami výdatne podporovaní mladí voliči a prvovoliči. Ich rebelantské predstavy o svete i fungovaní spoločnosti sú prirodzené i pochopiteľné. Mnoho vecí sa im nepáči a dávajú to sebavedome najavo. Právo na to majú, aj keď limitované. Chýba im totiž životná múdrosť, životné skúsenosti a úcta k tomu, čo tu vybudovali staršie generácie. Blahobyt berú mladí ako samozrejmosť. „Šoubiznisová“ doba im v tom nahráva. Zbavila ich prirodzeného rešpektu voči starším. Chcú si predovšetkým a najmä užívať. V takejto mentálnej výbave sú mimoriadne zraniteľní. Sú náchylní podľahnúť nástrahám liberalizmu. Ten to samozrejme využíva a zneužíva.

Na druhej strane je tu stredná a staršia generácia. Tá už vie, o čom je život. A pozerá sa naň triezvo a zodpovedne. Mnohé už okúsila, mnohé hmatateľné vyprodukovala, veľa po sebe zanechala. A môže veľa užitočného odovzdať mladým, aby v živote predišli mnohým chybám a omylom. Preto si šediny zaslúžia úctu a rešpekt. Lenže, to sa v dnešnej digitálnej dobe nenosí. To nie je dostatočne „in“.

Mladí – hoci na vlastnú škodu – sa radšej „učia“ z internetu a sociálnych sietí. Predsa všetko, čo nevieš, nájdeš na webe. Čo bude, keď raz skolabuje…? Vtedy sa ukáže, kto má v hlave vedomosti a kto digitálne piliny.

Starší sú podľa mnohých liberálov už „na odstrel“. Kuriózne je, že ani liberáli nebudú večne mladí, ale musia na to prísť. Možno raz na webe… Staršia generácia má teda rovnaké právo na svoj názor, na zrelé videnie sveta a konzervatívne hodnoty, s ktorými vyrastala a ktoré vyznáva.

A nikomu neškodia.

Takže ktokoho.

Najjednoduchšie je to spoločne a s vierou v zdravý rozum.

(Status na FB 8. augusta 2023)

(Celkovo 179 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter