Juraj Draxler: Ukrajina zastavila tok ropy na Slovensko

Týmto si vážne poškodí dobrú vôľu, ktorú voči nej vlády a občania Slovenska, Česka a Maďarska, ktoré je takisto postihnuté, prejavovali.

Rusi hovoria, že Ukrajina ropu zastavila s poukazom na to, že jej Rusi neplatia za tranzit. Zaplatiť sa snažili, ale kvôli finančným sankciám platby neprešli.

Podstatné je, že maďarský koncern MOL (ktorý vlastní aj Slovnaft) bol ochotný Ukrajincom sám zaplatiť. S tým, že on sa už z Rusmi vyrovná.

Ukrajinci na to nereagovali.

Je pomerne pravdepodobné, že Ukrajinci, ktorých sebavedomie v medzinárodných vzťahoch mimoriadne narástlo, sa takto rozhodli pomstiť predovšetkým Maďarsku, ktoré berú ako Putinovho spojenca. (Videli sme, ako nadávajú hocikomu, kto sa im nepáči, ešte aj nemeckého premiéra za jeho „nedostatočne proukrajinský“ postoj ukrajinský veľvyslanec nazval klobásou.) To, že sme do toho spadli aj my, je im srdečne jedno.

Je to také echo plynovej krízy z roku 2009, keď sa kvôli bojom o to, kto si ukradne z poplatkov za tranzit, zastavili dodávky plynu cez Ukrajinu. Ale aj echo iných infantilných krokov a vyhlásení kyjevského režimu, ako napríklad, keď Zelenskyj v zime zvyšoval napätie vyhlásením, že Ukrajina sa môže vrátiť k jadrovým zbraniam.

Ak by sa dodávky nebodaj neobnovili, ťažko tým utrpí aj Slovnaft. A my všetci. Aj preto sa dá čakať, že na Ukrajincov teraz pritlačia všetci, vrátane Američanov, aby láskavo neblbli.

Uvidíme, ako to dopadne.

P.S.: A dopadlo to presne tak. Najnovšia správa, od Slovnaftu aj od ministra hospodárstva, je, že Ukrajinci ustúpili a súhlasili s tým, aby im platbu za tranzit uhradili priamo rafinérie. Medzitým ale časť našich médií stihla vypúšťať príbehy ako „analytik hovorí, že prerušenie dodávok môže byť ruská hra“ a podobné konšpirácie. No, nebolo to tak. Na chvíľu sa utrhli Ukrajinci s tým, že si môžu dovoliť úplne hocičo.

(Status na FB 10. augusta 2022)

(Celkovo 110 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter